No podle šedočerné a nic neříkající fotky modelu z dubnového Bystřicka nelze rozeznat, jestli to tmavé srdce mezi listy je 3D model nebo jen 2D model a řez.
Každopádně opravdu zcela chybí nerezový strom - sloup či stožár, na který mají být všechny tři listy zavěšeny, a místo dvou podkladních kulatých desek s erby a hvězdami po obvodu je jen deska jediná, takže i za beton a pryskyřici se muselo ušetřit.
Chtěl bych "umělcovo" vysvětlení, proč se model tak zásadně liší od reality a už od prvního pohledu to vypadá, že je ošizený na materiálech. Ošulené pomědění 2 listů místo 3 radši nekomentovat. Prý jde o plochu pomědění 60 m2... tak to ani náhodou, další blábol. Pomědil dva místo všech třech. Kolik kg mědi na šopování koupil? Rád bych viděl nějaké doklady, prokazující, že si nevymýšlí a že nás netahá za nos.
Tak snad se nám k tomu někdy oficko vyjádří.
Zatím jen ticho po pěšině a rada včetně Neterdy, jehož totálně FB liberální postoj, jako kdyby to psal sám rudooranžový levičák Pačes, aneb všechno všech, ale nikoho nic a kdo si co nenakrade, nemá, drží nyní basu. Na dotazy na FB zásadně nereaguje. Píše jen, že nedostatky díla "umělec" brzy napraví.
Ale co jsme si zvolili, to jsme si zvolili. Myslel jsem, že na rozdíl od místostarosty Ondry má Neterda hlavu na krk posazenou k něčemu rozumnému a že trošku přemýšlí. Ale bohužel zase jako vždy, vrána k vráně... však víte. Sedá. Kdyby to šlo z jejich šrajtoflí, brali by to hlasování s větším rozmyslem. Nakonec to ale zacáluje obyčejný občan ze svých daní a oni jsou vysmátí, tedy zejména pan Šedivý je vysmátý.
A co když je nahý?
10.11.2024 22:04Letošní vzpomínková akce při příležitosti výročí založení Republiky československé, která se odehrála v pátek 25. října, protože proč si osmadvacátého kazit volný den, měla speciální složku: onoho dne byl do veřejného užívání předán artefakt. Tímto aktem byla završena několikaletá snaha politické reprezentace města obohatit veřejný prostor o unikátní umělecké dílo. Hned na začátku procesu ovšem politici vykročili špatnou nohou, to když jako závazný námět stanovili „Bystřice jako srdce České republiky a Česká republika jako srdce Evropy“. Jen zázrak už potom mohl zabránit, aby se produktem prázdné fráze nestala prázdná manýra.
Většina potenciálních dodavatelů si patrně uvědomovala, že takto pojaté téma lze jen obtížně naplnit, aniž by riskovali své dobré jméno, o čemž svědčí jejich nezájem zapojit se do vyhlášené soutěže. Výzva k předložení nabídek zůstala v roce 2022 bez reakce a teprve o rok později byl předložen návrh, ale i tehdy jen jediný. Přesto byla vize Miloše Šedivého „vybrána“ k realizaci a pro její zajištění zastupitelé v rozpočtu na letošní rok vyhradili částku 1,2 mil. Kč. Následně autor dodal model díla a na jeho základě byla v dubnu podepsána smlouva s cenou 1,4 mil. Kč. Ve vlastní režii se město zavázalo provést v parčíku za bývalým městským úřadem přeložku chodníku a kabelového vedení, které měly kolidovat se základy artefaktu. Tyto práce však buď neproběhly vůbec, nebo jen v omezeném rozsahu, protože oproti projektu není artefakt zanořen do parčíku, zde vedoucí chodník míjí a nachází se blíže k vozovce. Přiblížení k rušivému provozu na komunikaci bylo možné patrně proto, že původní úmysl vytvořit meditační prostor byl opuštěn.
Ono se totiž hotové dílo od modelu zásadně liší, což vyplývá ze srovnání fotografií na straně 2 Bystřicka z dubna a na titulní straně z listopadu. Zůstaly tři listy, které jsou ovšem mnohem otevřenější, takže již nemohou evokovat hrudní koš kolem centrálně umístěného srdce. Slibovaný malý meditační prostor vyzývající k zastavení v dnešní uspěchané době se se tak nekoná. Rovněž pevné umístění listů neumožňuje jejich pohyb ve větru, který měl narušovat statičnost artefaktu a odrážet skutečnost, že vše kolem nás je v neustálém pohybu.
