Nejbližší je nám pan Stalmach, kterého pamatuji ještě jako pojišťováka Kooperativy v kanclíku v budově současné knihovny v BnP. Volit ale žádného senátníka nebudu, neb podle mého názoru je v tak malém státečku zbytečný, proč živit další politiky, když tu máme poslance a nejvyšší ze státní správy, tedy ministry? Jsou to jen kariérní postupy pro mnohé starosty a ve výčtu vidím i trenéra Sáblíkové!?, u kterého opavdu přemýšlím, jakéže zkušenosti z komunální politiky vůbec má a čím by měl v senátu prospět (podobně jako se divím u sportovce Ploce, herců Stropnického, Jandáka). EX Novotný toho také budiž zdárným příkladem, co však za dobu svého senátování skutečně dokázal mi není známo.
https://tn.nova.cz/clanek/volby-budou-prehlidka-celebrit-sportovcu-a-padlych-politiku.html
Rozcestník pro senátní volby
25.09.2014 23:45Někteří možná již zaznamenali, že společně s komunálními volbami budou ve volebním obvodu Žďár nad Sázavou probíhat i volby do Senátu ČR na místo, které dnes zastává Dagmar Zvěřinová. O křeslo senátora se u nás utká úctyhodný počet dvanácti kandidátů, jejichž kompletní seznam je na stránkách Českého statistického úřadu. Sestavil jsem proto rozcestník odkazů, na kterých se volič o kandidátech může dozvědět více.
Začnu klasickými stranami. Za ČSSD obhajuje mandát Dagmar Zvěřinová, starostka Žďáru nad Sázavou, předsedkyně Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko a členka dozorčí rady Vodárenské akciové společnosti. Ku své propagaci si založila webové stránky, na nichž se nic zajímavého nedozvíte. Volební manažeři je po ní asi chtěli, protože si někde přečetli, že jsou důležité, tak si je nechala vytvořit. Názorově je přesvědčenou sociální demokratkou, která věří, že větší utrácení státu je cestou k prosperitě, a že zvyšování minimální mzdy a minimální zaručené mzdy povede k vyšší životní úrovni zaměstnanců a ne k jejich nahrazení stroji. Pro co všechno Zvěřinová hlasovala, je zaznamenáno zde. Naposledy podpořila návrh, aby bylo možné okamžitě, bez předchozí výzvy k nápravě, pokutovat občana, který nenahlásil změnu údajů potřebných pro vyměření „poplatku“ za odpad (např. do 15 dnů neoznámí, že se mu narodilo dítě). Pro ČSSD, tradiční stranu státních zaměstnanců, je velkou výhodou, že je u moci, takže si za peníze daňových poplatníků může kupovat hlasy stovek tisíc státních zaměstnanců. Se senátními a komunálními volbami tedy přímo souvisí listopadové zvyšování jejich platů.
Proto kdo má peněženkou blízko ke štědrému programu ČSSD, nebo mu dělají dobře nové a nové regulace a povinnosti vůči státu, bude volit Dagmar Zvěřinovou. Jen musí přivřít oko nad její otočkou ve věci omezení hazardu, které dlouho odmítala, ale když na podporu regulace ve Žďáru vznikla petice, hodila vinu na Kalouska a navrhla úplný zákaz jako svůj nápad (viz Otevřený dopis starostce města Žďár nad Sázavou, Novinky, srpen 2014, s. 30).
Za ODS kandiduje Jaroslav Ptáček, taktéž občan Žďáru, tamní zastupitel a ředitel žďárské základní školy. Na internetových stránkách bohužel nenajdeme mnoho o jeho programu, hodnotách a cílech. Sice podporuje nový směr ODS nastavený předsedou Fialou, ale nakolik se ztotožňuje s programem ODS pro senátní a komunální volby, jsem se nedozvěděl. Někomu může být na Ptáčkovi sympatické, že se vzdal obhajoby mandátu zastupitele a kandiduje jen do Senátu. Ostatní berou senátní kandidaturu spíše jako bokovku k té hlavní, komunální.
