Ať se na první graf v XLS dívám, jak se dívám, vychází mi výsledek hospodaření (saldo) ne -19 milionů, ale +19 milionů. Tedy ne deficit, ale přebytek.
Umíte počítat?
Hospodaření města 2023: příjmy a výdaje
09.06.2024 21:49Makroekonomický vývoj ČR byl v roce 2023 charakterizován poklesem výkonu ekonomiky měřené hrubým domácím produktem o 0,4%, poklesem spotřeby domácností i investic firem a stále vysokým, byť zpomalujícím růstem spotřebitelských cen. Tyto faktory se promítly i do příjmů a výdajů městského rozpočtu.
Ze závěrečného účtu města Bystřice nad Pernštejnem za rok 2023, který bude zastupitelům přeložen k projednání na zasedání 12. června, vyplývá, že rozpočtové příjmy dosáhly 308,5 mil. Kč (meziročně o 25,8 mil. Kč více) a při výdajích 303 mil. Kč (+ 54 mil. Kč) skončilo hospodaření města přebytkem 5,6 mil. Kč (-28,2 mil. Kč).
Vývoj za posledních sedm let ukazuje následující graf:
Příjmy, výdaje a výsledek rozpočtů města Bystřice nad Pernštejnem v letech 2017-2023. Částky v milionech Kč. Zdroj dat: závěrečné účty města.
Oproti předpokladům z konce roku 2022, kdy byl rozpočet na rok 2023 schvalován, byly nakonec příjmy vyšší o 57 mil. Kč a výdaje nižší o 25 mil. Kč, takže nevzniknul deficit, který by bylo nutné sanovat čerpáním úspor, ale naopak mírný přebytek. Hospodářskému výsledku napomohlo proplacení neočekávané dotace ve výši 4,1 mil. Kč na „protipovodňová opatření“, jehož stěžení součást tvořila výměna koncových bodů bezdrátového místního rozhlasu. V letech 2021-2023 bylo na tento projekt vynaloženo 6,1 mil. Kč. Od Národní sportovní agentury dorazila také dotace na zázemí sportovního areálu, ohledně jejíhož získání již panovala určitá skepse. V roce 2021 při rozhodování o zahájení stavby byly zastupitelům slibovány celkové náklady na fotbalové kabiny pod 30 mil Kč a dotace 23,5 mil. Kč, o něco později aspoň 19 mil. Kč. Ke konci roku 2023 skutečné výdaje dosáhly už 40,5 mil. Kč a dotace byla vyplacena ve výši 15,2 mil. Kč.
S celkovým objemem 19,3 mil. Kč si investiční dotace zachovávají pozici málo významného zdroje rozpočtových příjmů, naopak bezpracný příděl z daní přerozdělovaných z centrální úrovně v rámci rozpočtového určení daní dále nabyl na váze. Příjem z této renty se loni Bystřici meziročně zvýšil o 12,5% na 175,8 mil. Kč.
Druhý graf ukazuje vývoj podílu hlavních druhů příjmů (blíže k nim v článku zde). Jedná se o vybrané druhy příjmů, proto jejich součet neodpovídá celkovým příjmům.
Vývoj vybraných příjmů rozpočtu města Bystřice nad Pernštejnem v letech 2017-2023. Částky v milionech Kč. Zdroj dat: závěrečné účty města.
Výrazný meziroční růst výnosu daně z příjmů placené zaměstnavateli za zaměstnance o 3,7 mil. Kč (+16%) na 27 mil. Kč dokládá rychlé zvyšování nákladů práce v české ekonomice pod současnou vládou.
U výnosů daně z příjmů doznívaly efekty roku 2022, kdy se obchodním korporacím díky zdražení nad rámec růstu nákladů podařilo realizovat vysoké zisky, které loni danily. V rozpočtu města se to projevilo zvýšením výnosu daně z příjmů právnických osob o 10,8 mil. Kč (+32% !!!) na 44,8 mil. Kč.
