Proč sledovat úřední desku: příklad z praxe

20.02.2015 00:55

Ještě nedávno se vedení města snažilo rekonstruovat ulice jako celek. Když tedy Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko (SVK) přišel s tím, že by chtěl vyměnit dosluhující kanalizační stoku a vodovodní řad, město se domluvilo s Telefonikou na přeložení telefonních kabelů pod zem a samo tam vložilo kabely místního rozhlasu, vyměnilo pouliční osvětlení a zbudovalo nové povrchy komunikací. Nebo pokud město chtělo opravit povrchy, domluvilo se se správci sítí a ti je nejdříve zrekonstruovali. Takto to proběhlo na náměstí, v ulici Na Vyhlídce nebo nejnověji na Bratrské. Ani si nepamatuji, kdy se nějaký delší úsek kanalizace rekonstruoval jen tak, že by se výkop zalepil asfaltovým flastrem a tak to zůstalo. Ale zřejmě nejsou peníze, takže ulice Rud. Vaška má být letos první, kde si SVK jen vymění potrubí a město na svůj majetek nesáhne.

 

S rekonstrukcemi stok a řadů úzce souvisí i obměna domovních přípojek. Možná to ne všichni vědí, ale majitelé napojených nemovitostí jsou hrdými vlastníky celé kanalizační a vodovodní přípojky, tedy i části, která vede v ulici či jiném veřejném prostranství. Předchozí režim si příliš těžkou hlavu s rozlišováním soukromého a státního majetku nedělal, takže po roce 1989 nebylo jasné, zda obměny přípojek ve veřejných prostranstvích má hradit obec, vlastník vodovodu a kanalizace (obec nebo SVK), provozovatel, který od zákazníků vybírá peníze na údržbu sítě (Vodárenská akciová společnost, VAS), nebo majitel připojené nemovitosti. Vlastníci a provozovatelé sítě měli samozřejmě lepší lobby, takže si v roce 2001 prosadili zákon, podle něhož vlastník připojené nemovitosti je vlastníkem i celé přípojky, pokud by se mu ovšem nepodařilo prokázat, že někdy v minulosti její část v ulici předal obci. Vzhledem k výše popsanému vztahu socialistického státu k majetku, bude schopna převod na obec prokázat jen hrstka lidí, pokud vůbec někdo. Jediné, co zatím zůstalo na provozovateli vodovodu a kanalizace, jsou opravy a údržba těch částí přípojek, které jsou ve veřejném prostranství. Pokud se tedy na přípojce přihodí bodová porucha, opravuje ji SVK, resp. VAS, na své náklady. Z toho vyplývá, že pro provozovatele je výhodnější diagnostikovat každou poruchu jako neopravitelný důsledek přestárlé přípojky, jejíž výměnu v celé délce musí zaplatit její majitel.

 

Tedy při kompletní rekonstrukci ulic byly měněny i všechny přípojky, aby nad nimi mohly být položeny definitivní povrchy a na ulici se nemuselo další desítky let vůbec sáhnout. Pro majitele přípojek mohlo být výhodné, že povrchy, které by museli při samostatné výměně uvést do původního stavu za své, platilo město v rámci svých nákladů. A část výdajů s projektovou dokumentací přípojek apod. mohla přejít na SVK. Nehledě na to, že firma dělající desítky přípojek najednou mohla majiteli nabídnout lepší cenu. Vlastníci přípojek tedy byli motivováni participovat svým dílem na akci SVK a obce. Na druhé straně jsou nové přípojky výhodné i pro SVK, neboť přispívají k hladnému fungování sítě, omezení ztrát vody a odstraňují náklady na opravy bodových poruch. Navíc SVK není obchodní korporace, jejímž cílem je tvorba zisku. Jedná se o svazek obcí, který si dobrovolně zřizují obce, aby mohly lépe naplňovat potřeby svých občanů. Případná nápomoc občanům se zajištěním kanalizačních a vodovodních přípojek tak může být nepochybně považována za jeden z úkolů SVK.     