KSČM nasadila Petra Stočka, opět Žďáráka. Internetové stánky jsem nenašel, ale vzhledem ke složení volební základny KSČM je ani nepotřebuje. Volební program komunistů osloví ty, kteří jsou přesvědčeni, že se máme špatně a máme se tak proto, že „ti nahoře“ všechno rozkradli. Jinak komunisté těží z faktu, že mohou slibovat cokoliv bez starosti, kde na to vzít, jelikož nepočítají s tím, že by přejmenovanou KSČ někdo přijal do vlády, umožnil jí program realizovat a tím ukázat jeho ekonomickou neúnosnost.
Kandidátem TOP09-STAN je starosta Krucemburku Jiří Havlíček. Je členem TOP09, do níž přešel z KDU-ČSL. Volební program TOP09 se hodně zaměřuje na zodpovědné hospodaření státu, takže může v Senátu představovat atraktivní protiváhu vládní koalici, která počáteční ambice snižovat deficit státního rozpočtu definitivně hodila za hlavu.
Za KDU-ČSL usiluje o mandát František Bradáč z Velkého Meziříčí, který tam v letech 1997-2010 zastával funkci starosty. V současnosti je mimo jiné krajským zastupitelem a zastupitelem ve Velkém Meziříčí. Kdo se rozhoduje podle programu strany, měl by číst zde. Pro toho, kdo se zajímá spíše, jakou osobností je kandidát, je tato stránka.
Kdo by nad volebními lístky dostal chuť na nějakého echtovního populistu, neudělá chybu, když sáhne po Jiřím Nekovářovi z Okamurova Úsvitu, korpulentním hasiči, svazákovi a bývalém komunistovi. Nekovář je přesvědčen, že tahle země je v hnoji a rozkradl ji Klaus, čímž se stává nebezpečným konkurentem komunistického kandidáta. Dalších slov netřeba, program zde.
Josef Mička, kandidát Strany práv občanů SPO (už ne Zemanovců), byl dříve členem ČSSD. V letech 1981 až 1989 řídil Okresní podnik bytového hospodářství (OPBH), pak krátce Okresní průmyslový podnik. Že by jako ředitel významných státních firem byl před změnou režimu členem KSČ, nezmiňuje. Volební program SPO je zde. Stejně jako Úsvit prosazuje přímou volbu starostů a hejtmanů, takže by mohli kandidovat pod společným heslem „Chaos do každé obce, každého kraje“.
Starosta Víru Ladislav Stalmach kandiduje za hnutí Starostové pro občany, což je volné uskupení bez seriozního programu, jehož smyslem je usnadňovat kandidaturu starostů do vyšších pater veřejné správy. V minulosti spolupracoval se STAN i Stranou Zelených, byl členem ČSSD. Naposledy se Stalmach zviditelnil jako klíčová osobnost petice proti povinnosti obcí uveřejňovat všechny smlouvy. Co se týká programu, mohli jsme se o něm něco dozvědět jen z inzerátu v srpnových Novinkách (s.31), podle kterého se řídí heslem „Neslibuji!“. Zajímavé. Když nic neslibuje a nemá tudíž program, tak podle čeho bychom jej měli volit? Co hodlá prosazovat?
Do souboje o mandát se vypravil i trenér bruslařky Martiny Sáblíkové Petr Novák. Takže kdo chce vyhodit stamiliony českých daňových poplatníků za halu pro rychlobruslení, volí Nováka. Nebo kandiduje kvůli něčemu jinému? Těžko říct, o co mu vlastně jde.
