Co se tu řeší takové blbosti ohledně bioodpadu a jestli mi ho vyvezou nebo nevyvezou? Pokud nevyvezou pytle, hodím je snad do směsného TKO a nazdar! Jejich mínus, že si s tím neumí poradit a naopak těmito opatřeními budou nutit obyvatele, aby prostě netřídili a vše třiditelné házeli do směsného. Tedy krok zpátky...
Příliš úspěšná služba
20.07.2017 09:27Když pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže donutila bystřické úředníky uveřejnit smlouvy o nakládání s odpady uzavřené s firmou TS města, mohli jsme si zjistit, jaký rozsah služeb se společnost zavázala vykonávat. Kdo studiu smluv věnoval trochu času, odkládal pak k domácím nádobám na bioodpad s klidným svědomím i další jeden dva pytle, neboť věděl, že s tím smlouva počítá a firma za jejich odvoz dostává zaplaceno. Celkové množství občany odloženého bioodpadu naznačovalo, že se městu podařilo zavést službu, o niž byl zájem. Logicky následovalo její omezení.
V dubnu letošního roku mi oproti předchozím zvyklostem začal pytel přiložený k nádobě na bioodpad zůstávat na místě nevyvezený. Obrátil jsem se na úředníky města s žádostí, aby přiměli TS města poskytovat službu, za kterou berou peníze. V odpovědi jsem se dozvěděl to, co zanedlouho i ostatní občané v červnovém Bystřicku: kdo odevzdával více bioodpadu než se vešlo do přidělené nádoby, špatně činil, neboť pytlů bylo příliš mnoho, takže se to TS města přestalo vyplácet. Marně bychom ale očekávali, že se omezení rozsahu plnění promítne i do snížení ceny firmě placené. Ta zůstala pro letošní rok na 468 tis. Kč sjednaných v lednu 2017; ve srovnání s rokem 2016 došlo k jejímu nárůstu o 35 tis. Kč. Přitom ještě v roce 2015 město platilo 180 tis. Kč, i když je třeba dodat, že v roce 2016 došlo ke zvýšení počtu domovních nádob ze 160 na 460. V každém případě se jedná o cenu vytvořenou dohodou mezi úředníky a zástupci firmy, ne na základě otevřené soutěže na trhu.
Následující graf ukazuje vývoj cen za likvidaci vybraných druhů odpadů smluvených s TS města. Jedná se o ceny bez DPH.
Z grafu vyčteme, že cena za sběr a odstraňování komunálních odpadů v posledních letech stagnuje. Tento vývoj plně koreluje s údaji ze statistik na stránkách TS města, podle kterých se hmotnost komunálních odpadů v našem městě odpadů snížila z 2 400 tun v roce 2004 na méně než 2 000 tun v roce 2010, a od té doby osciluje kolem 1 900 tun. Posledních pět let také soustavně roste podíl vyseparovaných složek odpadu. Loni jejich hmotnost vzrostla o výrazných 9 % na 423 tun, díky čemuž vytříděné složky tvořily již 22% hmotnosti komunálních odpadů, a to do tohoto ukazatele není započítán bioodpad, kterého TS města svezly z ulic a na sběrném dvoře vybraly 591 tunu.
Až na nebezpečný odpad jsou všechny vyseparované složky po dotřídění či zpracování prodejné. Proto rostoucí množství separovaných odpadů a stagnující množství směsného komunálního odpadu znamenají, že pokud by se objevil nějaký tlak na zvýšení ceny za nakládání s odpady, nevyplýval by z chování občanů-producentů odpadů, ale z vlivů, které jsou mimo jejich dosah, typicky ze zdražování pohonných hmot, zvyšování mezd, legislativních požadavků na odpadové hospodářství apod.
Ačkoliv tedy hmotnost separovaných odpadů roste, není zcela jisté, zda dostatečně na to, aby byly plněny cíle krajského Plánu odpadového hospodářství, který je závazný pro bystřický Plán odpadového hospodářství (POH). Náš POH byl totiž zastupitelstvem schválen v březnu letošního roku pokoutně, aniž by proběhl veřejný proces posouzení vlivu koncepce na životní prostředí, a schválený dokument nebyl dokonce ani uveřejněn na Portálu veřejné správy, jak vyžaduje zákon o odpadech. Zatím tak můžeme vycházet jen z neoficiálních údajů na stránkách TS města, z nichž se dá jen hádat, nakolik jsme vzdáleni cíli roku 2020, kdy má být z komunálního odpadu vytříděno 50% skla, papíru, plastu a kovů. Jak chce samospráva k těmto hodnotám dospět? A jak se hodlá vyrovnat se skutečností, že od roku 2024 nebude možné ukládat žádný směsný komunální odpad na skládky? Těžko říct.
