Kanálové vpusti špatně,poklopy na šachtách špatně,asfalt provedený špatně,je nerovný a kvalita je mizerná a podepsal se na ni recyklovaný starý asfalt.Nevim jak proběhla kolaudace a co bylo v předávacím protokolu ale pokud bude výsledek kladný,tak už se nedivím v BnP vůbec ničemu.
Rekonstrukce Zahradní a Rud. Vaška se nedaří
31.10.2019 23:51Jestliže rekonstrukce křižovatky v ulici Zahradní, jíž jsem se věnoval v přechozím článku, vyvolává otázky ohledně budoucí funkčnosti stavby, navazující rekonstrukce kanalizace a vodovodu v ulicích Zahradní a Rud. Vaška vzbuzuje zásadní pochybnosti ohledně kompetentnosti všech zúčastněných počínaje projektanty přes stavební firmy až po místní úředníky a politiky.
Nejméně od kamerových zkoušek v roce 2003 bystřičtí úředníci a politici věděli, že kanalizační stoka na Rud. Vaška je v havarijním stavu. A skutečnost, že většina nemovitostí byla nucena provést výměnu vodovodní přípojky, napovídala, že i hlavní vodovodní řad bude na konci životnosti. Řádný hospodář by v takové situaci tlačil správcovskou organizaci, Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko, k urychlené nápravě. U nás se však všichni tvářili, že je vše v pořádku, až náhle začátkem roku 2015 se na úřední desce objevilo nenápadné oznámení o zahájení územního řízení. Přestože mělo být manipulováno s kanalizačními a vodovodními přípojkami, jejich majitelé, tedy vlastníci připojených nemovitostí, by vůbec nebyli informováni. Po upozornění, že takový postup je nelegální, s nimi stavební úřad začal komunikovat, ale tím se zhroutil původní plán: rychle vydat potřebná povolení, vybrat stavební firmu a práce dokončit do konce roku 2015. V situaci, kdy byl SVK Žďársko donucen respektovat práva dotčených osob a sehnat souhlasy majitelů přípojek, se k vydání stavebního povolení stavební úřad dotrmácel až v říjnu 2015. Naděje, že se podaří zahájit stavbu před koncem roku, byla pryč, peníze utraceny jinde, projekt uložen do šuplíku a oživen až letos v souvislosti s úpravou křižovatky na ulici Zahradní.
Světlo světa tak spatřil nápad spojit již povolenou rekonstrukci v Rud. Vaška s nezbytnými úpravami v okolí nové opěrné zdi. No, a když už by se kopalo v Zahradní, proč to neprotáhnout až ke starostovi? Na projektově připravenou ulici Rud. Vaška se tak nabalila i Zahradní ve směru k autobusovému nádraží a začátek Malé branky, na které se musela urychleně dodělávat dokumentace, čímž se všechno dostalo do skluzu. Stavební povolení na dodatečné úseky nabylo právní moci až v poslední dekádě května, a teprve pak bylo zahájeno zadávací řízení. Jen díky tomu, že se o zakázku ucházela jediná firma a nikdo nevznesl námitky, mohlo být ukončeno „už“ 24. července výběrem SPH Stavby.
Jelikož se k původnímu projektu SVK Žďársko na obnovu kanalizace a vodovodu připojilo město s investicemi do svého majetku (komunikace), společné zadávací řízení obou partnerů vedlo k uzavření tří smluv s různými termíny plnění. Rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulici Zahradní financovaná SVK Žďársko měla probíhat od 1. srpna do 30. září. S ní místně související úprava křižovatky Zahradní-Malá branka-Rud. Vaška, placená městem, měla stanoven totožný časový rámec. A rekonstrukci kanalizace a vodovodu v Rud. Vaška, hrazenou z rozpočtu SVK Žďársko, měla firma provést mezi 1. srpnem a 16. prosincem. Všechny práce měly přijít na 18,5 mil. Kč bez DPH, přičemž město z toho mělo zaplatit 1,8 mil. Kč bez DPH. K tomu je ovšem potřeba přičíst příspěvek města svazku ve výši 4,8 mil. Kč, jímž se město podílí na opravě infrastruktury na svém území.