Zásadně odlišné je provedení listů. Místo jednolitého organického tvaru zhotovitel dodal výrobně mnohem jednodušší sestavy k sobě sesazených prohnutých plechů. Přestože podle smlouvy měly být všechny listy povrchově upraveny nanesením mědi, ve skutečnosti jsou takto ošetřeny jen dva z nich. Navíc za tuto úpravu si dodavatel vyžádal navýšení ceny o 60 tis. Kč, které odůvodnil tím, že cena mědi byla v době naceňování díla 6x nižší. Nemá smysl trápit hlavu otázkou, jak může být něco šestkrát menší a spokojme se s tím, že člověk, který má elementární smysl pro logiku a cit pro český jazyk, by patrně řekl, že cena byla šestinová. I takové tvrzení by však bylo v rozporu s vývojem ceny mědi na komoditních trzích. Místo smluvně ujednaných 45 tis. Kč za povrchovou úpravu všech tří listů, za materiál i práci, tak město za dva listy zaplatilo 105 tis. Kč.
Ze srovnání obou fotografií je na první pohled patrné, že autor zcela vynechal nerezový „strom“, který měl sloužit jako nosič osvětlení a plastiky „srdce“. Poté co byly listy umístěny napevno, bylo možné zavěsit tyto prvky přímo na ně a samostatný nosič již nebyl třeba. I tyto úpravy zhotovení díla zjednodušily a zlevnily, aniž by se to ovšem promítlo do ceny.
Samotné jádro artefaktu, tedy „srdce“, je provedeno abstraktně, a je v kontrastu se zbytkem díla, které je konkrétní a návodné, čímž může nezasvěceného pozorovatele uvádět ve zmatek, co má tento objekt vlastně představovat. K nejistotě přispívá i skutečnost, že oproti modelu již není „srdce“ pojato jako trojrozměrný orgán, ale jako jaksi plátek či řez s obrysem české republiky uprostřed.
Celkovému dojmu z díla nepochybně nepomáhá autorova práce s fakty. Všeobecně známá již je záměna znaku Moravy za znak Slezska, kterážto vada bude muset být opravena. Otázky vzbuzuje i způsob začlenění motivu Evropy do díla, které je provedeno umístěním obrysu části kontinentu do jednoho z listů. Oproti tomu co se učí děti na základní škole, v autorově pojetí Evropa nesahá k Uralu, ale končí někde na východních hranicích Polska a nespadají pod ni třeba Špicberky či Island, ostrov rozlohou převyšující Českou republiku. Zakomponování dvanácti pěticípých hvězd do soklu naznačuje, že by autor mohl Evropu ztotožňovat s Evropskou unií, proti čemuž však svědčí přítomnost Velké Británie, která spolek před čtyřmi lety opustila. Přesto se však zdá, že jedním z motivů díla je oslava členství naší země v Evropské unii, což může ve chvíli, kdy se do života lidí ve venkovských oblastech stále silněji promítají ekonomické dopady progresivní politiky přicházející z Bruselu, vyznění díla posunout a učinit z něj naopak symbol úpadku.
Ostatně u veřejnosti se artefakt hned po dokončení setkal s chladným přijetím. V podmínkách depolitizované Bystřice došlo k nevídané věci, když se k věci na Facebooku měly potřebu vyjádřit desítky lidí, až na výjimky negativně. Jejich základní postřeh že dílo je škaredé, by bylo obtížné vyvracet, když například kvůli matné povrchové úpravě skutečně vypadá už nyní zašle a smutně. Čas ukáže, zda se listy pokryjí černou měděnkou, která poteče na betonový základ a vizuální dojem bude ještě horší.
