Celkem Zbytečná Věc (CZV)

20.08.2013 00:43

V našem městě se od roku 2006 vleče příprava a realizace ambiciózního dotačního projektu nazvaného Centrum Zelených Vědomostí (CZV). Rámcové informace o projektu jsou k nalezení na stránkách Eden Centre, které pro získání základní představy doporučuji k návštěvě.

 

Na úplném začátku úvah kolem „zámečku“ Mitrovských (bývalý školní statek) byla potřeba zajistit zázemí pro zemědělské obory zemědělské školy v situaci, kdy kraj jako zřizovatel školy odmítal do školního statku investovat. Na konci procesu budeme mít něco podobného dortu od pejska a kočičky, taky je tam skoro všechno.

 

V průběhu času se oslabil důraz na praktické vzdělávání (pokud za něj nebudeme považovat bramborové brigády u městské firmy EDEN CENTRE, s.r.o.) a do popředí se dostala propagace ekologie. Tento posun odpovídá zaměření hlavního hybatele projektu, jímž je tišnovské občanské sdružení European Centre for Ecology and Tourism (ECEAT).

 

Zeleně-osvětový aspekt projektu se koncentruje v plánovaném Ekopavilonu, který má podobu skleněné pyramidy.

 

Život na vesnici v minulosti má přiblížit Skansen tvořený atrapami „historických staveb typických pro Vysočinu“.

 

Jádrem CZV zůstane budova statku Mitrovských. Jedná se o rozsáhlou stavbu, a tak autoři projektu stáli před problémem, čím prostory zaplnit. A vymysleli přednáškový sál pro 60 osob, což je naprosto typický úkaz u mnoha dotačních projektů rekonstrukce starých objektů („když už nevíš co, vraž tam konferenční centrum“). Dále sem umístili minipivovar, moštárnu, zázemí pro zpracování masa a mléka, historickou lékárnu, muzejní expozici zemědělské techniky…  

 

Vedle toho v projektu nalezneme ještě ovocný sad, tematické stezky, stáje pro koně, stezku pro vyjížďky, vodotrysk, dětské hřiště, vodní nádrž a další. Všechny tyto ingredience kočičkovského dortu jsou propojeny klasickým oslím můstkem z dotačních projektů: „od minulosti k budoucnosti“. Přitom se ve všech případech jedná o minulost, která je buď zkreslená a kašírovaná (atrapy staveb), nebo je vydávána za budoucnost. To druhé se týká především exponátů, které mají přiblížit zelenou energetiku (tepelné čerpadlo, kogenerační jednotka, solární panely…). V tomto oboru probíhají inovace rychle, takže dnešní vysoce moderní výrobek za dva roky o budoucnosti neřekne už vůbec nic. Bude dokumentovat jen minulost.      

 

Dort upečený bez ohledu na náklady, s jediným omezením spočívajícím v rozsahu fantazie tvůrců projektu, bude možná chutnat projektantům, stavitelům a budoucím zaměstnancům, kteří z něj budou mít zisk. Ale bystřickým občanům, od nichž se bude očekávat hrazení provozních ztrát, by mohl způsobit bolení břicha.

 

CZV není zamýšleno jako klasické muzeum, ale má návštěvníkům nabízet možnost vyzkoušet si některé činnosti, např. vaření piva, moštování, výrobu mastí, keramiky, pečení chleba a další. Pokud by měl mít tuto příležitost opravdu každý návštěvník, a to kdykoliv, vyžadovalo by to u každé činnost minimálně jednoho stále přítomného pracovníka a značnou spotřebu materiálu. Asi nemusím příliš rozebírat důsledky pro provozní náklady CZV. Druhou možností je, že tato interaktivnost není myšlena úplně vážně, má toliko dobře vypadat v dotačním projektu, a v praxi si činnosti vyzkouší jen menšina návštěvníků. Takže se to nakonec tomu muzeu bude možná dost podobat. A že by minipivovar jen tak zahálel a pouze občas jej ze spánku vyrušil návštěvník, který by si chtěl uvařit vlastní pivo? Nebude nakonec spíše provozován pro veřejnost a nestane se konkurencí místním hostinským?