Naopak u daně z přidané hodnoty se již projevovala změněná situace v ekonomice. Zatímco v letech 2021 a 2022 sice český zákazník omezovat spotřebu, ale kvůli růstu cen odváděl i tak na DPH více, vloni už byl prostor pro další zdražování vyčerpán. Při stále omezené spotřebě přestala být v roce 2023 inflace motorem růstu výnosů DPH, který se tak meziročně zvýšil „jen“ o 3,3 mil. Kč (+ 4%) na 80,7 mil. Kč. Díky postupné obnově spotřeby by se v letošním roce mělo tempo inkasa DPH přiblížit zdravějšímu vývoji, kdy nebude meziročně skákat o desítky procent vlivem zdražování, ale pozvolna růst o hodnoty odpovídající zvyšování spotřeby.
Pozici druhého nejvýznamnějšího rozpočtového příjmu si zachoval převod prostředků z hospodářské činnosti města, která probíhá účetně samostatně a spadají pod ni podnikatelské aktivity, především pronájmy movitého a nemovitého majetku, včetně bytů. Loni z tohoto zdroje rozpočet získal 40,7 mil. Kč, meziročně o 6 mil. Kč méně. Čistý zisk hospodářské činnosti se zvýšil o 2,8 mil. Kč 26,8 mil. Kč, k čemuž je nutné přičíst ještě odpisy dlouhodobého majetku ve výši 20,5 mil. Kč, které účetně tvoří nákladovou položku, ale o reálný výdaj se nejedná.
Na zlepšeném výsledku hospodářské činnosti má dominantní zásluhu bytové hospodářství, jehož výnos před zdaněním se zvýšil o 7,2 mil. Kč na 38,9 mil. Kč. Podstatnou roli hrál růst vybraného nájemného o 4,3 mil. Kč na 58,2 mil. Kč, ale ještě významnější byl zisk z prodeje služeb, který vzrostl o 9,2 mil. Kč na 49,6 mil. Kč, přičemž náklady na energie stouply jen o 7,6 mil. Kč na 47,1 mil. Kč. Vyššímu zisku napomohlo snížení výdajů na opravy bytového fondu o 1,2 mil. Kč na 11 mil. Kč, naopak mu neprospělo zvýšení personálních nákladů o 16% na 8,1 mil. Kč. Do bytového hospodářství město přímo z rozpočtu vložilo další 3,4 mil. Kč na každoroční rekonstrukci 8 bytů v Domě s pečovatelskou službou a 15 mil. Kč (meziročně +8,4 mil. Kč) do komplexní modernizace standardních bytů.
Po výše zmíněných kabinách na fotbalovém stadionu byla druhou nejnákladnější investiční akcí loňského roku výstavba optické sítě – etapa 2023 s náklady 12,3 mil. Kč. Od roku 2021 bylo na tento účel vynaloženo 27,9 mil. Kč. Po odečtení provozních výdajů město z pronájmu kabelových tras inkasovalo 0,9 mil. Kč před zdaněním, a to není poměr mezi náklady a výnosy, který by svědčil o péči řádného hospodáře.
V roce 2023 byla uzavřena rekonstrukce části ulice Ant. Štourače s celkovými náklady 6,5 mil. Kč. Finančně vypořádána byla rovněž oprava spojovací silnice k I/19 v Bratrušíně s celkovými náklady 2,3 mil. Kč. Výdaje na komplexní rekonstrukci ulice K Domanínku včetně spolufinancování kanalizace dosáhly 11,8 mil. Kč. Na zbudování komunikace, veřejného osvětlení a optické sítě v nedaleké ulici Rovinky bylo v letech 2022 a 2023 vynaloženo 4,2 mil. Kč. Projekt veřejného parkoviště v zahradě Agro-technické střední školy, jak se po ořezání vyššího odborného vzdělávání instituce nazývá, pokračoval výstavbou chodníku mezi parkovištěm a hřbitovem s celkovými náklady za obě etapy ve výši 6,7 mil. Kč. V tělocvičnách základní školy T.G. Masaryka proběhla výměna podlah za cenu 4,4 mil. Kč.