 

Nyní tu tedy máme záměr SVK vyměnit si v ulici Rud. Vaška bez součinnosti s městem jen svoji stoku a řad. S majiteli nemovitostí (přípojek) nikdo nejednal a o zahájení územního řízení se mohli dozvědět jen z úřední desky. Plně se tak ukazuje, co jsem napsal ve stejnojmenném článku: sledovat úřední desku se stává nutností. Bez sledování úřední desky totiž nemohl vlastník nemovitosti uplatnit v 15denní lhůtě námitky, protože do vlastních rukou mu nebylo doručeno žádné oznámení o záměru. Přestože ten předpokládá manipulaci s jeho přípojkami, dokonce v některých případech jejich zkracování nebo prodlužování.

Na vlastníky přípojek se SVK plánoval obrátit až ve chvíli, kdy by měl všechna potřebná povolení s tím, že by je vyzval, aby si přípojky na své náklady vyměnili. Takový přístup samozřejmě nemá mnoho společného s férovostí a respektem k majetku druhých. Uvidíme, jak si s tím poradí stavební úřad, ale jak to šlo udělat lépe?

 

SVK se mohl ještě před podáním žádosti o územní rozhodnutí obrátit na majitele připojených nemovitostí, mohl je seznámit se svým záměrem a navrhnout jim, že se mohou s výměnou přípojek přidružit k rekonstrukci stoky a řadu. Dohody o spolupráci by pak předložil spolu  s dalšími dokumenty stavebnímu úřadu, kde by záměr bez potíží prošel. A nakonec by při vypisování soutěže SVK přičlenil přípojky ke své veřejné zakázce, čímž by vlastníkům přípojek (snad) pomohl k nižší ceně. Výsledkem by byla investice realizovaná na základě domluvy a za výhodných podmínek pro všechny, ne potajmu upečená akce, před níž měli být postaveni vlastníci přípojek jako před hotovou věc.   

 

Na závěr nezbývá, než vlastníkům nemovitostí zopakovat doporučení pravidelně kontrolovat úřední desku a sledovat, co se kolem děje. V opačném případě o člověku rozhodují jiní…

Zpět

Proč sledovat úřední desku: příklad z praxe

Datum 22.02.2015

Vložil Mgr. Miroslav Veselý

Titulek Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Předpokládám správně, že ty jako spoluvlastník přípojky vody do vašeho RD jsi uplatnil v 15-ti denní lhůtě námitky, pokud se ti nelíbilo něco, o čemž stavební úřad rozhodoval? Pokud ano, jaké a s jakým výsledkem (jak se k tomu stavební odbor vyjádřil), pokud to není tajné?

Proč do vlastních rukou vlastníků přípojek není v rámci územního řízení a rozhodování o umístění stavby vodovodu doručováno oznámení o záměru s případnou "manipulací" této přípojky, tedy např. zkracování, prodlužování, překládání? Jediné vysvětlení je to, že jediným vlastníkem vodovodní sítě, včetně těch částí přípojek, které jsou pod městskými parcelami, je SVK? Roury přece při výkopech hradí SVK, nikoliv ten, ko,u je voda přiváděna... Pokud připustíme, že by vlastníkem této přípojky měla být soukromá osoba, proč toto není uvedeno v katastru nemovitostí dané parcely, pod kterou se tyto podzemní vodovodní sítě nacházejí, jako věcné břemeno (užívání), které musí vlastník pozemku strpět?

Datum 23.02.2015

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Námitky jsme uplatnili, zatím žádnou reakci nemáme.

Podle § 3 odst. 3 zákona o vodovodech a kanalizacích je vlastníkem přípojky vlastník připojené nemovitosti. Takže SVK platí jen rekonstrukce hlavní stoky/řadu. Proč není na pozemcích města zřízena služebnost (dříve věcné břemeno), nevím. Možná je to pozůstatek v článku zmíněného přístupu minulého režimu k (ne)rozlišování soukromého a státního majetku, a město zatím nestihlo zapracovat zákon o vodovodech a kanlizacích z roku 2001, který vlastnictví jednoznačně určil.