 

Každá ruina si zaslouží záchranu

Z pohledu města řeší CZV problém, co si počít se školním statkem, který dobrovolně ve zdevastovaném stavu převzalo od Kraje Vysočina. Alternativa opravovat ho po částech v průběhu několika let byla zamítnuta ve prospěch velkého projektu financovaného z „cizích“ (tedy ne městských) peněz. CZV je současně odpovědí na dilema, co ve statku Mitrovských umístit, aby to vyvolávalo aspoň zdání smysluplného využití.  

 

V naší zemi nalezneme ohromující množství hradů, zámků a dalších starých staveb. Jejich údržba a rekonstrukce vyžadují ročně miliardy korun, další stovky milionů stojí provoz. Češi považují za naprosto samozřejmé, že se všechny staré stavby zachraňují a udržují. Pokud se vedou diskuse, pak o tom, kde na to vzít veřejné finance, nikoliv o tom, které stavby mají historickou hodnotu nebo účelné a rozumné využití, a které hodnotu ani využití nemají. Soudím, že statek Mitrovských je stavba bez valné historické hodnoty.  Nebylo by rozumnější  prostředky plánované na CZV použít ve prospěch nějaké jiné stavby, která historickou nebo architektonickou hodnotu má? A obecně, můžeme si dovolit zachraňovat každou starou budovu? Proč je pro nás tak nepřijatelné, aby to, co nemá hodnotu ani využití, uvolnilo místo pro něco skutečně prospěšného?      

 

Z cizího krev neteče?

Na CZV byla přislíbena dotace ve výši 115,8 mil. Kč z Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod. Původně mělo odhadované náklady 128,6 mil. Kč, ale jak už se to dotačním projektům stává, nabobtnaly a dnes jsou již 154,5 mil. Kč bez DPH. Za zvýšením stojí přidání koňských stájí, fontány, závlahového systému a dalších položek. Lze sice žít v naději, že současná konkurence mezi stavebními firmami cenu sníží, ale při započtení DPH a všech souvisejících nákladů (např. na projektovou dokumentaci stavby nebo administraci veřejné zakázky) se konečný účet velmi přiblíží hranici 200 mil. Kč. A to je spousta peněz. 

Naprostá většina z těch 200 milionů pochází z daní od občanů a firem. Čím větší zdanění, tím méně zbývá podnikům na investice a občanům na spotřebu. Možná se řekne, že přes polovinu z toho jde z unijních dotací, tak jaký stres? Jenže i tyto peníze pocházejí z daní. Čím větší daně v západní Evropě a především v Německu, tím menší poptávka po českých výrobcích a tím vyšší nezaměstnanost v Česku. Čím vyšší daně v Evropě, tím více výroby se přesune do Asie.

Pokud člověk sleduje sdělovací prostředky, musí získat dojem, že v oblasti unijních fondů je největším problémem České republiky, že je nestíhá čerpat dost rychle, takže by desítky miliard mohly „propadnout“. Heslem dne se stalo utrácení. Čím víc, čím nákladnější projekty, tím lépe. Proto je rozsáhlý projekt CZV s dotací přes 100 mil. Kč atraktivní i pro ROP Jihovýchod – umožní mu jednorázově odškrtnout vysokou částku z balíku, který má za úkol vyčerpat.

Jenže kde zůstala ta hlavní otázka, za co a proč utrácíme? Zdá se mi, že tento aspekt se vytratil i z projektu CZV. Co nám má přinést? Potřebujeme to? Ospravedlňuje takováto podoba CZV skutečnost, že někde jinde bylo odčerpáno od občanů a firem v daních 200 mil. Kč, které těmto subjektům chybí? Zdálo by se, že bezstarostné utrácení zdánlivě anonymních „unijních“ dotací nikomu neškodí. Ve skutečnosti škodí každému z nás…

Zpět

Diskusní téma: Celkem Zbytečná Věc (CZV)

Datum 25.08.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Puč

Odpovědět

Situace mě přivádí na myšlenku, neměl by to starosta s místostarostou zabalit a jít od válu?