Původní projekt předpokládal kompletní rekonstrukci povrchů jen v té části, kterou platilo město, a týkala se křižovatky na ulici Zahradní. Jinde se mělo pouze rekonstruovat kanalizační a vodovodní potrubí ve výkopu, který by byl uveden do původního stavu. Jenže jakmile se na stavbě začaly pohybovat desítky tun vážící kolová rypadla a naložená nákladní auta, začal se povrch komunikací rozpadat. Zatímco soukromý investor by po dodavatelské firmě požadoval opravu všech škod, bystřičtí úředníci a politici začali hledat způsob, jak náklady přenést na občany. A přišli na to, že jsou vlastně tamní dešťové vpusti v havarijním stavu. Úplnou náhodou jsou předmětné vpusti v té polovině silnice, v níž neprobíhal výkop, ale byla rozježděná mechanizací. Rozkopání celé ulice a navíc i prodloužení rekonstruovaného úseku vodovodu a kanalizace o cca 20 metrů vyhovovalo také majitelům okolních nemovitostí, kteří tak mohli laciněji opravit vlastní přípojky. Asi nemusím popisovat, kdo tam bydlí.
Ve chvíli, kdy politici na rozšíření projektu přistoupili, začaly vzduchem létat miliony za dodatečné práce i termíny dokončení. Jen za vícepráce v oblasti křižovatky dostane SPH Stavby o 1,1 mil. Kč s DPH více. A o 1,8 mil. Kč více bude muset město poslat kvůli většímu rozsahu prací také SVK Žďársko. Ani to přitom nejsou náklady definitivní, protože akce stále probíhá a vícepráce naskakují. Termín dokončení díla v ulici Zahradní se posunul z konce září na 8. listopadu. Při pohledu na staveniště musí být ohledně jeho dodržení člověk mírně skeptický, zvlášť když 15. listopadu má dojít i k předání hotového díla Rekonstrukce vodovodu a kanalizace ul. Pod Horou, kde to také nevypadá na úplné finále.
Co více, aby dodavatel mohl slíbit dokončení do 8. listopadu, bylo to podmíněno zastavením prací na Rud. Vaška, kde dodržení termínu neočekává ani místostarosta Horák, který v říjnovém Bystřicku napsal, že ulice „by měla být připravena na zimu koncem listopadu“. Co si pod tím máme představit a jak bude probíhat třeba zimní údržba, je ve hvězdách, protože ze strany města neprobíhá vůči obyvatelům předmětné ulice vůbec žádná komunikace. Naprosto nic. O mnoho lepší domluva není ani se zástupci stavební společnosti, což je pro majitele nemovitostí ještě palčivější. Již v roce 2015 totiž SVK Žďársko vyzvalo dopisem majitele přípojek, aby se po zahájení prací domluvili s dodavatelskou firmou na jejich rekonstrukci. To by většina z nich ráda provedla a někteří již dokonce realizovali na svých pozemcích přípravné výkopové práce. V rozporu s očekáváním však SPH Stavby pouze přepojila staré kanalizační přípojky na novou stoku, stávající vodovodní přípojky na nově položený řad nepřepojila vůbec a výkop zahrnula. Budou se kanalizační přípojky rekonstruovat ještě letos, nebo je mají majitelé na zimu zahrnout? A kdy se budou přepojovat vodovodní přípojky na nový řad? Stihne stavební firma zabezpečit provizorní vodovodní přípojky vedené na povrchu před tím, než udeří mrazy?
Těžko říct, jestli dodavatel vůbec kdy považoval ukončení prací na Rud. Vaška 16. prosince za reálné, ale na stavbě se neobjevily žádné nepředvídané okolnosti, které by ospravedlňovaly prodloužení lhůty a prominutí smluvních sankcí. Jiná věc je, že si na místě počínala značně necitlivě, a tím sama zvýšila množství a délku nezbytných prací. Zatímco podle smlouvy se měl asfalt před bagrováním nařezávat, což si firma nacenila na statisíce korun, ve skutečnosti byl nešetrně trhán bagrem. V rozporu se smlouvou rovněž nebyl výkop pažen, takže se více či méně všude sesunul, což vedlo k dalšímu poškození okolí. Rozsah slíbených, ale neprovedených prací je však mnohem delší a méněpráce se nepochybně promítnou do rozsáhlých slev ze smluvní ceny. Nebo že by si toho snad investor nevšimnul?
