Zachrání je počasí?

15.09.2024 22:08

Přišly nečekány, nezvány. Chaloupku otočí a nás tím probudí?

Prázdninový poklidný život je za námi a s tím, jak se postupně vracíme k běžnému společenskému provozu, zjišťujeme, že na nás za dveřmi čekají už druhé letošní volby. Hlasování do Evropského parlamentu vedlo po zformování vládnoucí koalice k potvrzení dosavadní politiky přestavby společnosti ve jménu boje se sodovkovým plynem a žádnou podstatnou změnu kurzu nepřineslo. V Německu na neschopnost vládních politiků reflektovat zájmy většiny občanů a změnit politické priority reagovali voliči v zemských volbách v Sasku a Durynsku příklonem k ostrakizované Alternativě pro Německo i marxistické BSW Sahry Wagenknechtové.  Strany vládnoucí na federální úrovni nezachránilo ani to, že sociálnědemokratický kancléř v reakci na vražedný útok neúspěšného žadatele o azyl v Solingenu nechal poprvé po třech letech neochotně deportovat hrstku nelegálních imigrantů. Mají u nás volby do krajských zastupitelstev potenciál ovlivnit směřování země, nebo aspoň kraje?   

Kandidátní listinu pro volby do zastupitelstva Kraje Vysočina podalo třináct volebních stran. ODS se pod hlavičkou Společně se Starosty spojila s klinicky mrtvou TOP 09 a amorfním hnutím Starostové pro občany, protože voliči mají z nějakého záhadného důvodu v paušální oblibě starosty, byť o jejich ideovém založení nic nevědí a může se jednat o svobodě nebezpečná individua typu Víta Rakušana. Jeho STAN vytvořila v našem kraji alianci s SNK ED, jejímž v Bystřici nejznámějším reprezentantem byl bývalý starosta Novotný. Samostatně kandidují Piráti, KDU-ČSL, ANO 2011 i Sociální demokracie (bývalá ČSSD), která do čela listiny postavila exhejtmana Běhounka. Okamurova SPD vytvořila spojenectví s Trikolorou a PRO Jindřicha Rajchla. Samostatnou listinu postavilo hnutí Přísaha Róberta Šlachty, který před dekádou s využitím fantaskních fabulací svrhnul premiéra a pomohl k moci Andreji Babišovi. Patrně posledním uskupením s nadějí na zisk křesla krajského zastupitele jsou komunisté spojení pod hlavičkou Stačilo! s Paroubkovou Českou suverenitou sociální demokracií (ČSSD) a národními socialisty.

Zásadním nedostatkem českého krajského zřízení je jeho odtrženost od občanů. Přestože jezdí po krajských silnicích (většina II. a III. třídy), cestují veřejnou dopravou, navštěvují kraji zřizované nemocnice a studují střední školy, čerpají sociální služby a využívají zařízení pro seniory, jejichž síť kraj organizuje, kvalitu a dostupnost těchto služeb si občané jen obtížně spojují se svým hlasováním v krajských volbách. Pro kandidující strany je za těchto podmínek také obtížné se od sebe navzájem odlišit, protože všichni přece chtějí opravovat silnice a pozvednout střední školství. Jistěže se tyto agendy dají vykonávat velmi odlišnými způsoby, ale voliči nejvíce oceňují stabilitu a vyděsit je plánem reforem je zbytečné riskování s volebním výsledkem. Navíc krajským politikům zcela chybí nejdůležitější motivační faktor ke změnám, jímž vždy byly, jsou a budou peníze. Kraj Vysočina nejenom že z peněz posílaných ze státního rozpočtu a z rozpočtového určení daní bez větší námahy ufinancuje své stávající aktivity, ale dokonce chronicky hromadí rozpočtové přebytky. Bez ohledu na to, jaká garnitura je právě u moci.

Letošní předvolební kampaň je proto stejně mdlá jako ty předchozí a obyvatel Bystřicka, venkovské oblasti na periferii regionu, má obtíže na ni vůbec narazit a volební programy musí aktivně hledat.

V duchu volebního motta současného hejtmana Schreka „Chci pokračovat v započaté práci“, program kandidátky Společně se Starosty nepřináší žádné překvapivé záměry, ale alespoň je relativně podrobný. Na rozdíl od programu Starostové pro Vysočinu, který je až urážlivě odbytý. To ovšem pro typického voliče starostů není závada, neboť ten volí „osobnosti“. Ve skutečnosti hlasuje pro Kinder Surpise, o němž nic neví a které může dělat politiku proti jeho základním zájmům.