Datum 25.08.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Puč

Odpovědět

To těžko. Spíše naopak oba dva současnou situací posílí, vždyť v očích veřejnosti, kteří "žerou" Bystřicko musí být ti, kteří jsou úspěšní v žádostech o dotace, jako nikdo v širším okolí (když pominu další nejbližší ROP projekty, jako třeba parkoviště u hradu Pernštejna, Fajtův kopec u VelMezu, Rekonstrukci náměstí a Santiniho okruh okolo Zelené Hory ve Žďáře n.S.) a mění tvář Bystřice. Navíc teď před předčasnými volbami jsou levičáci - socani a Zemanovci na koni a bude to platit i pro následující volby do zastupitelstev. A jestli Pačiska chytne manýry současného šéfa Muzea a nebo bývalého starosty, bude se cpát do politiky výše... do parlamentu... do senátu...

Datum 25.08.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Re: Re: Puč

Odpovědět

Je to možné. Lidi v Bystřici mají pana starosty a místostarosty dost. To že starosta má dle svých slov jen dobré reference je zcestné. Články do plátků, kde se zviditelňuje už lidi omrzelo i číst. Z jeho výroků si dělají už jen srandu. Věřím, že se v Bystřici najde člověk, který trefí ten správný hřebík a starostovy nezbude nic jiného, než to zabalit. Třeba to bude CZV.

Datum 25.08.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Puč

Odpovědět

To si nemyslím... kdyby měli lidi Pačisky dost, nezvolili by ho v druhém volebním období hlavou města, ale stalo se tak. I místostarostaVojta obhájil svoji pozici. Takže tady v BnP je to nevyzpytatelné. Nelze taky opomenout, že je i zastupitelem kraje Vysočina a navzájem se s Běhounkem podporují, koneckonců v červencovém Bystřicku byla jejich společná fotka, kde jinde,než na první straně tohoto populistického plátku.

A to nic nemění i na tom, že po něm a jeho synátorovi zůstávají zkrachovalé firmy, jako např.DROPEX spol. s.r.o. - viz: https://rejstrik.penize.cz/46344829-dropex-spolecnost-s-r-o-v-likvidaci

Čímž už se nikde logicky nechlubí.

Datum 26.08.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Re: Re: Re: Re: Puč

Odpovědět

Ale mají, po druhé ho sice zvoli. Dnes už by tomu tak nebylo. Všichni vidí kam to město táhne a mezi obyčejnými lidmi se na něj jen nadává. To je ta pravá realita.
Jinak Eden farma má třetí traktor Mc cormick. Kde na něj vzali , nebo další půjčka?

Datum 26.08.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Puč

Odpovědět

V předchozích volbách jsme s Jardou taky doufali, že půjde od válu, ale právě naopak. Na místní průzkumy bych moc nedával. Jak jsem napsal dřív, má pořád dost loajálů jak v řadách zastupitelů, doktorů, ing. v městských firmách (TS města, Areálk sportu a kultury, atd.), tak mezi lidmi na sídlišti. Ty si zase drží na své straně nízkými nájmy. Pokud by nájmy bystřičtí zvedli, patrně by post neustál. Podle mě to ale bude nevyhnutelné, pokud se bude město v budoucnu dál a dál zadlužovat na úkor nesmyslných a nepotřebných projektů, zimní stadion, CZV a např. hvězdárnu na Šibeniční hoře nevyjímaje. Jediné, co se dá z ROP projektů schválit, a co má smysl a perspektivní využití, je ten stacionář pod Horou.

Datum 21.08.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Vítěz

Odpovědět

Našli jste už někde zvěřejněného vítěze výběrovky na CZV.

S dovolením, Míro pan Burian chce s námi diskutovat na stránkách farmy a diskuzi tam nemá. To je stejné jako jít řešit věci ke starostovi za zavřené dveře kanceláře.

