Wera Werk plánuje rozšíření výroby

21.07.2024 22:09

Kolem osmi stovek obyvatel Bystřice a okolí je zaměstnáno v místním závodu firmy Wera Werk, která v našem městě zakotvila ještě jako Inter Transtech v polovině devadesátých let minulého století. I přes kontinuální rozšiřování areálu továrna stále v rámci mateřského rodinného holdingu zastává pozici výrobny, která své produkty prodává výhradně ostatním členům skupiny. Tržby i zisk bystřické pobočky tak nejsou určovány poptávkou zákazníků, nýbrž rozhodnutím vyšších článků holdingu, jakou část vytvořené hodnoty ponechají v České republice. Přestože nikdy nedošlo k přesunu činností vytvářejících nejvyšší přidanou hodnotu, je i tak přítomnost zaměstnavatele nabízejícího stabilní pracovní příležitosti pro region z ekonomického i sociálního hlediska přínosná. Za perspektivní patrně považuje své působení v Bystřici i samotná firma, která má v úmyslu rozšířit klíčový provoz – galvanovnu. 

Stávající galvanovna, zařízení pro povrchovou úpravu kovů elektrolytickým procesem, pochází z roku 2003 a od té doby nebyla modernizována. Pokovování chromem a niklem probíhá máčením výrobku v chemické lázni, z níž se při chemické reakci a provzdušňování kapaliny uvolňují ve formě aerosolu výpary škodlivé lidskému zdraví. Pro ochranu pracovníků linky jsou nádrže i jejich okolí intenzivně odsávány. Znečištěný vzduch je veden do pračky, kde jsou z něj nežádoucí látky vypírány vstřikováním vody, resp. chemického roztoku v případě chromových lázní. Před vypuštěním do atmosféry prochází vzdušnina ještě odlučovačem kapek.

Nejslabším místem technologie je využití galvanizačních roztoků obsahujících karcinogenní šestimocný chrom. Před těmi více než 20 lety byl záměr zbudovat galvanizační linku podroben zjišťovacímu řízení, které mělo určit, zda je potenciálně natolik nebezpečný, že u něj bude muset být provedeno detailní hodnocení vlivu na životní prostředí. Autor tedy předložené dokumentace problém s šestimocným chromem vyřešil odkazem na německého dodavatele technologie, který tvrdil, že v pračce plynů dojde k jeho redukci a v emisích bude obsažen chrom výhradně v trojmocné formě.

Obdobné zjišťovací řízení nyní probíhá i v souvislosti se záměrem na zřízení nové Linky povrchových úprav LPU-NiCr6+. Plánované zařízení nebude žádný drobek: má dojít téměř ke ztrojnásobení objemu aktivních lázní z 27,3 m3 na 73,12 m3, což si vyžádá i zvýšení kapacity neutralizační stanice (čistírny odpadních vod) ze 7 800 m3/rok na 13 050 m3/rok. Práci by zde mělo najít ve třech směnách celkem 33 lidí.  

Nová technologie má být umístěna s ohledem na stávající dimenze areálu v relativně malé přístavbě k jedné z hal, a proto nemůže způsobit narušení krajinného rázu ani mít negativní dopady na zemědělskou půdu či faunu a flóru. Únikům chemikálií z lázní do okolí budou stejně jako v současném provozu bránit záchytné vany umístěné pod nádobami s lázněmi. Nezmění se ani metody likvidace odpadních vod, včetně vod vzniklých propíráním znečištěného vzduchu: na neutralizační stanici budou chemicky upravovány a škodlivé látky z nich budou odváděny ve formě zahuštěného kalu, který bude předáván k odborné likvidaci. Zvýší se ovšem objem odpadních vod vypouštěných do kanalizace, a to z 30 000 litrů denně na 51 000 litrů denně. Šestimocný chrom v odpadních vodách bude redukován na třímocný pomocí hydrogensiřičitanu sodného, látky běžně užívané v potravinářství.       

Parametry odpadních vod vypouštěných do kanalizace jsou určeny dohodou s provozovatelem bystřické čistírny odpadních vod a jsou každý měsíc sledovány odběrem vzorků. Předložená studie předpokládá, že oproti roku 2023 dojde ke zvýšení množství chromu odcházejícího v odpadní vodě ze 118 g/rok na 205 g/rok a niklu z 305 g/rok na 531 g/rok. K významnému růstu by mělo dojít u celkových rozpuštěných látek ze 7,2 tuny na 12,5 tuny i dalších znečišťujících látek. Z porovnání stávajících hodnot z celého areálu s předpokládaným navýšením v důsledku zřízení nové linky je patrné, že galvanovna je zdaleka „nejšpinavější“ provoz v továrně.

