Pane Švestko, kdyby jste měl odvahu a čest, tak na to zastupitelstvo přijdete. I kdyby jste si měl vzít půl hodiny volna. Diskuze probíhá na konci jednání (cca v 16 - 16 30), což už v práci třeba být nemusíte (pokud vůbec pracujete) a zde můžete interpelovat jednotlivé členy zastupitelstva. Ne si tady hrát na bůhví jakého chytráka a všeználka a kritizovat neosobně přes webové rozhraní.
Rozpočet 2014
10.12.2013 00:04Nedávno na úřední desce vyskočil návrh rozpočtu na rok 2014. Jeho středobodem je Centrum zelených vědomostí (CZV). Očekává se, že CZV bude příští rok kompletně dokončeno a předáno městu, a to nejpozději v říjnu, aby Bystřice dostala do konce roku celou dotaci ve výši 115,7 mil. Kč, s níž rozpočet počítá. Při celkové ceně CZV 152,7 mil. Kč bez DPH (184,8 mil. Kč s DPH) na něj má být v roce 2014 v rozpočtu určeno jen 129,55 mil., z čehož plyne, že se předpokládá přesun úhrady části faktur do roku 2015.
Aby tento plán proběhl hladce, musí rozsáhlá a složitá akce CZV proběhnout rychle. Tlak na rychlost společně s pohledem na staveniště, kde se dělá mráz nemráz, vzbuzuje obavy o kvalitu díla a ochotu města důsledně ji vymáhat i za cenu zdržení.
K zajištění průběžného financování investic při čekání na proplacení dotací je rozpočtována půjčka ve výši 80 mil. Kč, přičemž se přepokládá, že do konce roku bude celá splacena. Což ovšem závisí na naplnění výše uvedeného scénáře realizace CZV. Jelikož rozdíl mezi slíbenou dotací a celkovou cenou CZV je 70 mil. Kč, schopnost platit průběžně faktury s využitím úvěru 80 mil. Kč se bude odvíjet od toho, zda bude čerpání rychlejší než splatnost faktur.
Vedle půjčky se v kapitole Financování objevil i příjem 25,8 mil. Kč, u kterého není napsáno, odkud pochází. Ale snad jde o nějaký převod z minulých let a ne např. o kontokorent. Každopádně město příští rok plánuje utratit o 21,27 mil. Kč víc, než jsou předpokládané příjmy.
Jistě pozitivní zprávou je očekávaný konec všech proherních hracích přístrojů ve městě ještě v letošním roce, protože rozpočet 2014 z nich neplánuje žádný příjem. Výpadek mezi 1,5 a 2 mil. Kč má další pozitivní důsledek, a to je konec excesivních dotací sportovním a zájmovým spolkům. I tak si ale mají sportovci rozdělit 1,1 mil., Kč, trenéři 400 tis. Kč, a pro kulturní frontu a ostatní zájmová uskupení bude připraveno k půldruhému milionu.
Výnos z nájmů městských bytů je (možná optimisticky) plánován stejný jako letos – 42 mil. Kč. V bytovém hospodářství se mají o 0,5 mil. na 4,3 mil. Kč zvednout náklady na zaměstnance. Jinak je rozpočtována výměna výtahů v dalších třech vchodech (č.p. 973-976). Mimo to má pokračovat rekonstrukce bytových domů s odhadovaným nákladem 9 mil. Kč (č.p.: 856-857, 854-855, 858-860, 509, 930-932).
Z významnějších akcí je třeba zmínit rekonstrukci ulice Bratrská (to je ta od budovy Policie ČR na Beranku) za 8 mil. Kč. Lze očekávat, že dojde ke zrušení zákazu vjezdu a jejímu otevření pro dopravu. Zda se jedná o změnu pozitivní, to si musí každý rozhodnout sám…
V plánu je provedení dlouho očekávané kanalizace v Domaníně za 15 mil. Kč. S 3,13 mil. Kč se počítá na rekonstrukci kulturního domu, z toho 2 mil. Kč mají jít na přeměnu foyer na obřadní síň. Pořádání svateb na chodbě jistě svatebčanům poskytne natolik nezapomenutelný zážitek, že to za ty peníze stojí. Ostatně restaurace Club také jistě uvítá finanční vzpruhu spojenou s pohoštěním účastníků obřadu.
