Děkuji za upřesnění, příště si dám pozor. Můžeš to tunelování vymazat a článek vložut? Děkuji ti.
Sledovat úřední desku se stává nutností
11.07.2013 02:12S počátkem roku 2013 vstoupila v platnost významná novela stavebního zákona. V návaznosti na ni začaly stavební úřady masově uplatňovat veřejnoprávní smlouvu jako náhradu klasického územního a stavebního řízení. Nejinak je tomu i v Bystřici.
Institut veřejnoprávní smlouvy stojí na předpokladu, že kde je žadatel schopen samostatně se domluvit se sousedy, není nutné provádět standardní zdlouhavé řízení podle stavebního zákona. Autoritativní rozhodnutí úřadu je nahrazeno veřejnoprávní smlouvou, kterou úřad přijme, nebo odmítne.
Jak to probíhá?
Pro začátek musíme rozlišit mezi územním rozhodováním, které řeší především to, zda je na konkrétním pozemku možné umístit navrhovaný záměr, a stavebním řízením, v němž se přezkoumává, zda už konkrétní projektová dokumentace provedení stavby odpovídá technickým a dalším požadavkům na výstavbu.
V případě veřejnoprávní smlouvy, která má nahradit územní rozhodnutí, žadatel předkládá stavebnímu úřadu především návrh smlouvy, seznam osob, které by byly účastníky územního řízení, souhlasy dotčených orgánů (např. odbor životního prostředí) a také dokumentaci ve stejném rozsahu jako pro územní rozhodnutí. Stavební úřad zveřejní na úřední desce informaci o podaném návrhu po dobu 8 dnů. Od okamžiku podání má úřad 30 dnů, aby posoudil, zda je návrh smlouvy v souladu s územním plánem a zákony, nemá negativní vliv na hodnoty území (např. krajinný ráz) ani na zájmy a majetky osob apod. Během této lhůty musí žadatel zajistit a předložit souhlasy osob, které by byly účastníky územního řízení, kdyby probíhalo. Pakliže úřad žádný nedostatek neodhalí, návrh smlouvy schválí. Na úřední desce pak po dobu 15 dnů zveřejní oznámení o uzavření smlouvy.
Po územním rozhodnutí následuje stavební řízení. Je třeba zdůraznit, že značná část staveb vůbec nevyžaduje stavební povolení, např. i pro rodinný dům do 150m2 zastavěné plochy postačuje tzv. ohlášení. Ale u staveb, které stavební povolení vyžadují, je opět možnost nahradit jej veřejnoprávní smlouvou.
Územní rozhodnutí lze nahradit veřejnoprávní smlouvou u všech staveb s výjimkou těch, které kvůli svým potenciálním dopadům na životní prostředí podléhají posuzování vlivu záměru na životní prostředí (EIA), což jsou například papírny, jaderné elektrárny, ropné rafinerie apod. Nahradit veřejnoprávní smlouvou stavební povolení je však možné bez omezení, tedy i u těchto rozsáhlých staveb.
Postup v územním rozhodování lze u většiny záměrů spojit se stavebním povolením, takže celý proces se odehraje najednou během 30 dnů.
Co je špatně?
První problém spočívá ve vymezení účastníků řízení. Přestože existují judikáty Nejvyššího správního soudu, podle kterých není možné za osoby dotčené záměrem mechanicky považovat pouze vlastníky pozemků, které mají společnou hranici s pozemkem, na němž je plánován záměr, praxe českých stavebních úřadů je právě taková. Méně účastníků řízení znamená méně komplikací, a to má většina úředníků ráda. Proto okruh účastníků sami vymezují minimalisticky, a osoby, které se považují za dotčené záměrem, ale do této množiny podle úřadu nespadají, se musí svých práv aktivně domáhat.
