Což o to, každá soudná obec by měla nějaký územní plán aktuálního stavu a budoucího rozvoje mít. Ale co je nejabsurdnější, že návrhy změn ÚP dělá jakási firma z Brna? Za naše peníze? Ti lidi tady ani trvale nebydlí. Nemohou tedy znát "naše problémy". Proč návrh nemohou dělat ti, kteří jsou námi štědře vykrmovaní, tedy úředníci ze stavebního, územního plánování, případně majetku a investic, částečně také v dialogu se zastupiteli? Mohli by tím svoji nezáživnou a nudnou dennodenní rutinu vystřídat za něco užitečnějšího a udělat něco pro celé město a pro nás pro všechny.
Změna územního plánu postoupila do další fáze
26.12.2019 23:55Uběhlo téměř přesně 13 měsíců od chvíle, kdy jsem naposledy informoval o probíhající změně územního plánu Bystřice nad Pernštejnem a místních částí. Během tohoto času stavební úřad vypořádával doručené námitky a připomínky a podle nich návrh druhé změny územního plánu upravoval. Nyní byla práce na další etapě ukončena, takže může být Návrh změny č. 2 představen veřejnosti a následně naposledy otevřen k provedení závěrečných úprav. Aktuální verze dokumentu je dostupná zde.
Největší pozornost věnoval zpracovatel přirozeně reakcím dotčených úřadů na návrhy učiněné v předchozím kole. Jako nejvíce limitující se ukázaly požadavky orgánu ochrany zemědělského půdního fondu, které se nesly v duchu současného zvýšeného zájmu o zachování zemědělské půdy. Podle obecného pravidla je možné nové plochy určené k zástavbě vymezovat v případě, že u konkrétního typu plochy hrozí její nedostatek v důsledku toho, že ty dříve vymezené již byly zastavěny. Zatímco v minulých letech nebylo tak striktně vymáháno, u nynějšího Návrhu změny č. 2 odmítl dát orgán ochrany ZPF souhlas s požadavky na nové rozsáhlé zábory půdy, čímž zpracovatele přiměl jednak převést některé již vymezené plochy do rezerv (např. plocha pro bydlení mezi Bratrušínem a zahrádkami na Hoře nebo na horním konci Domanína), jednak pečlivěji vyhodnotit, které parcely jsou již skutečně zastavěny. V důsledku zrušení, zastavění či úpravy rozsahu je tak celková výměra disponibilních ploch podle aktuálního Návrhu změny č. 2 o cca 12,5 ha nižší, než byla ve schváleném Územním plánu na začátku jeho účinnosti. I přes tuto redukci by měl ve městě být dostatek ploch pro bydlení, a to hlavně v lokalitě Rovinky.
Z důvodu ochrany ZPF a také krajiny, tedy aby nedocházelo k rozrůstání zástavby do okolí, když ještě nebyly vyčerpány volné plochy uvnitř hranic obce, neprošly ani některé požadavky soukromých osob na vymezení nových parcel převážně pro bydlení. Výměrou rozsáhlé žádosti byly situovány opět do okolí Hory. Především ale (zatím) padl záměr otevřít pro výstavbu celý svah od zimního stadionu, Beranky a gymnázia až po Nové Dvory, kde v první fázi měla vzniknout místa pro rodinné domy, později a výše v kopci i pro výrobu. Co ovšem nadále v této lokalitě směřuje ke schválení, je silnice od zimního stadionu nahoru k Novým Dvorům. Spolu se záměrem vybudovat komunikaci pod fotbalovým stadionem mezi sportovní halou a zimním stadionem, se tak stále připravuje vznik tranzitní spojnice, která otevře alternativní cestu od Rodkova a průmyslové zóny na náměstí, Sídliště II a k silnici I/19. Otázky, které jsou s tím spojené, zůstávají již přes rok bez odpovědí.
Kvůli ochraně lesa bylo město nuceno vzdát se záměru postavit naproti sběrnému dvoru v blízkosti areálu TS města halu na skladování štěpky. Přitom s využitím asi nejvhodnější lokality, na níž dnes hned vedle biomasové kotelny stojí torzo lanového parku, současná garnitura nepočítá, protože zde naopak podporuje obnovu a rozvoj volnočasových aktivit. Zbývají tak už jen zubem času notně nahlodané přístřešky v areálu bývalého Čemolenu, avšak ani zde se nepředpokládá rozšiřování, neboť město okolní pozemky rozprodává pro průmyslovou výrobu.
Většina navržených úprav sice dopadá jen na konkrétní vymezené plochy, ale změnou prochází i některé obecné limity pro výstavbu. Například rodinné domy v místních částech budou muset mít „charakter venkovského domu“, aby nedocházelo k narušení místní urbanistické koncepce a krajinného rázu. Nikde ovšem nejsou přesně definovány parametry venkovského domu, a s ohledem na celkem živelné materiálně-architektonické pojetí venkovské výstavby v uplynulých desítkách let asi ani nebude úplně jednoduché je určit. Naopak mírné uvolnění se bude týkat budov v centrální části města, u nichž se rozšíří možnost využívání ze tří nadzemních pater i na podkroví.