Další častá výhrada, která s tou první úzce souvisí, zněla, že bylo možné peníze utratit za prospěšnější věci. Zde je třeba připomenout, že péče o veřejný prostor je jedním z úkolů samosprávy a snahu jej zkulturnit či obohatit nelze a priori odmítat. Po parku miniatur, pohádkové aleji či srdci pro zamilované, atrakcí bez vyšších ambicí, se ovšem bystřičtí politici pustili do pokusu o umění, který se jim nepovedl. Jak je zmíněno výše, první minu vložili už do samotného zadání a následně už jen silou projekt tlačili dál, přestože varovných znamení přibývalo. Konečná podoba artefaktu je důsledkem skutečnosti, že současná politická reprezentace nemá pro krásu a umění cit. Při rozhodování je pro ni nejdůležitější cena, která je dokonce nadřazena i funkčnosti, což se projevuje tím, že budoucí uživatelé jsou do příprav projektů zapojeni jen okrajově, případně vůbec. A to nikoliv omylem, ale záměrně, protože by si mohli příliš vymýšlet.
Rezignaci na estetickou stránku staveb či na harmonické zapojení do okolí lze dokumentovat řadou příkladů, stačí se projít po sídlištích, ale exemplárním případem je sokolovna. Funkcionalistická budova, zachovaná v podobě velmi blízké původní, zástupce architektonického slohu, který si všude hýčkají, bude bez přesvědčivých důvodů zbourána a nahrazena variací na velkokapacitní seník. Jednoduše proto, že architektonická hodnota stavby a všechny ty další věci, které nelze spočítat, jsou mimo jejich obzor. Ačkoliv tedy obecně mají samosprávy vynakládat prostředky na zvelebení veřejného prostoru, bystřičtí politici by se do pořizování umění na vlastní pěst pouštět neměli. Co třeba příště oslovit nějakého vysokoškolského pedagoga, nechat si od něj poradit námět a dát mu prostor uspořádat soutěž mezi studenty?
Ve snaze zachránit dojem se objevují pokusy interpretovat nevoli občanů jako vlastně pozitivní jev. Že prý když artefakt vzbuzuje emoce a nutí lidi zaujmout k němu postoj, vypovídá to o jeho umělecké hodnotě. Ale co když ti lidé prostě jen vidí, že je císař nahý…?
———
ZpětDiskusní téma: A co když je nahý?
———
Čistě hypoteticky, pokud by některý ze zastupitel nebo radních podal trestní oznámení na škodu městu, přesahující 10 tisíc, mělo by jít o trestný čin? Mám také pochybnosti s těmi kalkulacemi a zejména navýšením ceny o 60k a o zcela čistých úmyslech pana Šedivého, který se jistě nechtěl nikterak nezákonně obohatit. Měla by si ho s tou mědí proklepnout policie, protože to odůvodnění vývoje ceny je evidentní lež a dá se to doložit jednoduše porovnáním ceníkům firem, které měď k šopování prodávají. Pokud takové oznámení podá občan, policie se tomu vysměje, že ta škoda nevznikla přímo vám a odloží to, protože oznámení musí podat ten, komu vznikla škoda. Je to začarovaný kruh a takové korupční chování je nepotrestatelné. No uvidíme, co k tomu vydá kontrolní výbor ve svém příštím hlášení. KAŽDOPÁDNĚ KRÁST A LHÁT BY SE NEMĚLO. Pokud je to starostovi, místostarostovi, radním a zastupitelům úplně jedno, dost to vypovídá i o jejich povahách.
———
No ono už z původního rozpočtu a reality je vidět, že pokud místo 3 pokovil jen 2 listy, tak mědi muselo být potřeba ještě méně. Rozumím, že cena čisté mědi ve formě ingotu nebo plechu je možná levnější, než ve formě drátu, který se k šopování používá. No měli bychom dostat nějaké fundované vysvětlení onoho vzrůstu nákladů ze 45 tisíc na 105 tisíc.
Samotný princip šopování je velice jednoduchý – v acetylénovém plameni se roztaví drát z ušlechtilé slitiny či kovu, který se pak stříkáním za pomoci tlakového vzduchu nanese na předem připravený (otryskaný) povrch. Tato činnost má za cíl vytvořit jednolitou vrstvu, která nekoroduje a korozi zároveň brání.
zdroj: https://autoceskyraj.cz/co-je-to-sopovani-alias-metalizace/
———
Máte pravdu, cena mědi se dle spotu komodity pohybuje okolo 230 Kč/kg, ať nežeru. Kdežto měděný drát průměr např. 4 mm vyjde na cca 800 Kč/kg. Ale i přesto, že měděný drát je skoro 4 dražší, než měď ingotová, tak by jí musel "umělec" spotřebovat 105.000 / 800 = 131,25 kg! Tak to na těch dvou listech tolik mědi opravdu nebude.
https://www.anebotak.cz/produkt/medeny-drat-surovy-mekky-4-mm-1-kg-25478
"Umělec" by měl jít s pravdou ven. Kolik jí koupil, od koho a za kolik... důvěřuj, ale prověřuj. Papalášovské Neterdovo vyjádření, že je to drahé, ale zbytek ho vůbec nezajímá, neberu.