Zde narážíme na druhý problém, a tím je velmi krátká, pouze osmidenní, lhůta, po kterou je informace o návrhu veřejnoprávní smlouvy zveřejněna na úřední desce. Každý, kdo tedy chce aktivně chránit svůj nemovitý majetek před znehodnocením nějakým nevhodným záměrem v okolí, musí každodenně sledovat úřední desku, aby se mohl včas prohlásit za účastníka. Z tohoto pohledu se týdenní dovolená bez připojení k internetu stává hazardem.
Předpokládejme, že jste majitel domu, moc nesledujete úřední desku, přes ulici se začalo stavět a vy o ničem nevíte. Obrátíte se na stavební úřad s žádostí o informace a dozvíte se, že stavba probíhá podle veřejnoprávní smlouvy. Nebyl jste označen za možného účastníka řízení, protože váš pozemek je přes silnici, nemá společnou hranici se záměrem a proto žadatel nepotřeboval váš souhlas. Vy se přesto záměrem dotčen cítíte. Co můžete dělat?
Už nic moc. Veřejnoprávní smlouvu může přezkoumat z moci úřední nadřízený správní úřad (v tomto případě krajský úřad). Vtip je v tom, že se nejedná o odvolání účastníka řízení, ale o řízení z moci úřední, ke kterému můžete dát podnět, jenže úřad mu nemusí vyhovět a nemusí řízení zahájit. Pak už zbývá jen soud. Navíc nesmíte otálet, protože přezkumné řízení musí být zahájeno nejpozději do jednoho roku od účinnosti smlouvy.
Pozitivní zprávou, i když asi ne pro žadatele, je, že podnět k přezkumu může dát kdokoliv, aniž by se záměr nutně musel dotýkat jeho majetku, práv nebo zájmů[1].
O něco lepší pozici budete mít, pokud se vám podaří zareagovat včas, tedy v osmidenní lhůtě, po kterou je zveřejněna informace o návrhu smlouvy na úřední desce. Jestliže se prohlásíte za účastníka, a současně odmítnete dát souhlas se smlouvou, není možné ji schválit a musí proběhnout klasické řízení. V tom budete mít jako účastník právo předkládat stanoviska, žádat provedení důkazů a nakonec podat odvolání k nadřízenému stavebnímu úřadu. Samozřejmě za předpokladu, že vás stavební úřad jako účastníka řízení uzná, ale to je na samostatný článek.
Za situace, kdy jsou možnosti obrany především krátkou lhůtou značně omezeny, se naprosto zásadní stává transparentnost procesu. Z uveřejněné informace by mělo být jasné, kde má být záměr umístěn a jak bude vypadat (situační výkres na podkladě katastrální mapy), měla by obsahovat výstižný slovní popis a stanoviska dotčených orgánů. A oznámení, které se uveřejňuje po uzavření smlouvy, by mělo jednoduše mít podobu plného znění té smlouvy.
Asi málokoho překvapí, že takto transparentně to v Bystřici neprobíhá. Třeba všechny stavební práce v rámci přesunu základní umělecké školy, mateřské školky a základní školy Nádražní probíhaly na základě veřejnoprávních smluv, aniž by o nich byla zveřejněna na úřední desce jakákoliv informace.
Mírné zlepšení se dostavilo od Nového roku. Jsou zveřejňovány aspoň kusé informace o podaném návrhu veřejnoprávní smlouvy. Stále ale nejsou vyvěšována oznámení, že byla smlouva přijata. Občan tak nemá možnost seznámit se záměry a jen obtížně zjišťuje, zda se nějaký nedotýká jeho zájmů.
I kdyby se kvalita informací na úřední desce zvýšila, stále zůstává problém s přístupem k nim. Lidé, kteří denně zcela automaticky používají internet, a k nim se řadí i tvůrci zákonů, si mnohdy neuvědomují, že ne všichni k němu mají přístup. To se týká především seniorů. Očekává se od nich, že každý týden nasednou ve své vsi na autobus a vypraví se na obecní úřad studovat papírovou úřední desku? Ti šťastnější senioři se budou muset spolehnout na děti. Těm, kteří děti nemají, nezbude než věřit, že budou mít štěstí…
Spojení krátké lhůty pro reakci, netransparentnosti a omezených možností obrany nás dostává na samotnou hranici ústavnosti. Podle Listiny základních práv a svobod je např. nucené omezení vlastnického práva možné jen ve veřejném zájmu a za náhradu, každý právo na příznivé životní prostředí a všichni lidé jsou si rovni v právech. Jak může občan tato svoje práva hájit, když jsou omezeny jeho možnosti dozvědět se o aktivitách, které mohou poškozovat jeho zájmy?