Stavební práce probíhaly i na komunikacích pro pěší. Například na Sídlišti I byly opraveny chodníky v okolí samoobsluhy za 1,25 mil. Kč a část úseku od samoobsluhy směrem k DPS za 0,8 mil. Kč. Chodník na ulici Černý vršek vyšel na 1,2 mil. Kč.
Ačkoliv v článku k závěrečnému účtu 2022 jsem uvedl, že demolice dosloužilého zázemí skautů v Lužánkách byla završena v roce 2022 s vysokými náklady 1,8 mil. Kč, v roce 2023 bylo zaúčtováno na tento účel ještě dalších 281 tis. Kč. Rovněž pátá etapa výstavby parku miniatur v Lužánkách neskončila s náklady 450 tis. Kč, ale pokračovala s výdaji dalších 480 tis. Kč. Provoz této atrakce a vedle ležícího pumptracku vyšel na 167 tis. Kč. Provozní náklady in-line oválu a amfiteátru se sice snížily, ale i tak dosáhly vysokých 191 tis. Kč.
Provozním výdajům se věnuje i následující graf zachycující souhrnné provozní náklady na městský úřad, personální výdaje na zastupitelstvo (zahrnují i starostu, místostarostu, radu, komise a výbory) a provozní náklady systému nakládání s odpady (popelnice, kontejnery na tříděný odpad, sběrný dvůr, černé skládky ad.).
Vývoj vybraných provozních výdajů rozpočtu města Bystřice nad Pernštejnem v letech 2017-2023. Částky v milionech Kč. Zdroj dat: závěrečné účty města.
I přes pokles cen energií a zmrazení platů úředníků je u městského úřadu patrné razantní zrychlení tempa výdajů. Roční provozní výdaje městského úřadu přepočtené na jednoho obyvatele se meziročně zvedly z 5 585 Kč na 6 536 Kč. Tomuto vývoji nezabránilo ani první zvýšení počtu obyvatel po mnoha letech související s příchodem uprchlíků z Ukrajiny, kteří jsou v Bystřici registrováni 102. Dotace ze státního rozpočtu na platy úředníků vykonávajících státní správu se zvýšila z 21,1 mil. Kč na 22,5 mil. Kč.
Naopak u „Zastupitelstva“ došlo po mnoha letech setrvalého růstu ke změně trendu. U této položky závěrečného účtu však neodpovídá součet jednotlivých výdajů deklarované sumě, což vyvolává pochybnosti o věrohodnosti celého závěrečného účtu, který patrně nikdo nezávisle nepropočítal.
Meziroční skok nákladů na likvidaci odpadů nahoru o bezmála 20%, který se podle dodatku smlouvy pro letošní rok může zopakovat, varuje, že se výdaje na tuto službu dostávají mimo kontrolu a do neudržitelné trajektorie. Je nutné konečně zpracovat koncepci, kam se bystřické odpadové hospodářství bude v souvislosti s přechodem od skládkování k recyklaci a energetickému využití ubírat a která firma za něj bude zodpovědná.
Ačkoliv se v roce 2023 výdaje rozpočtu Bystřice nad Pernštejnem meziročně zvýšily o více než pětinu, rozhodně jsme nebyli svědky mimořádné investiční aktivity. S výjimkou fotbalových kabin neproběhla žádná jednotlivá akce s náklady přesahujícími 20 mil. Kč. Rovněž rozsah údržby a oprav majetku nevybočil z rámce místních zvyklostí, byť u těchto prací zadávaných až na výjimky bez soutěže je evidentní růst cen. Významný podíl na vyšších nákladech tak připadá na provozní výdaje, jejichž růst je vedle již zmíněného městského úřadu patrný také u služeb a prací zadávaných bez soutěže městské korporaci TS města i u řady dalších drobnějších výdajových položek. To jen podtrhuje závěr, že provozním nákladům a především jejich efektivitě není věnována řádná pozornost.
K návrhu závěrečného účtu se může kterýkoliv občan vyjádřit písemně v předstihu nebo ústně přímo na zasedání zastupitelstva 12. června 2024.
———
ZpětDiskusní téma: Hospodaření města 2023: příjmy a výdaje
———
Opraveno
———