———
Tak Facebook a skupinu Bystřice nad Pernštejnem, vedenou loajálním zaměstnancem TIC a fotografem Michalem Maškem, tj. "Mášou" asi už všichni četli. Loajálním, tím myslím, že za dílem tvrdošíjně stojí a hájí ho. To i přesto, že ví, že tam jsou nějaké nečisté "techle mechtle". Ale je to městský zaměstnanec, co od něj čekat, že. Přece nechce skončit jako jeho předchůdce Jurman, co otevřeně kritizoval Olšiakovu sochu zubra a byl rozhádaný, kde s kým.
Zaujala mne jedna odpověď, z ní vyplývá nějaké znepokojení, ale těžko říci, co je z toho pravda a co ne. Diskutující paní "Dada Dada", která nyní pracuje v nedalekém asijském bistru Thanh, napsala:
"Tak nejak a tvrdil když k nám přišel na oběd že ze dvou milionu má pouze 3%."
Tvrdí tedy, že to stálo 2 mega, což je v rozporu se smlouvou a dodatkem. Také pochybuji, že by z celé zakázky "umělec", který si tam nejspíše zašel na jídlo, měl jen pouhé 3% z celkové ceny zakázky. Jakože z toho nemá skoro nic? Vždyť jen za autorství a dopravné měl inkasovat bezmála 100 tácků!!! Další stovky tisíců ulejvárny z mědi a "práce". Takže tady opět někdo kecá, až to hezký není. Věří někdo vůbec těmto pohádkám a panu Šedivému?
———
Rada mu bezmezně věří.
———
Jak se dívám na graf vývoje ceny mědi, tak od května letošního roku do září spíše klesala. Takže někdo nás tu pěkně a pořádně tahá za nos. Divím se radě, že mu to "sežrala" i s navijákem.
Už se těším, až "umělec" předloží fakturu, kolik mědi, od koho a za kolik jí nakoupil. Kontrolní výbor by si to měl u tak drahé položky vyžádat.
https://www.kurzy.cz/komodity/med-graf-vyvoje-ceny/1kg-czk-1-rok
———
No myslím si, že s obhájci tohoto uměleckého "díla" hádat nemá smyslu. Radní a učitel zároveň pan Neterda sice na Facebooku napíše, že je to předražený, glorifikuje "umělce" za odvážnost a unikátnost, ale že město s odsouhlasením naší hloupé rady umělec natáhnul a tím okradl nás všechny a to minimálně o čtvrt milionu navíc, než co to mělo původně stát, to mu nevadí. Kdyby to ti radní papaláši nahoře (Horák, Ondra, Moncmanová, Neterda, Novák, Pačiska...) měli hezky zacvakat ze svýho, asi by si to několikrát rozmysleli. Ten jeden, co hlasoval proti navýšení ceny s vylhaným odůvodněním, mohl být opoziční Rudoš, pokud ano, on je pro mne hrdina. Inu v této společnosti "městské smetánky" je lhát a krást asi fakt normální věc.
———
Mýlíte se. Navýšení ceny o 60k odsouhlasili VŠICHNI radní a museli znát i tu hloupou umělcovu výmluvu, co se jistě nezakládá na pravdě. Všech 7 radních hlasovalo v září 2024 PRO. To, co zmiňujete, že jeden hlasoval proti, bylo to dubnové sezení rady v roce 2024, kdy měli odsouhlasený záměr z prosince (i tam hlasovalo jen 6 radních pro a 1 se zdržel) schválit a pustit do realizace za cenu zvýšení o 200k oproti předpokladu. Co vedlo k tomu, onoho jednoho radního změnit v září roku 2024 názor a zvednout pro navýšení ceny o dalších 60k packu, se lze jen domnívat. Každopádně nejsou dobrými hospodáři, když jdou na ruku evidentním podvodníkům, ehm, jak to slušně napsat, "vyčůránkům". Kontrolní výbor by měl tento záměr dopodrobna rozebrat, protože tam nesedí více věcí.