V zemi, v níž jsou stavebníci, majitelé pozemků a developeři ohleduplní k zájmům všech, kterých by se jejich záměr mohl negativně dotknout, by odklon od zdlouhavých úředních řízení k vzájemné domluvě ve veřejnoprávní smlouvě vedl ke zrychlení a zlevnění výstavby. K čemu povede k zemi, kde taková ohleduplnost chybí?
[1] Správní řád sice u přezkumu veřejnoprávní smlouvy uvádí, že podnět může dát strana (účastník) smlouvy. Jelikož však tato úprava přezkumu veřejnoprávní smlouvy neřeší situaci, kdy podnět dá osoba, která není stranou smlouvy, domnívám se, že se uplatní obecná úprava přezkumného řízení a podnětu k zahájení řízení z moci úřední. A podle nich může dát podnět kdokoliv.
———
ZpětDiskusní téma: Sledovat úřední desku se stává nutností
Datum 17.07.2013
Vložil Radek Mazáč
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
Odpovědět———
Datum 17.07.2013
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětJe mi líto, je to smazáno nadobro. A taky, já obsah příspěvků neměním. Nejsou moje, nemám na to právo.
———
Datum 18.07.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětSlovo "tunel" je bráno jako sprosté slovo? Nešlo jenom o obrubníky, ale i o žulové kostky, patrně si to rozebrali zaměstnanci té brněnské firmy (DIRS), co to prováděla a nebo nějaké další s městem spřátelené stavební firmy (SPH Beton, atd.) a ti to mohli dále rozprodat, osud tohoto "nepotřebného majetku" je nejasný. Každopádně žádná aukce nebo dražba těchto stavebních materiálů, které se mohly jinde použít, a město mohlo z toho něco do kasy získat, se nedělala, tím jsem si zcela jist. Cena nového tryskaného (neleštěného, matného) žulového obrubníku z obyčejné světlé modrošedé žuly (která byla na rantly okolo náměstí použita, nejde o žádnou exotiku) stojí okolo 900 kaček za 1 metr (jeden odkaz tady: https://www.dlazebni-kostky.cz/zulove-obrubniky). Jediné plus náměstí - částečné odstranění bariérovosti, což ocení třeba vozíčkáří, ale zase naopak mínus - tyto bezbariérové přechody zase vytvořily šílené zpomalovací "retardéry" pro auta, já si tam málem zničil tlumič. Jinými slovy, navýšení ceny o šílených cca 30% navíc z 67 na 100 milionů bylo jen za kanál? Nu, ale to se to mrhá, když skoro veškeré prachy na zakázku byly poskytnuty z dotací ROP Jihovýchod, jestli do toho dalo něco město svého pochybuji.
———
Datum 19.07.2013
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětPokud si dobře vzpomínám, snahy prodat zbylé kostky (většina padla na parkoviště pod poliklinikou) byly, ale kvůli nízké nabízené ceně padlo rozhodnutí ponechat si je a průběžně používat při rekonstrukcích.
———
Datum 19.07.2013
Vložil Radek Mazáč
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětNad 67 milionů Kč to mělo platilo město, z ROPu šli ještě peníze na parkoviště. Navrhuji spolupráci, udělejme si vlastní rozpočet. Nyní chtějí dělat rekonstrukci náměstí ve Žďáře, cena tam má být kolem 30 milionů.