O nové kapitole v sekci Hospodářská činnost s názvem CZV již byla řeč v Diskusi o Eden Centre, takže není důvod nosit dříví do lesa. Á propos, dřevo. O 200 tis. Kč na 1 mil. Kč se má meziročně zvýšit příjem z prodeje dřeva z městských lesů. Rád bych věděl, zda je takový objem těžby dlouhodobě udržitelný.
Kapitola Komunální odpad se nám rozšířila o položku svoz a odstraňování biologického odpadu ve výši 0,5 mil. Kč. Uvidíme, v jaké podobě bude tato služba realizována, ale obecně lze doufat, že díky separaci rozložitelného odpadu, který již nebude končit v klasických popelicích, klesne objem komunálního odpadu, který dnes zadraho končí na skládce. Nejde jen o banální zbytky z kuchyně, ale především o odpad ze zahrad, s nímž starší občané nezvládají jezdit na sběrný dvůr. Optimální podoba systému by byla postavena na pravidelném vyvážení speciálních nádob, které by zadarmo dostal každý, kdo si požádá. Uvidíme, uvidíme…
Náladu pokaženou výdajem 16,6 mil. Kč na první splátku zimního stadionu si spravíme až 1. června na jistě opulentním dni dětí za 155 tis. Kč. Kdyby ne, Bystřické léto za 200 tis. Kč to jistí.
A co by to bylo za komentář k rozpočtu, kdyby nedošlo na TIC? Vcelku pozitivní pokles platů z dohod ze 150 tis. Kč (rozpočet 2012) na 30. tis., zachování výše zbývajících personálních nákladů, pokles plateb za služby, opravy a zboží k prodeji, trochu kalí přesun části nákladů jinam. Jednak do CZV, druhak do samostatné kapitoly Cestovní ruch, která počítá s 300 tis. Kč na brožury a propagaci cestovního ruchu.
Nakonec suma nejvyšší: celkové výdaje města by příští rok měly být 308,432 mil. Kč.
Rozpočet bude zastupitelstvo schvalovat 18. prosince od 15 hod. Proč středa odpoledne, kdy je většina lidí v práci? Asi aby jich přišlo co nejméně...
———
ZpětDiskusní téma: Rozpočet 2014
———
Začnu od konce: co je neosobního na mých podepsaných článcích? Že konkrétně jménem neoznačuji lidi na straně úřadu, o nichž je řeč? Děkuji za podnět, popřemýšlím o větším zosobnění.
Diskuse žádná nikdy neprobíhá. Vše, k čemu by se občan chtěl na konci vyjádřit a bylo na programu, už je schválené. Takže muže si jen postěžovat. A vznést nějaký složitější dotaz mimo program jednání? Dozví se, že není možné odpovědět přímo, protože v tu chvíli nejsou k dispozici podklady. Takže odpověď občan dostane (možná) písemně. Já osobně potřebu chodit na zastupitelstvo nemám - mám prostředky, jak se vyjadřovat efektivněji.
Radit, že si má občan vzít dovolenou, aby se mohl jít vyjádřit na zastupitelstvo, může snad jen zaměstnanec města, který má účast na zastupitelstvu zaplacenou a v rámci pracovní doby. A nejde jen o půlhodinu - ne všichni pracují v Bystřici, takže aby se dostali na 15. hodinu na zasedání, musí zaměstnání opustit podstatně dříve.
Kdo jste, pane "Zemane", že mě chcete poučovat o cti?!
———
Pana "Zemana" si pamatuju z bývalé diskuze, nejspíše jde o nějaký vymyšlený pseudonym, v Bystřici žádný takový pán nebydlí. Osobně asi myslel to, že se všem zastupitelům a vedení Jardo podíváš do očí.
