Třetí pokus o skatepark
04.08.2024 21:28Po krátké přestávce se do areálu po lanovém centru, ještě dříve bikrosové dráze, za kotelnou vrátily stavební stroje, které zahájily realizaci druhé etapy projektu Volnočasového areálu podle návrhu projekční kanceláře U/U Studio.
Předchozí etapa byla završena otevřením dětského dopravního hřiště na jaře letošního roku, které bylo významným milníkem v několikaletém procesu poznamenaném řadou komplikací. Původní představa nechat zbudovat Volnočasový areál sestávající vedle dopravního hřiště i z betonového skateparku a asfaltového pumptracku byla tváří v tvář předpokládaným nákladům opuštěna. Představitelé města se rozhodli odložit pumptrack na později a na začátku loňského roku vyhlásili zakázku na zhotovení dopravního hřiště a skateparku. Tendr se setkal s minimálním zájmem zhotovitelů a kvůli údajně vysokým nabídkovým cenám byl zrušen. Vzápětí bylo vyhlášeno druhé zadávací řízení, které však skončilo s totožným výsledkem. Aby postavili aspoň něco, rozhodli se na radnici osekat projekt jen za dopravní hřiště a vypustit i většinu souvisejících objektů, především sadové úpravy. Tím stlačili předpokládanou cenu zakázky pod 6 mil. Kč bez DPH, a jakožto zakázku malého rozsahu ji mohli zadat bez otevřené soutěže. Vybraným zhotovitelem byly místní SPH Stavby, které se dílo zavázaly zhotovit za 5,59 mil. Kč bez DPH, ale vlivem významných méněprací nakonec vyfakturovaly jen 4,33 mil. Kč bez DPH.
Při vyúčtování díla došlo oproti uzavřené smlouvě u řady položek ke snížení výměry či počtu kusů. V této souvislosti se nabízí otázka, zda projekční kancelář udělala v projektu tak hrubé chyby, nebo jestli bylo dětské hřiště vyňato z původního projektu s potřebnou pečlivostí, když se skutečné výměry stavby tolik odlišovaly od dokumentace zakázky. Například z 86 značek „začátek obce“, zanesených evidentně chybně v rozpočtu stavby, byla instalována jediná, což přineslo na této jediné položce „úsporu“ přesahující 120 tis. Kč bez DPH.
Vedle snížení ceny v důsledku úprav výměr a počtu kusů však došlo i k vypuštění některých částí díla z už tak osekané zakázky. Dodán tak nebyl například nabíjecí sloupek pro elektrokola, který dodavatel nacenil na 279 tis. Kč bez DPH. Z hlediska uživatelského komfortu je ovšem podstatnější škrtnutí veškerého mobiliáře, v první řadě laviček, jehož instalace byla odsunuta do pozdějších etap. Spolu s nerealizovanou výsadbou vzrostlých stromů a chybějícími přístřešky, s nimiž projekt vůbec nepočítá, tak v současném teplém a slunném počasí vzniklo prostředí, kde člověk netouží trávit mnoho času.
Po dokončení dopravního hřiště a po konzultaci zastupitelů tak mohl letos projekt Volnočasového areálu postoupit do druhé etapy. V květnu byla vyhlášena otevřená soutěž na zakázku sestávající ze dvou částí, což umožnilo zájemcům ucházet se i jen o jednu z nich. Část A, zahrnující vedle skateparku také mobiliář, nabíjecí sloupek, pítko, veřejné osvětlení a systém nakládání s dešťovými vodami, byla určena k realizaci v letošním roce. U části B, tvořené už jen pumptrackem s asfaltovým povrchem, byl za účelem rozprostření nákladů v čase začátek realizace stanoven na duben příštího roku.
V pořadí třetí soutěž formálně otevřená pro všechny uchazeče definitivně potvrdila, že stavby navržené projektanty U/U Studio vyžadují specializované know-how a zadávací řízení na ně neprobíhá v konkurenčním prostředí. Nabídku na obě části totiž opět podala jen pražská firma Bonidee MNG, která obvykle realizuje i ostatní projekty od U/U Studia. Taková situace má očekávatelné dopady na cenu.
