Hospodaření města 2013: příjmy a výdaje

16.06.2014 23:15

Dne 25. června bude zastupitelstvu předložen ke schválení závěrečný účet města za rok 2013, který je ke stažení na úřední desce. Jak město loni hospodařilo a jak se jeho ekonomika vyvíjí?

 

Příjmy

V roce 2013 dosáhly příjmy města 218,76 mil. Kč, výdaje 157,18 mil. Kč a hospodářský výsledek je tedy 61,58 mil. Kč „v plusu“. I přesto město hromadí peníze na běžném účtu (ke konci roku přes 70 mil. Kč), místo toho, aby splatilo krátkodobý úvěr 35,8 mil. Kč.

 

Přebytek rozpočtu 2013 je výsledkem především odložení významných investičních akcí na letošní rok (CZV a zimní stadion) a vynuceným prodejem akcií Jihomoravské plynárenské. Pokud odečteme mimořádné příjmy (prodej akcií+poslední dividendy za celkem 27,6 mil. Kč; poplatky za loterie 2,45 mil. Kč; snížení základního jmění Bystřické tepelné o 3 mil. Kč; investiční dotace v objemu 1,56 mil. Kč) dostaneme se na 30,5 mil. Kč. Toto je částka, která městu ročně zbývá po uhrazení provozních nákladů a několika menších investiční akcí (denní stacionář, opravy bytových domů). Při zachování výnosů z majetku kolem 40 mil. Kč ročně a bez výrazného zvýšení objemu investic a provozních nákladů (např. na CZV) by i při zohlednění splácení zimního stadionu měl městský rozpočet v následujících letech končit v plusu. K nule však bude výsledek hospodaření snižovat splácení krátkodobých úvěrů jednak nabraných v minulosti, jednak spojených s financováním CZV nad rámec dotace.      

 

V grafu můžeme vidět vývoj hlavních ukazatelů rozpočtu v letech 2010 až 2013.

Jelikož v těchto celkových ukazatelích jsou zahrnuty nahodilé příjmy (dotace na konkrétní akce, prodeje majetku atd.), následující graf uvádí vývoj podílu hlavních druhů příjmu (blíže k nim v článku zde). Jedná se jen o některé druhy příjmů, proto jejich součet nedává celkové příjmy.

Do celkových příjmů (ani do neinvestičních transferů) nejsou v letech 2010 a 2011 zahrnuty sociální dávky, které v té době vyplácelo město. Výběr místních daní v letech 2012 a 2013 byl ovlivněn vysokými poplatky za proherní přístroje (1,85 mil. Kč, resp. 2,1 mil. Kč), které by měly počínaje rokem 2014 spadnout na nulu.

 

Ačkoliv tedy celkové příjmy kolísají, jasně viditelný je nárůst přídělu z celostátně vybíraných daní, z nichž nejvýznamnější je podíl na DPH (2013: 38,48 mil. Kč). Pokud si tedy někdo bude při placení v obchodě naříkat, že je draho a kde končí peníze z DPH, zde má částečnou odpověď. Naopak zanedbatelný je podíl místních daní, např. daně z odpadů (2013: 4,82 mil. Kč), daně z nemovitostí (2013: 3,75 mil. Kč) a daně ze psů (2013: 194,5 tis. Kč). V souvislosti s výhledem dlouhodobě přebytkového rozpočtu se nabízí otázka, zda není vhodné ponechat občanům více jejich peněz, spokojit se s podílem na celostátních daních a místní daně zrušit? Město místní daně nepotřebuje a přebytek peněz, jak to tak bývá, svádí k utrácení za zbytečnosti. Zrušení místních daní by pomohlo občanům a město by muselo své výdaje pečlivěji zvažovat, takže by bylo přínosné dvakrát.     

 

Výdaje

Následující graf ukazuje, jak se vyvíjely náklady na městský úřad a zastupitelstvo (zahrnuje i starostu, místostarostu a radu). A ještě přidám provozní náklady systému nakládání s odpady (popelnice, kontejnery na tříděný odpad, sběrný dvůr, černé skládky ad.). 

Ačkoliv jsou provozní náklady městského úřadu nejvyšším pravidelným výdajem rozpočtu, jsou všechny shrnuty jen do jediné položky, proto nelze říct, co dalšího vedle platů zahrnuje. A jelikož obsah této rozpočtové položky se mění, srovnání jednotlivých let je obtížné. Pokles mezi lety 2011 a 2012 aspoň částečně souvisí s převodem sociálních dávek na Úřad práce. Na každého z 8 421 občana Bystřice tak loni vycházely provozní náklady městského úřadu ve výši zhruba 4 400 Kč.      