Ani já nemám potřebu na taková setkání chodit, vždyť co si oni schválí, je už defakto předem dané. Občan se pak může postavit na hlavu a nic tím stejně nezmění. Mě stačí ten trend, že se BnP pomalu a neodvratně řítí do dluhové pasti, CZV a ZS je velké sousto. Pačiska a spol. budou muset jako socani v budoucí vládě činit nepopulární opatření, tedy zvyšovat daně, poplatky a nájmy, aby z nás vystřískali prachy na splácení budoucích pohledávek a úvěrů.
———
Pánové, mám jen dvě malé připomínky.
Pokud se má zvýšit příjem ze dřeva, nemusí to být nutně zvýšení jeho těžby a objemu, ale mohou ho jednoduše zdražit při podobném objemu těžby jako byl letos.
S těma "mobilníma kompostérama" ZADARMO kjsi mě Jardo docela pobavil. Tady v tomhle městě není nic zadarmo a za pronájem kompostérů si TS a.s. něco účtují i přesto, že tyto odpadní nádoby a jejich nákup byl rovněž dotován v rámci akce BUENO.
Se zastupitelstvem a nedostupností mi vyvstala jedna myšlenka ke zrušené bývalé diskuzi - občanům bylo upřeno právo se svobodně vyjádřit na městském webu a nyní mají chodit s připomínkami (ideálně těmi pozitivními, ne negativními, to by jste si odnesli obtištěnou botu na zadku ;-) osobně na Pačiskův kobereček. Vzhledem k tomu, že se pracovní doby lidí mnohdy kryjí s pracovníma dobama ouřadů a navíc ouřadové občanovi vychází většinou jen v úředních dnech, tedy jen v PO a ST, a starosta v tuto dobu ani nemusí být přítomen, tak je to docela dobrý a geniální tah k tomu udělat naše město a jeho vedení ještě více ve stylu rudého Kim Ir Sena... čest práci, soudruzi!
———
Že by zvedli cenu dřeva během 2 let o 25%?
Já psal o popelnicích. Kompostéry už fungují nějakou dobu, svozy mají být nové. No, necháme se překvapit.
Teoreticky existují ještě telefony a e-maily ;-). Jinak já úřední dobu neuznávám. Ta především zajišťuje, že se během ní bude úředník zdržovat na pracovišti, aby byl dosažitelný občanům. Pak je tu ještě pracovní (otvírací) doba úřadu (pondělí-pátek). Pokud je úředník během ní zastižen na úřadě, správní řád mu ukládá povinnost občanovi vyhovět s aspoň základními úkony.
———
Nevím, mohou si diktovat ceny a nebo výběrově těžit dražší tvrdé dřevo, přece smrk, borovice, dub, buk, modřín, to se snad od sebe sakra cenově liší, ne. Co se týče paliv, nahoru má jít vše, benzín, nafta, uhlí i plyn. Takže nahoru půjde i dřevo pro stolaře, truhláře i to dřevo na otop. Jediné, co má po Novém Roce 2014 zlevnit, je silová elektřina a to o cca 10%, což uvítám.
Tak aby měli občané dvě popelnice, jednu na TKO a druhou na bioodpad, to jsem snad ještě nikde fungovat neviděl, ale možná třeba jsou taková města a vesnice v ČR, dej příklad, pokud víš. Pokud nejsou, je to zase sci-fi. A pokud by to náhodou prošlo, museli by zvednout poplatek u těchto lidí, protože by jim samozřejmě na to vzrostly náklady. Můžou až do tisícovky ročně... nač ale svážet bioodpad, když si to lidi sami můžou na svých zahradách kompostovat na hnojiva? Není to škoda? Chápu, že třeba listí a větve z ovocnýchj stromů není zrovna dobře kompostovatelné, jako třeba tráva, ale od toho máme kamna na tuhá paliva, ne.