Datum 23.02.2015

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Úřad má na námitku a její posouzení, je-li předmětná nebo bezpředmětná, účelová či neúčelová, snad také nějakou vymezenou dobu. Nímitku mohou akceptovat a nebo zamítnout. Vše musí řádně odůvodnit proč.

Toto "zapracování" neleží na bedrech města, ale spíše katastrálního úřadu, který má dělat k příslušným parcelám zápisy o tom, jestli pod ní v zemi leží stavba odlišná s vlastníkem parcely. A je smutné, že se 14 let, kdy se zákon o VAK a prováděcí vyhlášky už několikrát měnily (např. 120/2011, VYHLÁŠKA ze dne 29. dubna 2011, kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích),
ve znění pozdějších předpisů), nic v tomto neudálo. A to ani po vydání NOZ, který upravuje vlastnické občansko-firemní záležitosti a tedy i ty, které se týkají jakýchkoliv inženýrských sítí v zemi a jejich "přípojek"... a ten už je taky nějaký ten pátek venku.

Datum 24.02.2015

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Námitka je jedním z podkladů při rozhodování o žádosti SVK o územní rozhodnutí, proto se zde uplatňuje lhůta pro vydání rozhodnutí o žádosti.

Katastrální úřad je v první řadě orgánem, který vede evidence (především katastr nemovitostí). Není úkolem evidenčního orgánu zajišťovat, aby vlastníci nemovitostí udržovali záznamy o svém majetku aktuální. Navíc v tomto případě chybějící služebnost není podstatný problém - město ví, že tam ty přípojky jsou, a z poklopů musí být i každému pozorovateli jasné, že tam nějaká kanalizace a vodovod vedou.

Datum 24.02.2015

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Takže se opět dostáváne k laxnímu přístupu města, který to evidenčnímu orgánu neoznamuje a neohlašuje a co hlavní, neaktualizuje. Hlavně že se vytahuje jakýmsi draze zaplaceným Geoportálem, který tyto inženýrské sítě stejně nezahrnuje. Daleko prospěšnější by bylo provést digitalizaci dat sítí a nemusí být k tomu přizvání geodeti, dneska si už každý může koupit místo trigonometru satelitní GPS s přesností na jednotky cm a tyto dekly přípojek a nebo odvětrávacích šachet kanalizací si zaměřovat. Pan magistr Svoboda by pak v tomto odvětví GIS dostal možná nějakou práci a nemusel by se angažovat tak, kde nemá vůbec žádnou praxi a zkušenosti. No uvidíme, kam to dotáhnou...

Datum 25.02.2015

Vložil Váš oblíbený Pepík Černý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

A proč sem taháte pana Svobodu? Vždyť on s tím přece nemá nic společného ne? On Vám něco provedl? Ten chlap narozdíl od Vás, pane magistře Veselý, něco dokázal, a ještě dokáže. A prosím nezačněte se ohánět Vašimi stovkami posudků v nějakém geofondu...

Datum 25.02.2015

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Když už byla smazána moje reakce, tak snažně prosím administrátora p.Švestku o výmaz tohoto nevěcného příspěvku, otírajícího se o moji osobu a vytahujícího se cizím peřím p.Svobody. Nevidím jakýkoliv přínos tohoto invektivního příspěvku do diskuze. Díky!!!

Datum 25.02.2015

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Otázka položená Pepíkem Černým je vcelku logická reakce na tvůj příspěvek z 24.2. Intenzita "otření se" o tvoji osobu je srovnatelná s "otřením se" o Svobodu. Pokud jsem tedy nesmazal příspěvek z 24.2., těžko mohu smazat navazující.

Datum 25.02.2015

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Fajn. Za prvé, nechápu, proč někdo jedná za někoho, o koho se otírám, to mě prostě vadí. Chubení cizím peřím...

A za druhé, v mém příspěvku toho bylo více věcného, než nevěcného. Kdežto "příspěvek" p. Černého je čistě nevěcný, vlastně všechny jeho příspěvky se naváží do mé osoby, aniž by mě tento člověk vůbec znal. Proč uráží moji práci? Já se taky nezajímám, co dělá, pokud něco dělá, možná je to jedem z mnoha nezaměstnaných, kteří se tímto způsobem nudí a zabíjí čas.