Nejviditelnější škodu však představují rozježděné chodníky. Každý zkušenější stavař jistě dokáže poznat litý asfalt. A pokud na něm vidí praskliny, musí mu být jasné, že když na takový povrch vjede kolová mechanizace s váhou kolem 20 tun, způsobí značné škody. Proč k tomu na Rud. Vaška došlo, to si musí vyříkat zástupci města se stavební firmou. Každopádně podle smlouvy by měl dodavatel uvést staveniště do původního stavu, tedy opravit i zničené chodníky. Když k tomu mělo dojít na Zahradní, politici projevili pozoruhodnou píli při ochraně zisků soukromé společnosti, která místo oprav škod dostala zakázku na vícepráce spočívající v „komplexní obnově povrchů“.
Škody na Rud. Vaška jsou rozsáhlejší a navíc ve srovnání se Zahradní nedošlo v minulosti k opravám veřejného osvětlení a povrchů a přenesení telefonního vedení pod zem. Udělat na této ulici jen hloubkovou opravu komunikací a neprovést všechny práce, které by v dohledné budoucnosti vyžadovaly zásahy do nových povrchů, nelze považovat za účelné nakládání s veřejnými prostředky. Rud. Vaška vyžaduje komplexní rekonstrukci, tedy něco, co mělo být naprojektováno už v roce 2015 v souvislosti se záměrem SVK Žďársko modernizovat vodohospodářskou infrastrukturu. Nevím, kdo a proč rozhodnul, že se tak nestalo, ale bylo to rozhodnutí špatné. Už jen z toho důvodu, že město ztratilo kontrolu nad výdaji, které nyní naskakují formou víceprací zadávaných jedinému dodavateli bez soutěže.
Jestliže se rozhodnou politici pro komplexní rekonstrukci v příštím roce, je nejvyšší čas začít se s majiteli tamních nemovitostí bavit, protože i v případě, že se neobjeví žádný sporný bod, vydání příslušných povolení je časově náročné. Přitom potenciálně konfliktních témat je řada: od šířky silnice a chodníků, umístění veřejného osvětlení (nižší sloupy s menšími rozestupy) a jeho barvu (ne rušivá bílá, ale oranžová) přes tvar a polohu nájezdů k nemovitostem až třeba po materiál použitý na chodníky (světlá zámková dlažba snižující přehřívání, nebo asfalt s lepšími vlastnostmi pro chůzi v zimě?).
Celkový dojem z probíhající rekonstrukce v ulicích Zahradní a Rud. Vaška je silně neuspokojivý. Počínaje nekvalitní projektovou přípravou, která podcení délku úseku, který musí být opraven, přes laxní stavební dozor, který nevidí zásadní technologickou nekázeň dodavatele, až po úředníky a politiky, kteří o to více vycházejí vstříc zhotoviteli, oč méně je zajímají potřeby občanů. Tahle investiční akce se vážně nedaří.