Ony existují i prakticky, akorát někde to jde přes e-podatelnu, někde nemusí, úřady se liší jako jabka a hrušky, s tou variabilitou jsem při své práci s povolováním odběrů podzemních vod ze studní a stavebním povolování průzkumných vrtů na oficiální stavební dílo studny setkal už mnohokrát. Úředník, pokud zrovna někde necestuje na výletech typu školení, by měl být pro občana k zastižení i mimo úřední dny.
———
Lesní společenství obcí těží dlouhodobě hlavně tvrdé dřevo na otop.
Zavádění svozu biodpadu je dnešní trend. Funguje třeba v Olomouci, některých částech Zlína, Šumperku...
Jaký poplatek by měli zvýšit? Odpadní daň? Ta se službami odpadového hospodářství nesouvisí (viz článek Nespravedlnost odpadní daně).
Zkusil jsi už pálit listí v kamnech? Prostě toho materiálu je ze zahrady příliš a nedá se pořádně ani pálit.
———
No tak pak, pokud nebudou to dřevo citelně zdražovat, musí logicky ten objem těžby zvýšit. Příroda snese hodně a touha po penězích je silná... a mnohé lesy navíc nejsou společenství obcí, ale státní (Lesy ČR se sídlem v Hradci Králové), takže i tam budou nějaké kšefty, lesy ČR to přeprodají obcím Bystřicka a ti dál koncovému zákazníkovi.
Ten trend celkem chápu, třídění a separace jde dopředu. Ty města, co jsi vyjmenoval, jsou dvě krajská a jedno velké okresní. Tudíž že by to zaváděla zrovna Bystřice se mi zdá nepravděpodobné. Spíš najdi srovnatelné městečko s BnP, kde to mají.
Ano poplatek za svoz odpadů, ze kterých zpětně proplácí náklady firmě TS města a.s. Ten sice nesouvisí, ale město si může nadiktovat platbu až 1.000 Kč ročně, nedávno tio poslanci posvětili nějakým zákonem či vyhláškou. Otázkou pak, jestli by to platilo pro všechny občany, vč. těch na sídlištích, a nebo by to bylo jen pro ty, co by tuto novinku využívali - předpokládám, že by ta biopopelnice nebyla povinná, ale volitelná. Navíc v zimním období je prakticky nevyužitelná.
Já kamna nemám ale vím, že to hezky kouří a smrdí.
———
Datum 12.12.2013
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětVelikostí totožný je třeba Duchcov. Je to opravdu obecný trend, do kterého se Bystřice zapojuje spíše pozdě, než že by byla pionýrem. Důvodem je neustále rostoucí cena za uložení odpadu na skládku - dnes může být kolem 1400-2000 Kč/tuna. Každá tuna biologického odpadu svezeného na městskou kompostárnu místo na skládku znamená značnou úsporu, která by se měla projevit v nákladech na likvidaci klasického komunálního odpadu. Proto je otázka, o kolik (a zda vůbec) bude svoz bioodpadu nákladnější než pokračování současného stavu.
Svozy se na zimu většinou přerušují, nebo aspoň nejsou tak časté (1x za 14 dní).
———
Datum 12.12.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětOtázka je, kolik % bioodpadu z TKO je separatelných? Kdo má zahradu, tak asi dost, ale co lidi na sídlištích? Tam to bude nula, nula nic. Listí okolo stromů a trávu si TS samy sečou a shrabují a ti si jinak, jak vidno, s nějakými úspornými opatřeními vůbec hlavu moc nepářou. Celý příští rok mi přijde na takové malé městečko nějaký příliš rozhazovačný, neúsporný a zadlužovací. Myslím si o tom všem své.
O svozu dvou různých popelnic je to jasné - museli by vypravit dvoje různá separátní auta, ušetří akorát něco na dopravě. S TKO totiž valí na Bukov, s bio by ale jeli jen do místního sběrného dvora, kde by to dál zpracovali, třeba i jako matroš do bioplynek - nevím a netuším, na co vše to využívají. Každopádně náklady by jím tímto o něco vzrostly, dvě auta, dva řidiči, dva platy, možná by byly kompenzovány tím, že by na Bukově skončilo míň tun TKO, a něco by přesunuté do bio.