Zajímavý je také vývoj kolem hřbitovů. K původnímu záměru schválit rozšíření toho vítochovského se v průběhu projednávání Návrhu změny č. 2 přidalo i rozšíření bystřického. Veřejnost se o tomto záměru poprvé dozvěděla z návrhu rozpočtu na rok 2020, ale ze slovního popisu si jen obtížně mohla udělat představu o tom, jak by měl rozšířený hřbitov vypadat. Z Návrhu změny č. 2 vyplývá, že se má rozrůst do prostoru zbývajícího mezi dnes využívanou částí a Orlovnou a do míst, kde se nyní nachází velkoobjemový kontejner. Především však má dojít ke zbourání zdi ze strany od zemědělské školy a postavení nové na hranici stávající pěšiny, což s sebou pravděpodobně ponese pokácení vzrostlých lip. Po realizaci projektu by zde zůstal úzký, stopadesát metrů dlouhý chodník, lemovaný z jedné strany hřbitovní zdí a z druhé plotem zemědělské školy. Možná by tím vzniklo ideální místo pro plnění bobříka odvahy, ale z pohledu běžných chodců spíše past hrozící přepadením, zvláště v nočních hodinách. Vzhledem k tomu, že zamýšlené řešení bude nutit k obcházení delšími trasami, bude mít negativní dopady na průchodnost města. Celkem paradoxní výsledek v době, která se snaží motivovat lidi k odklonu od automobilové dopravy k alternativám šetrnějším k životnímu prostředí.
Přibližně 40 míst pro kopané hroby a 60 pro urny, která mají být získána navrhovaným rozšířením, lze jen těžko považovat za trvalé řešení problému nedostatečné kapacity stávajícího hřbitova. Možná mají na městském úřadě věrohodnou kalkulaci, že s ohledem na demografický vývoj více míst již potřeba nebude, ale je namístě připomenout, že zatím poslední rozšíření z roku 2007 zvýšilo kapacitu o 60 kopaných hrobů a 350 uren, což vystačilo na nějakých 13 let. Vzhledem k tomu, že prostor pro další zvětšení v současné lokalitě již neexistuje, Návrh změny č. 2 se měl otázkou umístění nového hřbitova seriózně zabývat, protože k jeho případnému zprovoznění se nelze dopracovat v řádu měsíců. Samotné výstavbě, která by mohla trvat zhruba rok, musí předcházet výběr dodavatele, povolení stavby, tvorba projektové dokumentace a především zanesení do územního plánu. O délce trvání této fáze vypovídá proces schvalování Návrhu změny č. 2, která začala vytvořením Zprávy o uplatňování územního plánu v polovině roku 2017, a po dvou a půl letech jsme se zatím nedopracovali ani ke konečné podobě Návrhu změny č. 2, která by mohla být předložena zastupitelstvu ke schválení.
Vzhledem k tomu, že byly do dokumentu vneseny nové záměry, každý občan by si měl znovu zkontrolovat, zda se Návrh změny č. 2 nedotýká negativně jeho zájmů. Připomínky a námitky lze uplatnit do 7 dnů po veřejném projednání dokumentu, které se uskuteční 22. ledna 2020.
———
ZpětDiskusní téma: Změna územního plánu postoupila do další fáze
Datum 06.01.2020
Vložil major Terazky
Titulek A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom absurdný?
Odpovědět———
Datum 06.01.2020
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom absurdný?
OdpovědětTak územní plán se dělá především pro občany. A je jen na nich, jak využijí možností se do jeho přípravy zapojit, které jsou stejné, ať už jej zpracovává externí firma, nebo úředníci.
———
Datum 07.01.2020
Vložil major Terazky
Titulek Re: Re: A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom absurdný?
OdpovědětAno ÚP je především pro občany, ale také i pro firmy, což je třeba průmyslová zóna. Ovšem s tím, jestli je to stejné, když to dělá externí firma, která o tom neví nic nebo místní, co to znají lépe, nesouhlasím. Město si určuje podmínky, co kde může do budoucna stát, jestli to bude určené pro trvalé bydlení nebo pro podnikání
———
Datum 08.01.2020
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom absurdný?
OdpovědětÚP vzniká v úzké součinnosti s pověřeným zastupitelem, který reprezentuje zájmy města (vládnoucí koalice).
———
Datum 08.01.2020
Vložil major Terazky
Titulek Re: Re: Re: Re: A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom absurdný?
OdpovědětJe to smutné, neb zastupitel má reprezentovat zejména zájmy občanů. Město sice má nějaké zájmy na budoucí stavby, v minulosti např. zimní stadion nebo rekonstrukce CZV, do budoucna se to týká i nových komunikací, a toto by mělo být řešeno převážně s majiteli nemovitostí. Mnoho vlastníků polních i jiných pozemků nemusí souhlasit s návrhy městských komunikací přes jejich pozemky. Teď třeba narážím na severojižní napojení k dálnici od silnice I/19.
———