V prvním tendru byla předpokládaná hodnota samotného skateparku bez vedlejších objektů 5,5 mil. Kč bez DPH. V druhém stoupla na 5,6 mil. Kč bez DPH a ve třetím, nyní již s dalšími objekty uvedenými výše, na 7 mil. Kč bez DPH. V červnu letošního roku si Bonidee MNG za skatepark s vedlejšími objekty řekla o 10,54 mil. Kč bez DPH. V případě pumptracku, který byl letos předmětem zadávacího řízení poprvé, a to s předpokládanými náklady 4,29 mil. Kč bez DPH, činila nabídka Bonidee MNG 4,07 mil. Kč bez DPH. Přestože nabídková cena jediného uchazeče u skateparku opět dramaticky převyšovala předpokládanou cenu, o níž projekční kancelář ujišťovala, že je dosažitelná a realistická, členové rady města už soutěž nezrušili, ale naopak odsouhlasili uzavření smluv. Pokud nedojde k zásadní změně kontraktu z důvodu víceprací, město tak zaplatí za Volnočasový areál 23 mil. Kč s DPH. Plus náklady na sadové úpravy, které zatím nejsou pod smlouvou, ale jejichž provedení je nutné, neboť byly podmínkou souhlasu s kácením stromořadí zdravých topolů podél kotelny. Podle povolení ke kácení dřevin měla být náhradní výsadba hotová do konce letošního března.
Není ovšem jisté, zda bude zeleň v místě schopna vůbec přežít. Projektant nenavrhnul žádný závlahový systém, který by využíval například dešťové vody zachycené v nádrži a místo toho se plně spolehnul na to, že bude dostatečně pršet. Distribuci vody od zpevněných ploch k rostlinám podpořil jen jejich spádováním směrem k zeleni a položením trativodů a drenážních trubek procházejících pod tvrdými povrchy a končících pod trávníky. Naneštěstí projektant nepředpokládal stavbu Volnočasového areálu po částech a systém hospodaření s dešťovou vodou vyčlenil do samostatného objektu, který měl být vybudován současně se zbytkem projektu. Při oddělení dopravního hřiště k samostatné realizaci se tak trativody do zakázky nepromítly a z uveřejněných smluv se zdá, že nebyla provedena žádná opatření, která by usnadňovala život rostlinám v zelných plochách. Přitom zvolená lokalita je celý den vystavena slunci a chybí v ní vzrostlé dřeviny zlepšující mikroklima a poskytující stín, takže by naopak byla vhodná instalace automatického zavlažovacího systému využívajícího zachycenou dešťovou vodu, bez něhož bude udržení trávníků v důstojném stavu náročným úkolem.
Zatímco rostlinám bude chybět vláha, návštěvníkům přívětivé prostředí s možností ukrytí do stínu i možnost vykonat větší či menší tělesnou potřebu. Projekt patrně předpokládá, že zde budou uživatelé několik hodin sportovat, aniž by se potřebovali aspoň vymočit, a tak jim toalety nenabízí ani jako samostatné zázemí Volnočasového areálu, ani ve formě přístupu do nedalekých zařízení v majetku města. Aspoň provozní řád neuvádí, že by měli právo využívat toalety Sporthotelu nebo Sportovní haly. Z tohoto směru lze tedy očekávat další zátěž pro trávníky a stromy v okolí a lidsky málo důstojné situace.
V soutěži v roce 2023 podaly SPH Stavby nabídku na skatepark za cenu, která nebyla nikdy uveřejněna. Lze tedy jen spekulovat, zda byla vyšší než částka, za kterou dílo provede Bonidee MNG, a jestli se daňovým poplatníkům toto odmítnutí vyplatilo. Současná ochota členů rady města akceptovat náklady podstatně převyšující původní odhady nepochybně souvisí se skutečností, že město získalo na projekt příslib dotace, a to jednak na pumptrack, jednak na skatepark. Na obě části by mělo čerpat částku převyšující 7 mil. Kč. Na dotaci ovšem nelze nahlížet jako na slevu, která nikoho nebolí, protože ji někde musel nějaký daňový poplatník zaplatit. Rozdíl mezi předpokládanými a skutečnými náklady tedy nadále zůstává problémem, jehož počátky lze spatřovat ve zbrklém výběru projekční kanceláře, které zástupci města při tvorbě projektu ponechali příliš volnou ruku. Do obdobného projektu se nyní pouští i Žďár nad Sázavou, který se spolehnul na tamní architekty. Výsledky zadávacího řízení ukáží, zda se mu podařilo vyhnout pasti, do níž padli bystřičtí politici.
Přestože na staveništi již probíhají terénní úpravy a demolice stávajícího skateparku, příslušné smlouvy o dílo dosud nebyly uveřejněny v Registru smluv a z tohoto titulu stále nejsou platné.
———
ZpětDiskusní téma: Třetí pokus o skatepark
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.