———
Datum 13.12.2013
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětMožná tě podíl biologicky rozložitelné složky (BRKO) v komunálním odpadu bude šokovat, ale Vyhodnocení plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina za rok 2011 pracuje s tím, že ve směsném odpadu je 48% hmotnosti BRKO. Pokud bylo podle statistiky TS města loni v Bystřici sesbíráno cca 1600 tun směsného KO, BRKO v něm mohlo být kolem 700 tun. Kdyby se ho podařila samostatnými svozy vyseparovat polovina, je to 350 tun. A při ceně 1400 Kč za uložení jedné tuny na skládku by to znamenalo úsporu 490 tis. Kč jen na tomto poplatku.
Zpracování by bylo zřejmě kompostováním v kompostárně, kterou si město pořídilo před dvěma lety, a jejíž kapacita je 600 tun ročně.
———
Datum 13.12.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětNo jo ale ty tam jistě počítáš i papír, který se separuje zvlášť a který je také "biologicky rozložitelný"... biologicky rozložitelný může bý i popel vyhrabaný z vychladlých kamen. Každý znalý ale moc dobře ví, že si s tím může "pohnojit" záhonky, protože to má v sobě dost draslíku, vápníku atd.
Problém je v tom, že to lidé třídit nechtějí. Ten papír ve "zvonech" je jen špička ledovce. Kdyby chtěli ušetřit, tak budou směsný odpad znovu po lidech přehrabovat, důkladněji separovat plasty, papír, sklo, a bioodpad a z ušetřených peněz by tak akorát zaplatili pracovníky, kteří by tuto nevděčnou a smradlavou práci (co si budem namlouvat ty odpadky smrdí, zejména to způsobuje právě ten hnijící a tlející bioodpad) chtěli dělat, aniž by se třeba nepozvraceli.
No jo, ale to se dostáváme k meritu věci - proč by měli lidi pořádně odpad separovat, když městu každý občan, vč. kojenců a seniorů cvaká 6 kil ročně? To není žádná motivace k ničemu a tak to prostě jen vyhodí a nic dalšího se nestarají. K tomu, aby lidi pořádně separovali by je motivovalo jediné - ne za to platit, ale naopak, dostat za to zaplaceno! V tomhle všem je zakopaný pes.
———
Datum 13.12.2013
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětJá nepočítám nic, já cituji výpočet jiných. Nevím, nakolik rozumné je hnojit popelem z kotle, ale ten papír BRKO je a třeba ho někdo hodí aspoň do popelnice na BRKO u domu, když se mu nechce ke kontejneru na papír.
Třídit všechen směsný odpad na lince je nesmysl. Třídit odpad musí lidé ještě před tím, než ho nasypou do nádoby a smíchají.
Ne všechno a všechny je třeba motivovat penězi. Mnoha lidem stačí, když je někdo přesvědčí, že separovat je správné. A vzhledem k objemům vyseparovaného hlavně plastu bych řekl, že se to i daří. Pokud dostanou k domu popelnici, proč by neseparovali BRKO?
———
Datum 13.12.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětJj, jsou lidi co ten drahocenný popel vyhazují... a peníze? To je sakra silná motivace. Jak se říká zadarmo ani to kuře nezahrabe. Pěkná motivace, ale docela utopie by byla pobídka ve stylu "pořádně vyseparuješ a snížíme ti poplatek za odpady, nebo na něco dostaneš slevu".
Popelnici u RD na bioodpad bych pochopil, protože by tam stály jen dvě popelničky, ale na sídlištích s tím bude problém, protože už tam na to nemají místo. Jeden bílý zvon zabere čiré sklo, druhý zelený zvon na barevné sklo, jeden žlutý kontejner na plasty, jeden modrý na papír a dva černé na TKO a nebo je místo nich jeden velký modrý kovový megakontejner. Museli by přidat ještě jeden kontejner na bio, někdě v Brně jsem je snad postřehl v hnědé barvě.