Poslední, kdo stojí za zmínku, je Josef Fendrych za Stranu svobodných občanů. Svobodní jsou volba pro hrstku politických fajnšmekrů, kteří věří v nízké daně, malý stát a svobodu jednotlivce. Pravděpodobnost úspěchu je minimální, ale člověk musí ocenit sveřepost, s níž to zkoušejí znovu a znovu, dokonce i na Vysočině. Proč? Protože tomu VĚŘÍ. A to, že členové věří hodnotám a programu své strany, v Česku opravdu není málo.
Kampaň před senátními volbami se mi zatím zdá celkem neviditelná. Možná je to tím, že u nás nekandiduje Agrofert se svými bohatými fondy, billboardy a koblihami, které by ostatní strany nutily do drahého marketingového souboje. Možná je to tím, že kandidáti považují naše město za málo významnou periferii a raději soustředí energii a peníze na slibnější místa okresu. A možná jsou ostatní kandidáti tak trochu přesvědčeni, že to má na levicové Vysočině Zvěřinová stejně v kapse, protože po vládě pravice teď vítr fouká doleva. Ať už je to jakkoliv, přemýšlivý volič se stejně rozhoduje podle něčeho jiného, než kolik vyretušovaných billboardů mu postaví před oči, takže mu drahá kampaň nechybí.
Podle čeho si vybrat, komu dát hlas? Většinový volební systém svádí rozhodovat se podle osobnosti kandidáta. Ale jelikož je Senát zastupitelský sbor, kde je rozhodováno většinou, měli bychom vybírat podle programu strany. Jen tak je volič schopen odhadnout, k jakým legislativním výsledkům jeho volba povede – co bude kandidát podporovat a co naopak odmítat.
———
ZpětRozcestník pro senátní volby
———
Nejbližší je fyzicky, ale snad ne idejemi a hodnotami.
Nemá smysl si nalhávat, že Senát je nějaký velký úspěch. Není a důvodů je více. Já za hlavní považuji to, co z něj sami senátoři udělali. Jen hrstka z nich věnuje funkci senátora dost času a energie. Naprostá většina ji chápe jen jako vedlejší činnost ke starostování apod. Jednoduše řečeno, zajedou si do Prahy, tam co co nejrychleji odhlasují a upalují zase domů. Nestudují návrhy v podrobnostech a souvislostech, nevyjednávají, nedělají politiku. Sami senátoři svým přístupem Senát zničili.
Jakými měřítky posuzuješ politický výkon senátora?
———
Ano nejbližší jsem myslel fyzicky. Názorově to netuším. Protože ten, kdo neslibuje, asi nemá svůj žádný cíl. Navíc název strany povídá, že to jsou starostové, tedy strana s úzkou vazbou na TOP09, kteří sice mají řešení na snižování dluhu, ale to jim jaksi nefunguje a v některých případech je naopak kontraproduktivní (jako třeba Kalouskovo zvýšení DPH, kdy vybrali méně než v předchozích letech, kdy bylo DPH nižší a teď schválili 10% daň, takže máme tři sazby a je v tom pěkný maglajs). Navíc jeho názory o zrekreování Vírské přehrady jdou s názory Pačisky a s těmito názory se neztotožňuji, protože opět ukazují upřednosťovat výdělky z rekreační činnosti a různé poplatky nad samotnou přírodou a její ochranou. Ta ochranná pásma na Vírské přehradě nebyla stanovena jen tam zbůhdarma. Nepřeju si, aby tady vzniklo Lipno, Vranov nebo něco podobného...
Určitě takovým měřítkem není jejich zbohatnutí, ano pak to vyvolává pocit, že tam jsou jen kvůli penězům. A opět to nejsou individuality, protože hlasují společně, senát je orgán. Takže politický výkon se musí posuzovat hromadně nad těmi, kteří hlasují buď pro a nebo proti návrhu nějaké legislativní věci a jádro pudla je právě ve smyslu toho zákona (nebo vyhlášky), které musí být pro společnost prospěšné, aby výkon byl uspokojující... a vedle senátu tu máme ještě PS a veto prezidenta, kteří se také podílí na schvalování legislativy, takže je to trošku složitě napsáno, ale takhle to cítím. Další věc je samozřejmě dodržování té legislativy, protože v této zemi je celkem běžné zákony různými způsoby obcházet a hledat cestičky, jak je nedodržovat.