———
Datum 19.07.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětTo je blbost si sestavit vlastní rozpočet, nejsme soudní znalci na odhady cen. Spíš by tento rozpočet měl vytáhnout ze šuplíku na světlo Boží a konečně zveřejnit Pačiska na stránkách Bystřice v odkazech "Akce města". Pokud v článku na žďárských vrších o profesionálních stěžovatelích, co ztěžují městu život, starosta tvrdí, že to bylo kontrolováno snad tisíckrát a žádné pochybení nezjistili, tak má jistě čisté svědomí a nemělo byto pro něho snad takový problém ztransparentnit, co se dá. Toto na naše mnohé výzvy v bývalé diskuzi neučinil. DIRS měl jistě městu dát svůj rozpočet, za kolik nakoupil použité stavební materiály a v jakých množstvích a jaké byly náklady na práci a to samé mělo být uděláno i při navýšení ceny kvůli kanálu (to nevím, jestli tyhle "dodělávky" dělal DIRS a nebo SPH Beton). Žďár už rekonstrukci náměstí vč. rekonstrukce inženýrských sítí a hlavní silnice v současnosti dělá, proto je tam nyní objížďka.
———
Datum 19.07.2013
Vložil Radek Mazáč
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětMěsto rozpočet nezveřejní. Měl jsem na mysl, spočítet žulové obrubníky, schody a m2 dlážděných ploch, lampy osvětlení a zhruba délku kanalizačního potrubí. Ceny prací a materiálů jsou na netu a nebudou se nějak moc lišit od reality. Nebyl by to přesný rozpočet do koruny, ale byl by asi dosti vypovídající.
———
Datum 20.07.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětNo a tady vidím problém v ocenění např. těch lamp a nebo laviček, nemusí to být prefabrikáty, jako třeba ty obrubníky. Těžko se taky bude odhadovat cena rigolu s protékající vodou a nebo vodotrysky se světly před knihovnou (pod amfiteátrem). Byly nejspíš vyrobeny přímo na zakázku městu a v tom případě můžou být ceny několikanásobně vyšší a pravděpodobně taky asi budou. Ani bych se nedivil, kdyby projektované (a tedy i městu fakturované) ceny těch lamp a laviček vyšly také na statisíce, přitom jejich skutečná hodnota může být zlomková (viz článek o havlíčkobrodském náměstí o tom jasně hovoří, a pěkně to jde taky vidět i na akci "turistického zpřístupnění hradu Zubštejna", kde provedené práce, osazení tabulemi, stavba kamenného chodníku, stavba dřevěného přemostění, maket dobývacích strojů atd. hrubě neodpovídají reálné hodnotě - jsou výrazně předraženy).
———
Datum 21.07.2013
Vložil Radek Mazáč
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětMáš pravdu, ale ten základní odhad by tu byl. Uvádím zde pro info stránky, kde lze možná podobné ne-li stejné vybavení nalézt https://www.rexsro.cz/. Je tam i stejné pítko za cca 25 000 Kč, celá lampa výjde na 28 000 Kč a podobná lavička do 5 000 Kč. Na netu se dá najít téměř vše. Navrhuji sejít se a ten odhad si udělat. Pokud přidáš cca 3 miliony na víc za práce a věci na zakázku, budeš mít přehled kolik to reálně stálo.
———
Datum 22.07.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veřejná deska
OdpovědětI přesto, kdyby jsme se sešli, udělali si vlastní rozpočet (který jistě vyjde v nižních částkách), tak stejně nevíme, co a jaké konkrétní položky firma DIRS městu fakturovala... mohly tam být různé "služby" vícenákladů a víceprací, některé reálné potřebné, co se skutečně provedly a některé virtuální a zbytečné, co jsou jenom na papíře a byly vymyšlené jen aby se něco fakturovalo. A to je právě důvod, proč to město nechce všem zveřejnit a tutlá se to. Ale kdo ví, třebas Jarda si požádal v rámci svobodného přístupu k informacím o tento rozpočet a byl mu poskytnut, což nevím ;-) spíše si ale myslím, že tohle už je něco, co spadá do obchodního tajemství s neochotou jak objednatele, tak i investora toto někdy někomu zveřejnit.
———
Přidat nový příspěvek