———
Je třeba napsat, že autor artefaktu za ten svůj architektonický "nápad" také shrábnul odměnu 30k za a to bez jakékoliv soutěže, když byl jediný. Nu docela unikátní... nemělo město tendr s jedním a jediným zájemcem zrušit? Protože pak se už z logiky věci nejedná o soutěž, ale o přiklepnutí zakázky a záměru, která se líbí 6 radním, mimochodem, jen by mne zajímalo, který 1 radní hlasoval proti. Jelikož v zápisech se jmenovitě neuvádí, můžeme se to jen domnívat.
Rovněž pevné umístění listů neumožňuje jejich pohyb ve větru, který měl narušovat statičnost artefaktu a odrážet skutečnost, že vše kolem nás je v neustálém pohybu...
Toto je opět v rozporu s tím, co "umělec" sepsal ve smlouvě. Byl jsem se na místo podívat v čase větru a nikde se na té nádheře nic nehýbalo, ani spodky listů, protože opravdu je to napevno. Asi by to chtělo pořádnou vichřici, aby se na tom něco hnulo.
citace: "Spodní konce listů jsou ukotveny v betonové kruhové podstavě o průměru 6 m, částečně kluzně, aby za větru se mírně pohybovaly a artefakt by nebyl statický, ale odrážel by skutečnost, že vše kolem nás je v neustálém pohybu."
———
Datum 11.11.2024
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Má se to ve větru mírně hýbat... to určitě
OdpovědětUmístění v "soutěži" bylo honorované. A pokud uchazeč splnil podmínky a současně jeho návrh byl nejlepší, protože byl jediný, vznikl mu patrně na odměnu nárok. Jejím vyplacením se nad celou věcí mohla tiše zavřít voda, pokud by tu ovšem nebylo to odhodlání záměr dotáhnout do konce...
———
Datum 13.11.2024
Vložil Nemrava
Titulek Re: Re: Má se to ve větru mírně hýbat... to určitě
OdpovědětPoděkujte za to radním, viz výše. Stejně tomu nerozumím. O finanční výpomoci za 1 milion hlasovalo 23 zastupitelů a o tuto zakázku hlasovalo 7 radních, proč to nedali k projednání do zastupitelstva, aby k tomu mohlo vyjádřit svůj postoj více lidí a nebylo to tak jednohlasné a monotónní? Pak bych si nemusel o nich myslet, že je to jedna svoloč.
———
Datum 13.11.2024
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Má se to ve větru mírně hýbat... to určitě
OdpovědětZastupitelům byl představen fyzický model, vyjádřit se mohli.
Rada rozhodovala o využití peněz, které zastupitelé schválili v rámci rozpočtu. Zakázky v této výši z důvodu akceschopnosti spadají do kompetence rady, která zasedá častěji.
———
Datum 14.11.2024
Vložil Nemrava
Titulek Re: Re: Re: Re: Má se to ve větru mírně hýbat... to určitě
OdpovědětJe to v některém z výpisu zasedání zastupitelstva zaznamenáno? Pomoc Ukrajině 1 mega mohla taky schvalovat jen rada... akceschopnost, to jsou jen výmluvy, ale tím je chytře omezeno kvartální právo zastupitele k tomu vyjádřit hlasováním, jestli jsou PRO záměr nebo PROTI záměru a jestli mají výhrady. Určitě by to nebylo tak jednobarevné jako u naší bolševické rady.
———
Datum 14.11.2024
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Má se to ve větru mírně hýbat... to určitě
OdpovědětZápis č. 07/2024, na konci v interpelacích. V plném znění na audiozáznamu.
Pomoc partnerskému města měla formu daru. Poskytnutí daru v této výši spadá podle zákona o obcích mezi vyhrazené pravomoci zastupitelstva.
———
Datum 15.11.2024
Vložil Nezájem
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Má se to ve větru mírně hýbat... to určitě
OdpovědětAha... k artefaktu se vyjádřil se jen jeden zastupitel? No tak to tu máme. Ostatní co? Nezájem. Pak se divíme, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.
Ing. Šiborová dotaz k artefaktu - podrobnosti, vyjádřil se starosta, Ing. Pačiska viz audio záznam
———