Datum 22.08.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Vítěz

Odpovědět

S dovolením, milý Ráďo, i já o výsledku nikde nic nenašel, ani na stránkách té zakázky na https://www.softender.cz/home/zakazka/3276988, ale možná Jarda to bude mít. Je tam ve stavu zakázky uvedeno, že není VZ ukončeno (není vybrán vítěz), takže to mezitím vyhodnocují. A nebo vyčkat do doby, kdy to Sitař/Pačiska/Burian milostivě pustí do Bystřicka, pustí-li tam o CZV vůbec něco konkrétnějšího, než jenom virtuální 3D náhledy. V srpnovým těžko, to je už dávno po uzávěrce, takže možná v tom zářiovým.

Ohledně výmluv na čas a prostor pana Buriana (tady ho má něúrekom) si myslím své, protože i jemu musel nějaký čas trvat, aby sesmolil svoji první oficiální příspěvek, co sem zveřejnil. Prostě musíme čůrat na jeho písečku, který je však nedostupný a neexistuje.

Mimochodem předpokládaná cena zakázky je skutečně vyšší, než byla původně a to 154 500 000 Kč, tak uvidíme, jak moc se jí nabídky přiblíží. Dotace má z ROPu činit 115 760 073 Kč, takže předpokládaný rozdíl bude muset dolepit město.

Pačiska na konci srpna se svými příznivci plánuje opékání špekáčků na Rácové, takže možná i tam se to bude podrobněji probírat.

Datum 23.08.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Re: Re: Vítěz

Odpovědět

Pěkně jsme to tady probrali, pro občana Bystřice to nemá žádný přínos. Vezmu-li v potaz cca 40 mil. co do projektu dá město + co už dalo a dá tak 1,7 mil. oprava kůlny + plot, 5 mil. Eden farma, reklama minimálně 1 mil. a možná 5 mil. kdyžnedostanou dotaci a další peníze o kterých ani nevíme. Můžeme s takovým mrháním něco udělat? Třeba je takové hospodaření starosty důvodem proč lidi rezignovali a nechodí už ani na zastupitelstvo. A nemám namysl až volby.

Datum 23.08.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Vítěz

Odpovědět

Tak především občan Bystřice zvolil nějaké zastupitelstvo a to tak odráží jeho preference. Podle někoho je to možná mrhání, ale zastupitelé zvolení občany všechno toto schvalují. Volby byly v roce 2010, na CZV se začalo pracovat už 2006. Takže volič v roce 2010 věděl, že tito lidé se ho chystají uskutečnit a přesto (nebo právě proto) je zvolil. Můžeš se snažit přesvědčit zastupitele a to je tak všechno.

Datum 23.08.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Re: Re: Re: Re: Vítěz

Odpovědět

To máš pravdu, ale myslíš si, že zastupitelé jsou opravdu reálně informovaní? Na kterém zastupitelstvu bylo odsouhlaseno navýšení na 154 mil. bez DPH? Nevím o řádném kde by se o tom hlasovalo. To si jen mávnutím pera navýšil starosta???

Datum 24.08.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Vítěz

Odpovědět

Parametry zakázky byly schváleny zastupitelstvem usnesením č. 6/9/2012 na zasedání č.9/2012 v květnu 2012.

Datum 24.08.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vítěz

Odpovědět

Vím že to bylo na tomto zastupitelstvu, ale parametr navýšení, tam právě nikde nebyl zmíněn.

Datum 24.08.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vítěz

Odpovědět

To je stejný jako s náměstím, kde taky došlo k navýšení a ani se tomu nevidím. A že to zastupitelstvo vč. členů rady města prohlasovalo, i tomu se nedivím... když hlasují jako jeden, zdrží se jich pár, ale většinou jdou se stádem, nikdo nemá rád rebely s odlišnými názory, jak tomu je v politice. A MUDr. jsou Pačiskovi loajální právě proto, že mají snížené nájmy na poliklinice. A votom to je, stačí jenom přemýšlet. Nejsou to nesmyslné dedukce, jak by mi Pačiska napsal, ale realita v tomto městě. Hlavně, že jim nesaháme ani po kotníky, že.