———
ZpětDiskusní téma: Rekonstrukce Zahradní a Rud. Vaška se nedaří
———
Pěkný popis situace, ukazující korupční propojení těch komunálů, kteří na Zahradní bydlí (ano, je to i náš starosta Pačíska a kdyby bydlel na jiné ulici, tak si pište, že by se opravovala zrovna ta ulice, kde bydlí, ale na ostatní ulice, v podstatně havarijnějším stavu se háže bobek) s firmami typu stavby Pospíšil-Horáček beton. Podmínky provedení díla si má diktovat objednatel (město) nikoliv zhotovitel. Převalení škod na novou zakázku za další nemalé prachy, danou znovu této firmě, která škody napáchala, ukazuje už minimálně na trestný čin. Předpokládám, že se taky nevede poctivě stavební deník a dennodenní zápisy stavbyvedoucího, kde by se odhalené podvody (trhaný asfalt místo řezaného) ukázaly, protože toto je hlavní důkaz stavebních prací. Ale což, trápí to vůbec někoho v tomto městě, kromě pana Švestky, který v lokalitě bydlí? Netrápí, protože objednatel je se zhotovitelem velký kámoš a podle toho to taky vypadá. Zhotovitel má také výsadní právo na prodlužování lhůt a termínů, na které by jiný žadatel zakázky neměl absolutní nárok. Že se řízení zúčastnila pouze tato jediná firma je jen zase další důkaz, že se ostatní stavební konkurence bojí a radši s i se zdejšími místními mafiány, jezdícími v luxusních auťácích, nebudou nic začínat. Tfuj, zase si musím odplivnout, bohužel, ale nic se s tím nedá dělat...
———
Nedivím se že SPH odvádí takovou práci která nestojí ani za fajfku tabáku. Zaměstnává třicet cizinců protože jsou levní ale také toho moc neumí a když není dozor tak to dopadá jak to dopadá.A je to vizitka SPH.Neni to jen BnP kde provádí takovou práci.
———
Ono sehnat dnes do stavebnictví Čecha není úplně jednoduché, asi nemusím rozebírat proč. Národnost není záruka (ne)kvality. Bez ohledu na původ dělníků však musí být na stavbě někdo, kdo je donutí udělat to kvalitně. A když navíc hoří termíny...
Každopádně pokud má někdo konkrétní výhrady, měl by se s nimi obrátit na odbor správy majetku a žádat nápravu.
———
Lidé kteří provádějí práce musí být odborně na úrovni a musí tedy profesi ovládat na sto procent,aby tam nemusel být nějaký člověk který bude dotyčného nutit aby dělal práci dobře.Rozumime si že.Konkretni výhrady k provedení díla a odstranění chyb ? No přece kolaudační komise.
———
Kolaudační komise? Děláte si srandu? Přečtěte si, kdo je v komisi pro výstavbu (pokud je to ona "kolaudační komise", neboť nevím, jakou komisi myslíte) za členy... máte to zde... https://www.bystricenp.cz/komise-a-vybory?tab=komise-rady-mesta
Předsedou je rovnou místostarosta, aby se nám to nepletlo. Dále je tam Ing. Arch. Petr Horáček (SNK ED), jakéto překvapení. No a kdo je onen pán? No přeci jeden z jednatelů této superúspěšné stavební firmy SPH stavby s.r.o. https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=532552&typ=UPLNY
Takže je finále ručka ručku myje a pan Horáček si nadále bude jezdit v nablejskanejch poršácích provokativní červené barvy, mít od mněsta výjimky na termíny (je kamoš s Pačiskou) a zaměstnávat levnou pracovní sílu za minimální mzdy, ale taky na úkor rychlosti a kvality. Propojení s městem? Je zcela evidentní. Dělají městu sponzora a jistě je to něco za něco. Zadarmo ani to kuře nehrabe.
———
Neblázněte, neberte úplatky, nebo se z toho zblázníte, sponzorství této firmy na sportovních, kulturních i jiných akcích města je přeci takové malé poděkování firmy SPH stavby s.r.o. za to, že od města dostávají přiklepnuté zakázky bez výběrka, na které by jinak neměli nárok. Je to průhledné až za roh i za hory, že to snad každý vidí.
———
Kolaudace staveb vydává stavební odbor města. Vedoucím je pan inženýr Tomáš Straka. Pokud mě zrak nešálí, rovněž ho v komisi pro výstavbu vidím. Dalším městským úředníkem v této komisi je pan Ivan Buchta ze správy majetku a investic. Je tam i rodinný příslušník bývalé tajemnice Špatkové, který není ani úředníkem, ani zvoleným zastupitelem, ale zřejmě také může tahat za nitky. Město má ale také kontrolní výbor, jehož předsedou byl ustanoven městský opozičník. Předpokládám, že náplní tohoto výboru je také kontrola chodu financí a průběhu zakázek pro město. Budou mlčet i tentokrát? Kolik bylo humbuku okolo financování CZV a teď je klid po pěšině. No do dalších voleb daleko.