Další věc je, že ona motivace ušetřit náklady chybí i na druhé straně, tedy na straně města a její firmičky TS města a.s. Zkus Kekrta přesvědčit, ale bude to těžké až nemožné. Jsou v zisku, tudíž proč by měli být v ještě větším zisku? Separované odpady se totiž dále vykupují za docela zajímavé ceny, takže na tom netratí, jako u TKO, ale naopak vydělávají. Odpadové hospodářství, když se to umí, je totiž docela dobrý byznys.
———
Datum 14.12.2013
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětPopel z uhlí obsahuje těžké kovy, takže doufám, že s ním nikdo nehnojí.
Takže kdybych začal dovážet třeba plasty od příbuzných z jiných měst, měl bych podle tvého systému největší výhody? Nebo bys mi prohraboval popelnici a zjišťoval, jak třídím? Nebo jak by to mělo fungovat?
Na sídlištích se toho BRKO zase tolik nevyprodukuje, tudíž by na každé kontejnerové stání mohla stačit velká popelnice.
Nevím, proč bych měl o něčem přesvědčovat ředitele TS města. Likvidaci odpadů platí město, tudíž odpovědnost je na úřednících a politicích, co objednávají a kolik za to platí.
———
Datum 14.12.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětMyslel jsem samozřejmě popel ze dřeva, ten je plný drasla alias sloučeniny, co si říká potaš. Chemici znají. Popel z uhlí má v sobě síru, železo, arzen a další netoxické ale i toxické kovy.
Ne dovoz plastů, ale třídění svého. Směsný TKO je těžko kontrolovatelný, sem tam se do něho přihodí odpad nebezpečný, jako jsou třeba rtuťové výbojky nebo baterie. Celkově by to mělo směřovat ke zmenšení objemu TKO. Dobře vyseparovaná popelnice TKO by se pak nemusela vyvážet jednou týdně, ale třebas jednou za 14 dní. Už na tomhle by se poznal úbytek objemu TKO na úkor zvýšení v těch kontejnerech na třídění. Jenomže je tu jeden problém. Lidé z RD to mají ke klasickým separovaným kontejnerům dále, než ti na sídlištích, kteří to mají "pod nosem". Já je mám třeba blízko, cca 40 m.
No právě... socani ve vedení se chovají právě jako socani. Tedy rozhazovačně a s úsporami si nedělají žádné iluze. Proč by měli spořit, když si to pohodlně vytáhnou z nájemníků a nemusí kvůli tomu ani hnout brvou... ještě nikde nebylo napsáno, kde těch 45 mega končí, do rekonstrukcí bytových domů zpátky se vrací jen zlomeček, rekonstrukce vybavení bytů je na nule, jestli utratí 10-15 mega ročně, je to ještě moc. Jediný, kdo pak z toho rozhazování profituje, je provozovatel skládky Bukov a to je hádejte kdo? DIAMO s.p., GEAM o.z., tedy důlní společnost, jakéto překvapení... a oni si můžou nadiktovat cenu za uložení tuny TKO, jaká se jim zlíbí, otázkou je kam až můžou zajít, na jaký strop. Možná kdyby uložení tuny zvedli na 3000 Kč/t, pak by se možná naši mocipáni chytli za hlavičku...
———
Datum 14.12.2013
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětObjem v popelnici zmenším tím, že to nahážu do sousedovy. Nebo do kontejneru na sídlišti. Já budu mít tvůj bonus a město nebo soused můj odpad.
Nemyslím si, že by kontejnery byly nedosažitelně daleko. Kdo chce, třídit může bez vynaložení neadekvátního úsilí. Horší je to se vzdáleností na sběrný dvůr.
Osud nájemného není žádné tajemství - co se neutratí za provoz bytového hospodářství (zaměstnanci, opravy...), je převedeno do rozpočtu města.
Až vyroste v Jihlavě spalovna, budeme ještě vzpomínat na láci skládky Bukov.