———
To jsou jiní starostvé. Starostové a nezávislí (STAN) postavili společného kandidáta s TOP09.
Výběr DPH neustále roste, s jedinou výjimkou (2009); loni už to bylo 308,5 mld. Kč: https://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/analyzy-a-statistiky/udaje-z-vyberu-dani
Myslím, že měřit, co senátor dokázal, se dá pouze srovnáním mezi tím, co sliboval (program) a tím, pro co následně hlasoval. Není mi známo, že by Novotný jako senátor hlasoval proti programu SNK-ED, za které kandidoval.
———
Aha takže je asi takových stran se starostama víc... vymýšlí další strany a nestačí jím i Svazky měst a obcí nebo rozná podobná uskupení mající určité obce na úkor jiných zvýhodňovat za pomoci dotačních peněz a programů.
No právě v roce 2009 a 2010 se děly tyto daňové změny. V době krize zvyšovat daně může opravdu jen Kalousek. Hodně firem taky v té době padlo.
Program se ale opět zase uskutečňuje právě změnou legislativy a návrhy zákonů či vyhlášek a jejich novelizacemi. A to, jestli někdo hlasuje za nějakou legislativní věc prosazující v jeho programu taky není jisté, protože může být přehlasován opozicí.
———
Datum 29.09.2014
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Senát? Na co ho máme?
OdpovědětA nesnižovat daně v době po krizi může jen Babiš.
Schopnost politika nebo strany prosadit program se odvíjí od toho, kolik voličů jejich program podpořilo. Pokud hlasují v souladu s tím, co slíbili, tak i kdyby byli pokaždé přehlasováni, neselhali. Jen jejich váha by byla na prosazení programu nízká.
———
Datum 29.09.2014
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Senát? Na co ho máme?
OdpovědětJaktože se nesnižují? Vždyť byla nedávno prohlasována třetí sazba 10 %... si myslíš, že taková změna daní jde zavést hned? Musí postupně a trvá to roky no a naštve to ty co mají pokladny, protože to musí přeprogramovat. Zrušení poplatků u doktora a za recept taky začne platit až příští rok. Ty peníze ale budou nemocnicím chybět, nebyl to dobrý krok. A zase začnou k doktorům chodit fanatiční simulátorští stěžovatelé a chroničtí hypochondři a blokovat tak místa těm, kteří jsou skutečně nemocní. Deregulace nic neřeší, ty poplatky alespoň trochu regulovaly.
———
Datum 29.09.2014
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Senát? Na co ho máme?
OdpovědětA jo vlastně, nemocnicím řízeným ČSSD snížili nižší sazbou DPH náklady na léky. Z 310 mld. vybraných na DPH můžou zůstat občanům tak 3-4 mld. Díky růstu ekonomiky a vyšší spotřebě bude tento výpadek hravě pokryt vyšším výběrem. Tohle není žádné skutečné snížení daní.
———
Datum 29.09.2014
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Senát? Na co ho máme?
OdpovědětRůst ekonomiky? Děláš si opravdu legraci... je to spíše stagnace a skutečný růst HDP je směšně nízký oproti očekávaným odhadům, ale je fakt, že oproti dřívějším letem je letos konečně znát nějaké procento růstu. Poděkujme tedy především ČNB, že intervencí uměle oslabila kačku. Na daních sice vyberou dosti, ale pořád je ještě mnoho vyčůraných firem, které se účastní státních tendrů a sídla mají na Seychelech, Kypru nebo v jiných daňových rájích. Tyto firmy by měli vyloučit z tendrů... mělo by platit striktní, neodvádíš zde žádnou daň, tak by sis tu taky neměl ani škrtnout!
———