Lidovci se jako člen současné koalice svými cíli zásadně neodlišují od Společně se Starosty, ale z programu je evidentní, že na ně nahlíží z konzervativních pozic, pro něž je zásadní např. tradiční rodina, dobře obhospodařovaná půda a zachování kvality života i malých komunit. Tím se mimochodem naprosto rozchází s progresivní politikou prováděnou lidoveckými ministry Jurečkou a především Hladíkem.

Piráti, další člen krajské koalice, představili podrobný program, který odpovídá ideovému nastavení jejich strany. Tam, kde lidovci ponechávají prostor spontánnímu vývoji, Piráti chtějí vytvářet plány, věci řídit, směřovat kdekoho k „poradcům“, dotovat.    

SOCDEM doručila do schránek leták s heslovitým programem, který sestává z priorit sdílených s většinou ostatních stran. Na internetu ke krajským volbám komunikuje minimálně a spoléhá na lídra kandidátky exhejtmana Běhounka. Za jeho působení sice nedošlo k žádné politické katastrofě, na druhou stranu se nepřihodila ani jeho nástupci Schrekovi. Důvod volit SOCDEM tak trochu chybí…

ANO 2011 provádí permanentní kampaň, která je stále stejná bez ohledu na to, jaké volby do ní právě zasáhnou. Na Vysočině patrně nemá vůbec žádný program a jen představuje vybrané kandidáty. Hnutí se nenamáhá snahou oslovit voliče přes krajská témata, komunikaci koncentruje kolem předsedy Babiše a zaměřuje ji na kritiku vlády.    

SPD se spojenci dovedla Babišovu metodu ještě o krok dál: z jejich komunikace už téměř nejde poznat, že se konají volby do krajských zastupitelstev a ne do sněmovny. Program, který by identifikoval krajské problémy a navrhl řešení, chybí. Stejně jako u Starostů pro Vysočinu (STAN) nebo ANO 2011 může pro SPD hlasovat jen volič, kterému je jedno, co budou zvolení politici dělat, protože ti mu to dopředu odmítají říct.  

Přísaha dala dohromady aspoň deset priorit, které slibuje prosadit. Vzhledem k tomu, že jsou všechny banální, neurčité, nebo obojí, nevypovídají o tom, že by měli o dění v kraji přehled, který by šel nad rámec čtení krajské drbny. Celkově kandidáti nepůsobí dojmem, že by byli nějak mimořádně schopní. 

Stručný program sestavila i „koalice levicových a vlasteneckých stran a nezávislých osobností“ Stačilo!. I ona ale bude spoléhat především na nespokojenost s vládou a některé body programu musí vzbuzovat zdvižené obočí. Třeba taková podpora domovních větrných elektráren může mezi sousedy vyvolat hodně zlé krve. 

Kvůli zmíněné odtrženosti krajské politiky od občanů tenduje předvolební kampaň k odklonu od krajských témat k celostátním, k referendu o vládě. Strany tvořící vládní koalici sice prosazují více méně to, co slíbily, ale u řady svých voličů, kteří programům nevěnovali pozornost a očekávali, že budou prosazovat trochu něco jiného, tím vyvolaly nespokojnost. Ještě před týdnem tak vládní strany vcelku smířeně směřovaly k porážce. Pak se ovšem změnilo počasí.

Rozvodněné toky dávají příležitost současným hejtmanům demonstrovat svou užitečnost a poskytují jim přístup do médií. Deštivé počasí tak před krajskými volbami nečekaně přitáhlo pozornost ke krajské politice a stávajícím hejtmanům hraje do karet.   

Stejné benefity čerpají i zainteresovaní ministři, především vnitra Rakušan, životního prostředí Hladík a zemědělství Výborný. Byť systém protipovodňové ochrany stojí na regionálních orgánech (kraje, obce) a záchranných (hasiči profesionální i dobrovolní) a bezpečnostních (policie, armáda) složkách, z jeho dobrého fungování bude získávat sympatie i vláda. Ta se navíc díky povodni vyváže ze slibu snižovat (stále gigantický) deficit státního rozpočtu a bude moci před sněmovními volbami příští rok snáze nakupovat voliče. Premiér Fiala už chystá finanční pomoc na zahlazení škod a do zvýšených státních výdajů se jistě vejde i zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek, kteří ještě nedávno hrozili demonstracemi.

Povodně tak vládním stranám žádnou škodu nepřinesou, naopak. Přitom spektakulární volební porážku všechny nutně potřebují. Bez ní budou dál přehlížet zájmy svých voličů.       

Zpět

Diskusní téma: Zachrání je počasí?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.