———
Datum 15.12.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětNo pokud bude sousedova popelnice poloprázdná, a dohodneš se s ním, tak proč by ne. Když bude plná tak co? Vyvezeš to za město na černou skládku? Předpokládám ale, že by si každý tu svoji popelnici bedlivě hlídal, kdo mu tam co háže... mnoho z nich to nemá na ulici, ale na dvorku. Na ulici to vyhodí jen v pátek ráno, kdy bordel vyváží. Já taky nemám popelnici a co? Žiju! Městu stačí zaplatit poplatek a je to. V kterém městském koši nebo kontejneru skončí, to už je nezajímá. Navíc moje produkce je vskutku minimální. Jestli vyprodukuju 10 kg TKO měsíčně, je to ještě moc. Papíry, vč. letáků, Novinek a Bystřicka dávám našim na podpal.
Pokud kontejnery budou dosažitelné, a vůle třídit taky velká, tak nevidím důvod, proč by pak nemohlo dojít ke snížení objemu vlastního TKO na úkor papíru, plastů, skla a organiky. Kde není k tomu chuť a vůle, pak těžké něco vysvětlovat. Občan by tímto úkonem šetřil kasu města, nikoliv svoji kasu, poplatek by za vyvážení platil stejný.
No právě, a hz rozpočtu je to dále využito na splátky staveb CZV a ZS, napiš pravdu... "nedotuje" to tedy jen ROP jihovýchod, ale všichni bystřičtí, zejména nájemníci bytů.
Vyroste a co má být? Tím přece Bukov nezavřou, ikdyž má svoji "životnost". Nikde není povinnost vozit TKO do spalovny. Je taky možné, že to tamní občané svými protesty shodí, asi nikdo by nechtěl bydlet vedle čoudící smradlavé spalovny.
———
Datum 15.12.2013
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětTvůj systému bonusů za nižší objem odpadu v popelnici prohrává konfrontaci s realitou.
Pravda je, že se zbytek nájemného přeleje do jedné nádoby rozpočtu. A tam už nejde poznat, která koruna odkud pochází a na co jde.
Říká ti něco ISNOV, na kterém BnP spolupracuje? Tvoji jistotu, že nebude povinnost vozit odpad do spalovny, já nemám.
———
Datum 16.12.2013
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozpočet a zastupitelstvo
OdpovědětBohužel realita je taková, že se to každý bude snažit obejít. Celý systém je mimořádně nesolidární a nerovný. Dám příklad. Máš RD a v něm bydlí jeden člověk, platí městu 600 Kč ročně a má jednu popelnici, kterou ani nevyužije a kterou mu vyváží jednou týdně. Pak máš třeba v jiném RD rodinku (manželé a 2 děti), ti také mají jednu popelnici, která jim třeba někdy nestačí, ale platí 2.400 Kč ročně! Není tu žádná rovnoprávnost a tyto příklady to jasně dokazují. Od poplatku nejsou osvobozeni třeba kojenci, kteří produkují skutečně málo odpadků, pár plínek a možná jednu dvě sklenice od přesnídávky denně. Platí stejně jako dospělý... stejně tak mi není jasné, jestli poplatek platí i ti vykulátenci, co jsou přihlášení na MěÚ, mají tedy trvalé bydliště v našem městě, měli by tedy platit, ale realita je jiná... vsadím se, že neplatí ani jeden z nich. Promíjí jim to město, nebo to po nich vymáhá? Těžko říct. Výdaje 700.000 města na právníka jsem četl jenom na odboru BH, nikoli na odboru odpadového hospodářství.
ISNOV mi nic neříká, ale co ikdyby tam museli do Jihlavy do spalovny odpadky dovážet, tak by se kromě nákladnější dopravy (mohli by to dovážet do Brna, které je blíže, než Jihlava) změnilo co? Myslím, že pro nás, pro občany, by se tímto nezměnilo vůbec nic, max. by došlo k podražení toho ročního poplatku a klidně by si to mohli zvednout až na tu tisícovku ročně.
———
Přidat nový příspěvek