 

Za co dalšího zajímavého město v roce 2013 utrácelo? Třeba za pokračování prací na projektové dokumentaci CZV vydalo 2,073 mil. Kč, takže mohu radostně oznámit, že dnes známé náklady CZV s DPH již přesáhly o 800 tisíc magickou hranici 200 mil. Kč.

 

Administrativa kolem zimního stadionu přišla na 516 tis. Kč, což s přípravou projektu v roce 2012 za 526 tis. Kč dává 1,04 mil, které je třeba připočíst k ceně zakázky 67,64 mil. Kč s DPH.

 

Za pozornost stojí jistě i 11,69 mil. Kč za rekonstrukci internátu Pod Horou na denní stacionář a 940 tis. za jeho provoz. Atletická soutěž O pohár starosty byla podpořena 80 tis. Kč. Ti, kteří nebyli na plesu města, mohou litovat, protože jistě stál za to. Konkrétně za 211 tis. Kč.

 

Musím také opravit své tvrzení z předchozího článku, které vycházelo ze smluv uveřejněných na profilu zadavatele, že první etapa kanalizace v Domaníně přišla na 11,56 mil. Kč. Podle závěrečného účtu bylo v roce 2013 uhrazeno 1,96 mil. Kč. Když se k tomu přičte 10,99 mil. Kč zaplacených podle závěrečného účtu 2012 rok před tím, je celková částka 12,95 mil. Kč. Také se vám zdá, že tu někde létá milion a půl bez smluv?    

 

U mateřských škol pokračovaly jejich rekonstrukce, rozdrobené do řady následujících let tak, aby mohly být zadávány jako zakázky malého rozsahu bez soutěže TS města. V roce 2013 takto bylo vynaloženo 2,9 mil. Kč. Když člověk vidí smlouvu na rekonstrukci toalet za 1,1 mil. Kč, za kteroužto cenu by postavil půl domu, musí dětem jejich sociální zařízení závidět. Pořád to ale nic není ve srovnání s restaurací Club, o níž snad příště.   

Zpět

Hospodaření města 2013: příjmy a výdaje

Datum 19.06.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Příjmy 2014: bystřickým přibude na účte cca 24 mega z akcií E.ONu

Odpovědět

https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-a-okolni-obce-maji-dostat-23-9-milionu-za-akcie-20140619.html

No budou se muset hodně otáčet... souběžně započaté stavby CZV a ZS budou polykat hodně milionů.

Datum 18.06.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Hospodaření města loni

Odpovědět

Hezky zpracováno, koukám, že sis dal tu práci a zpracoval data z let 2010-2013 graficky v Excelu.

Již přes 200 mega na Burianův palác? Mám ale bohužel takový pocit, že tato suma nebude konečná, výstavba ještě zdaleka není hotová a jsou tak zhruba v půlce... třeba se objeví další zapomenutí staré nádrže. CZV se směle zapíše jako nejdražší stavební objekt v Bystřici. I Gympl stál podstatně méně, okolo 70 mega, bodnout se může jít i stamilionová rekonstrukce náměstí, která v porovnání s CZV je slabým odvarem za cca polovičku. A toalety v mateřské školce? Třeba jsou obložené z mramoru a pozlacené mísy, bůhví, proč jsou tak drahé... město opět dokazuje, jak si z rozpočtu hezky zpětně sosá pěkné penízky pro své městské firmy, to už není malá, ale velká domů. Snad schválně si určili cenu zakázky těsně pod 3 miliony, aby nespadla do toho přísnějšího režimu dle zákona o veřejných zakázkách.

A rozdíly v cenách a navyšování akce kanalizace Domanín? Ani mě nepřekvapují... co je kryté smlouvami, to je nediskutovatelný závazek. Proč ale další navyšování a vícepráce? Co je nad rámec, tedy ten melounek a půl, by měli zaplatit městští a vodárenští úředníci, co toto navýšení odsouhlasili ze svého a nebo realizační firma, která se do jasně daného rozpočtu nevlezla! Max. cena daná smlouvou by snad měla být nepřekročitelná. Ono by je pak přešlo dělat takovéto neúsporné manýry, kdyby to měli cálovat hezky ze svého. Ale bohužel, jak jsme tu už tisíckrát rozebírali, nikdo za nic nemůže a nikdo nevezme osobní zodpovědnost, pokud se rozdělují peníze ne z vlastní kapsy. Proč úředníci tolerují zadlužování a rozhazování, když lze jednoduše spořit už jen děláním poctivých a nikoliv zmanipulovaných výběrovek, šitých na míru městu spřáteleným prolobovaným firmám, velkých kamarádů nejvyšších představitelů i zastupitelstva města?