Tady si přečtete, jak situaci v našem městě hodnotí náš nejvyšší.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Starosta-Bystrice-nad-Pernstejnem-Zajem-statu-je-potlacen-osobnimi-zajmy-279466

Datum 24.08.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vítěz

Odpovědět

Zastupitelé měli materiál, pokud by je něco zaujalo, mohli se zeptat. Ty naznačuješ, že by je mohl starosta nějak oblafnout. Tomu nevěřím. Věděli, nebo aspoň mohli vědět, kdyby chtěli, co schvalují.

Datum 24.08.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vítěz

Odpovědět

Na přísliby vyhraných dotací ROP se to dobře oblafává a co je jaksi "zadarmo" na to se dobře slyší. Každý zastupitel musel být srozuměn s tím, co schvaluje, museli mít v ruce jak ten prvotní projekt od ECEAT a navazující rozšířenou dokumentaci pro stavební povolení zpracovanou od AS PROJECT CZ s.r.o. Pelhřimov. Navýšení o cca 40 mil. je 25%, s náměstím to bylo horší, tam to bylo o třetinu. A konečný účet vítězné nabídky se může ještě změnit.

Datum 20.08.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Centrum Zeleného Vědění

Odpovědět

V diskuzi jsem napsal odpověď panu Burianovi (patrně zbytečně, neb dle jeho slov nemá časový prostor tady - typická výmluva a měli by jsme prý diskutovat na jeho stránkách Eden farmy nebo Eden centre) a také harmonogram projektů ECEAT, který ukazuje, že se ta příprava defakto vleče již od roku 2002. Co však je zajímavé, v dalších etapách se tam uvažovalo kromě pivovaru, moštárny, hippostezky pro koně také o turistické ubytovně, turistické restauraci a dokonce i o hotelu!?! Tak s hotelem přeju bystřickým hodně štěstí, víme jak dopadla Angela.

A když už jsme u toho, kdo dál dočůrá, třeba u té návštěvnosti, tak skoro trojnásobně oproti předpokladům z CZV má výsledky třeba pan Libor Šikl a jeho Western City, čili Šikland (www.sikland.cz), kde je návštěvnost mezi 150-200 tisíci lidmi ročně (www.czechtourism.cz) a je jen těsně v závěsu před ZOO Jihlava (cca čtvrt milionu návštvěvníků).

Včera, tedy 19.8. měly být otevírány obálky s nabídkami, bohužel opět neveřejně, takže se výsledky nikde nedozvíme a opět musíme žádat pana Sitaře dle zákona o svobodném přístupu k informacím. Odkaz na bystřických stránkách se stručnou prezentací je spíše k smíchu a k pláči.

A dnes, se v novinách ZR deníku objevil článeček, že reklama bude stát "jenom" 5,8 milionu a že opět budou u ROP škemrat o zadotování této částky z 80%. Viz: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/propagace-centra-zelenych-vedomosti-vyjde-na-5-8-milionu-20130820.html

Tož uvidíme, jak to pan Burian rozjede a jak dopadnou ty Slavnosti brambor za měsíc...

Datum 21.08.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Centrum Zeleného Vědění

Odpovědět

Já bych řekl, že tyto projekty s CZV nesouvisely (např. ta turistická uytovna je možná Sporthotel na stadionu).

Protokol o otevírání obálek bude na profilu zadavatele.

CZV nemůže dopadnout jako Polívka, protože za ním stojí město, které bude krýt ztráty.

Datum 21.08.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Centrum Zeleného Vědění

Odpovědět

Na odkaze: https://ec.europa.eu/eu_law/state_aids/comp-2011/sa33433-2011n.pdf je ke stažení zajímavý dokument z Bruselu o CZV, adresovaný panu Swarzenbergovi. Vypichuju pár zajímavostí:

A) Hlavním cílem kupodivu není zemědělství, ani ekologie, ani výuka pro budoucí zemědělce, nebo snad propagace brambor, ale zachování kulturního dědictví. V dokumentu je napsáno, že Bystřice žádala, aby statek Mitrovských byl zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. Jestli úspěšně či neúspěšně, není mi známo.