Zatímco kvalitu odpadních vod by měla sledovat firma VAS, protože tečou na jí provozovanou čistírnu odpadních vod, parametry odpadního vzduchu vypouštěného do atmosféry, která nikomu konkrétnímu nepatří, zdá se, nekontroluje nikdo. Na výduších z pračky vzduchu neprobíhá pravidelné měření a je otázka, zda bylo provedeno aspoň měření emisních parametrů pro ověření výrobcem slibovaných úrovní čištění v rámci zkušebního provozu, které doporučovala dokumentace pro zjišťovací řízení v roce 2003. Oproti stávající technologii má v nové pračce znečištěný vzduch procházet přes rošty skrápěné pěnou, na niž se budou díky většímu povrchu škodliviny lépe vázat.     

Vlivem záměru na kvalitu ovzduší se zabývá předložená rozptylová studie, která se však zaměřila především na škodliviny, které mají stanoveny zákonné limity. U prachových částic PM 10 a PM 2,5, benzenu, benzo(a)pyrenu a oxidů dusíku jsou primárním zdrojem emisí lokální topeniště na tuhá paliva, která záměr neobsahuje, a doprava, která se má denně zvýšit o příjezdy a odjezdy dvou nákladních a 33 osobních vozidel, tedy zanedbatelně. Jedinou škodlivinou, která má definované imisní limity a současně je galvanovnou produkována, je SO2, u něhož se má denní průměrná imisní koncentrace zvýšit až o 18,2 µg/m3 při limitu 135 µg/m3. Díky stávající nízké zátěži lokality oxidem siřičitým však studie překročení limitů nepředpokládá.

Se složením roztoků v galvanizačních lázních souvisí vyšší tvorba další sirné sloučeniny, kyseliny sírové, která však již nemá stanoveny imisní limity. Průměrná denní imisní koncentrace H2SO4 se má zvýšit až o 1,8 µg/m3 na 2,7 µg/m3. Významný vedlejším produktem galvanizační linky je rovněž kyselina chlorovodíková, u níž opět nejsou stanoveny limity. Průměrná denní imisní koncentrace HCl má vzrůst až o 21,8 µg/m3 a dosáhnout až 34,7 µg/m3. HCl má sice krátký poločas rozpadu a rozptýlená ve vzduchu v předpokládané koncentraci by neměla mít fatální dopady na lidské zdraví, ale přesto se měla předložená dokumentace podrobněji zabývat otázkou, zda by lepší neutralizací, k níž je využíván levný a dostupný hydroxid sodný, nebylo možné množství emisí HCl snížit.  

V zájmu omezování emisí autor rozptylové studie vedle dodržování technologické kázně a provádění řádné údržby zařízení doporučuje rovněž instalovat na výduších praček vzduchu zařízení pro měření emisí a ještě před uvedením do běžného provozu provést autorizované měření emisí k ověření parametrů deklarovaných výrobcem. Vzhledem k tomu, že linka pracuje s karcinogenním šestimocným chromem, kontinuální sledování vypouštěných nebezpečných látek by v roce 2024 měla být samozřejmost, kterou měl zapracovat už projektant do projektové dokumentace. Včetně jejího doplnění na stávající výduchy.

Výduchy a vzduchotechnické jednotky zajišťující přísun čerstvého vzduchu instalované na střeše mají být i významným zdrojem hluku. Z výsledků hlukové studie vyplývá, že jejich příspěvek ke stávajícímu pozadí bude natolik významný, že k dodržení limitů bude nutné instalovat tlumiče hluku a protihlukovou izolaci. Tato opatření jsou však zatím pouze nezávazným doporučením autora hlukové studie, která se do projektové dokumentace stavby mohou, ale také nemusí promítnout.    

Přestože je předložená dokumentace ve srovnání s podklady z roku 2003 podrobnější, stále se nedostatečně věnuje znečišťujícím látkám vznikajícím během galvanizace, především šestimocnému chromu. Nejenomže neuvádí množství látek odsávaných z lázní, ale neobsahuje dokonce ani parametry plánovaných praček vzduchu, tedy jaké dosahují úrovně čištění a jaké procento škodlivin bude vypouštěno do ovzduší. V projektu chybí také popis postupu v okamžiku, kdy v průběhu galvanizace dojde k poruše některé z praček vzduchu, která je pro určitou sadu nádrží vždy jen jedna, bez zálohy. Rovněž kapitola hodnotící, zda použité technologie lze považovat za nejlepší aktuálně dostupné, je odbytá a nepřesvědčivá.                                                

V rámci zjišťovacího řízení se k předloženému záměru může do 9. srpna 2024 kdokoliv vyjádřit podáním k odboru životního prostředí Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Zpět

Diskusní téma: Wera Werk plánuje rozšíření výroby

Datum 05.08.2024

Vložil EIA

Titulek EIA

Odpovědět

Vy se k záměru rozšíření výroby WERA Werk skrz EIA vyjádříte? Myslím, že to snad posuzují odborníci na slovo vzatí, kteří snad ví, co a jak.