Datum 18.06.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Hospodaření města loni

Odpovědět

Zapomněl jsem započítat projekt Propagace CZV, takže celkem je to už 205,9 mil. Kč.

Teď už je hranice pro zakázky malého rozsahu na stavební práce 6 mil. Kč bez DPH, takže rozdělování zakázek je méně náročné. Díky, senátore Eyberte!

U kanalizace Domanín není vůbec jasné, kam ty peníze šly. Stavební část by měla být plně zahrnuta do smluv (a dodatků) na profilu zadavatele. Jenže není. A je to příliš peněz, aby se ně nevztahovaly uveřejňovací povinnosti (zakázka do 500 tis. bez DPH).

Datum 19.06.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Hospodaření města loni

Odpovědět

No k CZV ještě bude náležet jízdárna za 1,5 milionu a plánovaná půlkilometrová komunikace od Lužánek (od ZS), musí ještě vyřešit napojení k areálu sportu okolo stadionu, a toto všechno spolkne další miliony až desítky milionů. V dalších letech přibudou konkrétní provozní náklady CZV (voda, teplo, elektřina případně plyn), které budou dělat cirka 3 miliony ročně a finanční ohodnocení osob v provozovatelské firmě (ředitel, manažer) a budoucích zaměstnancích CZV (12 pracovních míst, z toho 7 sezónních a 5 trvalých), které zatím nevíme (zadarmo to asi taky dělat nebudou). Aby také za toto ohodnocení odvedli nějakou hmatatelnou a nikoliv virtuální práci...

Hm, např. hranici pro odvod DPH pro plátce DPH snížili, ale toto zvýšili... opravdu nechápu logiku našich poslaneckých a senátorských zákonovymýšlečů a zákonodárců. Prezident to mohl vetovat a shodit ze stolu, ale nevetoval.

Pokud ty peníze nešly do stavební části, pak šly do kapes buď zadavatele a nebo zpracovatele, to je jasné. Tak se totiž veřejné zakázky dneska rozdělují, něco za něco, a něco za nic. Bohužel. Kontrola pokulhává. A aby se do toho pořádně pustil úřad pro hospodářskou soutěž, to je utopie.

Datum 19.06.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Hospodaření města loni

Odpovědět

Jízdárna už v tom započtena je, ale třeba pohádková alej od potoka ne (ještě není konečná cena).

Logika zákonodárců byla jasná - vytěžit co nejvíce daní a ty co nejsnáze rozfofrovat ("investovat"). Prezident tohle vetovat nemohl, protože to prosazovala jeho ("Rusnokova") vláda. Zvýšení hranice u zakázek malého rozsahu musel navrhnout neznámý senátor, protože ani velmi asertivní Rusnok se něco tak skandálního neodvážil oficiálně navrhnout. Nakonec to ale veřejnost ani nepostřehla...

Datum 19.06.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Hospodaření města loni

Odpovědět

No když se sečte CZV a dole vznikající ZS tak už máte hned čtvrt miliardy a to už jsou pěkné peníze.

No vida, spískala to oranžová vláda... jako za Špidly nebo Paroubka a nyní za Sobotky. Eyberta skutečně neznám, to jméno slyším poprvé. Ikdyby to veřejnost postřehla, tak nemá šanci pro ti těm nahoře zasáhnout a něco změnit, jaký si to udělají, takový to budou mít a tak to chtějí. Rozhazovat a zadlužovat.

Datum 19.06.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Hospodaření města loni

Odpovědět

Eyberta bys znal, kdybys to tu četl pečlivěji https://obystricinp.webnode.cz/news/mejdan-zacina-drzte-si-penezenky/

Datum 20.06.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hospodaření města loni

Odpovědět

No jo... to jsi ale psal už minimálně před půl rokem až rokem a zpětně se tvými články neprobírám a co také, navíc už zapomínám. Ale co jsme si zvolili, to máme. Lidé jako by sami chtěli, aby se nešetřilo a kradlo. Bohužel. Jednou přijde čas lámání chleba a splácení státního dluhu (dnes skoro 200 tisíc na osobu v ČR) a odnese to naše měna, naše peněženky a naše ekonomie a 25 let po převratu roztunelované hospodářství.