B) Zajímavá formulka je "Podpora se poskytuje pod podmínkou, že příjemce bude majetek, jenž je předmětem podpory, udržovat po dobu nejméně pěti let od dokončení prací." Tudíž, laicky řečeno, provozovatel (Eden cetre s.r.o. pod záštitou města) se toho statku v případě neprosperity může po 5 letech od ukočení prací zbavit prodejem, patrně s cenou hluboko pod původním rozpočtem 130 mega.

C) Organizátoři projektu (tj. nejspíše ten tišnovský ECEAT) odhadují, že CZV navštíví přibližně 68 000 osob ročně. Bohužel u tohoto čísla není uvedeno, jestli se jedná o minimální, průměrné nebo maximální množství lidí a na základě čeho byl odhad proveden.

D) Očekává se, že Centrum zeleného vzdělávání zahájí plný provoz v roce 2015 s celkovými ročními příjmy 3 451 500 CZK11 a provozními náklady 3 460 109 CZK. České orgány odhadují, že příjmy a výdaje budou od uvedeného roku konstantní. Tudíž, tyto selské počty ukazují, že si na sebe nevydělají a budou v roční ztrátě "jen cca 9 tisíc". Spíše však tato částka bude daleko vyšší, pokud se nenaplní předpoklady návštěvnosti, odhadované v předchozím bodě.

E) Další zajímavé formulace: "Mimo to jelikož očekávaný příjem ze vstupného nepokryje provozní náklady, očekává se ztrátový provoz zařízení a příležitostný prodej produktů a suvenýrů vyrobených na statku by měl sloužit pouze k pokrytí ztráty z hlavní činnosti. Očekává se, že obci Bystřice nad Pernštejnem, která má zařízení prostřednictvím organizační složky provozovat, při tom bude vznikat ztráta. V případě jakéhokoli očekávaného zisku dosaženého do pěti let od dokončení zařízení se uplatní doložka o navrácení prostředků." To ať si každý přebere sám.

Z obchodního rejstříku z výpisu Burianovy firmy Eden centre s.r.o. se dopídíte to, že 14 oborů činností (předmět podnikání) budou takovéto:
1) Zemědělská výroba
2) Řeznictví
3) Mlékárenství
4) Mlynářství
5) Pekařství, cukrářství
6) Pivovarnictví a sladovnictví
7) Slévárenství, modelářství
8) Kovářství, podkovářství
9) Obráběčství
10) Zámečnictví, nástrojářství
11) Truhlářství, podlahářství
12) Opravy ostatních dopravních prostředků a pracovních strojů
13) Hostinská činnost
14) Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona

Není tedy jasné, co z těchto oborů budou najaté "subdodávky" jiných firem či OSVČ a co bude hlavní činnost 5 stálých či 7 sezónních zaměstnanců (brigádníci?), vč. způsobu jejich obsazení či náborů (budou se vypisovat výběrovky a nebo půjde o protekci a klientelismus?). Samozřejmě, že na stránkách farmy Eden nebo společnosti Eden centre s.r.o. se o tomto personálním obsazení nic konkrétnějšího nedozvíte a nedočtete.

Datum 21.08.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Centrum Zeleného Vědění

Odpovědět

V citovaném dokumentu se Evropská komise vyjadřovala k tomu, zda dotace nebude nedovolenou veřejnou podpodrou (zda tedy nebude CZV s tím, co získá na základě dotace provozovat komerční činnost, kterou by narušovala trh). Z tohoto pohledu je třeba se dívat na to, co město o CZV Komisi sdělilo.

Je třeba odlišovat CZV a firmu Eden Centre. O tom prvním je článek, to druhé je s.r.o. pro provozování zemědělství. Je sice v plánu obojí propojit, ale nejméně 5 prvních let musí CZV fungovat přímo pod radnicí, mimo podnikající Eden Centre (právě aby se vyloučila nedovolená veřejná podpora). S tím souvisí i douška, že pokud bude dosaženo v CZV zisku, bude proplacen jako vratka dotace do ROP Jihovýchod. Z toho mimochodem plyne, že ztáta je naprosto jistá, hraje se jen o její výši.

Město to sice může prodat pod cenou, ale byl by tím spáchán trestný čin pochybení při správě cizího majetku.

Přidat nový příspěvek