———
No o o záleželo na tom,kdo ten humbuk dělal. V případě czv ten humbuk neměl vliv vůbec na nic.
———
Kdo? Přece opozičníci okolo Novotného mladšího ze sdružení HORA (Chceme otevřenou radnici) ve spojení s babišovci z ANO2011 (Ano, bude hůř). Humbuk neměl na nic vliv, protože městské firmy kryjou město a toho, kdo si vesele pobíral odměny a samozřejmě tato skvělé symbióza funguje i opačně. Z veřejného rozpočtu, když se nějaký ten melounek ulije, tak to nikoho nebolí. Já bych klidně někoho odměnil za něco, kdyby si to zasloužil a společnost prosperovala. Pokud se to topí ve ztrátách, zadlužený, tak ani náhodou. Ale viděli jste na videu na YTB při návštěvě Zemana, jak se Pačiska s Běhounkem křenili při zmínce o přehřívaném pavilonu v CZV? Ne, zde v tomto městě se odpovědnost nenosí.
———
Teorie je to hezká, ale v praxi je permanentní kontrola kvality běžná. A je obvyklá proto, že je prostě nutná.
Kolaudace je jen dobrozdání, že dílo jakž takž odopovídá projektu a je způsobilé k bezpečnému provozu. Řádné provedení nekontroluje stavební úřad při kolaudaci, ale měl by hlídat investor přes odbor správy majetku. Ze skutečnosti, že křižovatka byla uvedena do provozu, lze usuzovat, že investor dílo považuje za uspokojivé a dokončené. Pokud na něm tedy shledáváte závady, musíte se ozvat. Protože nikdo jiný to neudělá.
———
Teorie je to hezká, ale v praxi je permanentní kontrola kvality nemožná. Kolikrát si myslíte, že navštívili stavbu ti, co podepsali smlouvu o dílo, tedy za zhotovitele (Pospíšil, Horáček) a za objednatele - investora (město, v zastoupení Pačiska, případně Horák?). Kde jsou předávací protokoly stavebního díla? Kde jsou dennodenní zápisy stavebního deníku postupu prací a případných komplikací? Kde jsou odůvodněny vícepráce, které mohou být v reklamaci uznatelné jako závady nekvality a podcenění situace? Proč jsou tyto veškeré záznamy neveřejné, když se to týká veřejných staveb, komunikací, kanalizací??? Zase aby se zase potupně žádalo o svobodném přístupu k informacím. Mělo by to ale být ze strany veřejného subjektu (město) s rozpočtem z našich daní povinné!
———
Jinde to teorie není, pan Horáček a pan Pospíšil je jako dodavatel díla i v jiných městech hlavně v JM kraji a tam funguje tak že investor si najme nezávislého odborníka jako stavební dozor, který je na stavbě přítomen denně a hlídá jak kvalitu provedené práce tak materiál který jestli je v souladu s projektem atd. Samozřejmě že ten člověk něco stojí,no ale investorovi se to vyplatí a jednatelé p. Horáček a p. Pospíšil se mohou postavit na hlavu tak jim to není nic platné ,někdo se uplatit nedá.
———
Datum 14.11.2019
Vložil Nespokojený
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Naše Bystřice nevzkvétá
OdpovědětJo to píšete o jiných lokalitách, kde si to snad možná hlídají a jdou tvrdě po šlendriánech. Ale takto to v BnP prostě nefunguje. Zde ruka ruku myje, tudíž je tolerováno to, co by jinde neprošlo. Této výše jmenované firmě je zde v moha směrech nadržováno, má protekci, je zvýhodňována před jinými už tím, že mohou mít prodloužené termíny bez sankcí, a že na případné průšvihy (viz zničený asfalt) se zajistí další peníze. Proč? Protože z veřejného rozpočtu to nikoho nebolí. Což rozhodně nejsou rovné podmínky pro všechny případné uchazeče.
———