U pana Svobody jsem se jen pozastavil nad tím, že nepracuje v oboru, který pracně vystudoval... a mohl bych to tvrdit i o více lidech zde na diskuzi, vlastně to nevím ani u tebe. GIS je obor, ve kterém se mohl angažovat. Bohužel nemohu za to, že město nevyvíjí zakázky tímto směrem, a tedy že p.Svoboda v tomto nemá práci.

Datum 25.02.2015

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Dá se na to dívat i z druhé strany, že by mělo být hlavně starostí vlastníka přípojky, aby si u nemovitosti někoho jiného, po níž vede, zajistil právo tam přípojku mít.

Datum 25.02.2015

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Což o to, ono to ani není u nemovitosti, jako přímo pod ní (pod pozemkem) v případě, pokud část přípojky v hlavnímu řadu probíhá pod obecní parcelou.

Stručně rečeno - základní dokumentaci stavby by měl mít stavebník - tedy SVK, resp. VAK ZR, který to dá na stavební odbor do BnP a tito by měli udělat oznámení katastru, který uvede k dané parcele příslušné zápisy práva spoluužívání (dříve jak jsi napsal se to jmenovalo věcné břemeno).

Právo přípojky je hlavně právem užívání, platí to nejen pro vodu, ale taky třeba pro elektřinu a plyn. Elektřinu a vodu mají všichni, plyn jen někdo, třeba jáho nemám. Kdybych ho chtěl mít, musel bych zažádat na plynaře, aby mi udělali přípojku, kterou bych si z logiky věci musel zaplatit celou já sám. Plynaři se ale musí zeptat města, jestli smí rozkopat jejich parcelu a provést stavební zásah.

A já, pokud poctivě platím vodné a stočné, tak určitě je mojí věcí se starat o tyto přípojky a jejich technické stavy, ale už to neplatí pro hlavní řad.

Datum 26.02.2015

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Součástí pozemku je prostor nad povrchem i pod povrchem (§ 506 občanského zákoníku).

Jmenuje se to služebnost inženýrské sítě (§ 1267 a 1268 OZ). Oznamování u nových staveb katastrálnímu úřadu bude asi na majiteli nemovitosti, protože těžko může někdo vkládat práva k cizímu majetku, pokud nejde o exekuci. U starých staveb je oznamování otázkou, a vzhledem k tomu, že už došlo k jejímu nabytí vydržením, vlastně ani zápis v katastru není nutný.

Jinak u toho plynu by ses musel dohodnout s městem ty jako investor a budoucí vlastník přípojky.

Datum 26.02.2015

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Koho a čí je tedy jaká část přípojky?

Odpovědět

Součástí pozemku může být kde co, jak třeba nemovité stromy, tak třeba i movité (vytěžitelné) ložisko nerostných surovin, které může nárokovat stát v případě výhradnosti. Dále třeba i studny, ale mnohé takové ani v katastru nejsou zanesené proškrtnutým kolečkem, pak je nepořádek ve vodoprávních evidencích vodohospodářských děl. Stejně tak se do katastru neuvádí další drobné nemovité stavby, jako třeba zapuštěné bazény, podzemní akumulační nádrže, čističky, septiky a žumpy. Jsou to i drenážní šachty, sloupy nízkého vedení na polích a loukách. Přitom sloupy vysokého napětí tam kupodivu zanesené mají. Takže opět různý metr na tu samou věc, lišící se jen ve velikostí základů.

Žádný plyn nechci, topím přímotopem, ani Satt a.s., toho jsem se na sídlišti nabažil ažaž. Dnes je navíc moderní wifi a bezdrát, než drát. Internet mám wifi. A TV mám satelitní se směšným poplatkem ve srovnání se základní nabídkou Satt a.s., a mám dokonce i více programů. Nepotřebuji tedy k ničemu žádné optické a jiné kabely, k něčemu zavazující a dodavateli za pronájem platící.