Zatím víme jen to, že sběr bioodpadu byl omezen. Ze starostova článku v červnovém Bystřicku jsme se ale dozvěděli, že to není problém, neboť se jedná o nadstandardní službu. Není to pravda, protože krajský POH požaduje u obcí nad 2 000 obyvatel zavedení systémového sběru rostlinných bioodpadů v zástavbě s rodinnými domky jako standardní opatření. Neobstojí ani teze, že občané, jimž byly poskytnuty nádoby na bioodpad, mohou být rádi za to, co mají, protože platí stejně jako ostatní. Onou „platbou“ se rozumí daň z odpadů, ke všeobecnému zmatení nazývaná „poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů“. Jak jsem podrobněji rozebral již dříve, „poplatek“ není platbou za nějakou konkrétní službu, který by se lišil podle toho, kolik služby kdo čerpá, ale prostou paušální daní z hlavy. Mezi „poplatkem“ a tím, jak konkrétní člověk využívá místní systém hospodaření s odpady tak není žádná souvislost. A co se týká rozsahu služeb nabízených občanům při hospodaření s odpady (počet a rozmístění nádob, frekvence svozů…) ten není pro město naší velikosti a ekonomické situace žádným nadstandardem, ale spíše minimem vynuceným legislativou.
Je však nezbytné zdůraznit, že současný systém nakládání s odpady funguje, jak ukazují nejenom statistické údaje, ale i osobní zkušenost každého z nás, který se ve volné přírodě potkává s podstatně menším množstvím černých skládek než před deseti patnácti lety. Přechod na systém, v němž by se každému měřilo množství odpadů, které oficiálně předává k likvidaci, by zákonitě vedl k opětovnému šíření nepořádku po krajině. Přesně tímto způsobem napomáhá životnímu prostředí i sběr bioodpadu, který již nekončí v takovém množstvím v příkopech a různých vejvozech.
Naše město by si mohlo dovolit zcela zrušit výběr odpadní daně a mohlo by i rozšířit rozsah služeb, třeba svoz bioodpadu každý týden. Je to jen otázka priorit. Například loni městská kasa na odpadní dani získala 4,84 mil. Kč, a jen fotbalistům z rozpočtu na dotacích odešlo 1,13 mil. Kč. Na rozdíl od zajišťování pořádku veřejných prostranství a servisu občanům při likvidaci jejich odpadů přitom plnění snů několika bafuňářů o fotbalových pohárech nepatří mezi základní funkce obcí, mezi důvody, proč obce vůbec existují. I bez odpadní daně má město dostatečně štědré příjmy z celostátních daní a rozpočtové přebytky, které by mu dovolily rozsah služeb v této oblasti rozšířit. A kdyby poprvé v historii na zakázku na shromažďování a likvidaci komunálních odpadů proběhla otevřená soutěž, tak by se dokonce i přes kvalitnější služby cena placená městem mohla snížit…
———
ZpětDiskusní téma: Příliš úspěšná služba
———
Pane Švestko, asi nevíte, že bioodpad (tráva, listí, větve, šlupky od banánů a melounů, atd.) je odpadem převážně sezonním. Tudíž nelze za stanovený poplatek 600 Kč pokrýt veškeré "špičky" během roku, protože kapacita sběrného vozu a celkový počet jízd do míst skládky nebo likvidace odpadu je omezená. TS města nejsou nafukovací.
Samozřejně druhou stranou mince je, že v lednu je zase produkce bioodpadu je prakticky na nule. Proto Vás vyzývám - chcete tedy (za sebe) kvalitní služby? Ano, ale připlaťte si... klidně bych uvítal vyhlášku, odlišující na poplatcích ty, co mají zahrady (a tedy i bioodpad) od těch, co zahrady nemají (např. nájemníci na sídlištích v městských bytech). Klidně bych jim dal tu nejvyšší možnou zákonnou sazbu, a to 1.000 Kč na hlavu... a to by bylo řevu, zase že tu zase není rovnoprávné prostředí pro všechny stejné, to mi věřte.
———
Můžete s takovým programem zkusit vyhrát volby.
V článku jsem popsal jasně, proč považuji za krátkozraké vybírat poplatky podle hmotnosti odevzdaného odpadu. Jasněji už to asi nedokážu...
"Stanovený poplatek" je daň, ne platba za poskytnutou službu.
———
Vážený pane Švestko, pokud byste alespoň trošku ekologicky přemýšlel, tak víte, že většina biologického odpadu rostlinného původu je (z)kompostovatená, tudíž to není odpad, ale cenné hnojivo. To, že Vy (ani Vaše ctěné rodiče) bioodpad nekompostujete, je Váš problém, a pak tu nemáte právo co naříkat o vyvážení Vašich pytlů pravděpodobně s trávou.
———
Tak mi vysvětlete, proč TS města bioodpad nechtějí, když ho mohou zkompostovat a prodat jako hnojivo?
Dokážete si představit situaci, že z velkého pozemku produkujete více bioodpadu, než využijete jako kompost?
———
Vždyť jsem to psal, že omezení je kapacitní - zaměstnanci, počet kontejnerů a počet svozů a počet svozových vozů té malinkaté městské firmičky je omezený! Kompostovat ho nemusí, stačilo by ho vyvézt do bioplynky, samozřejmě po určitém zpracování, protože i bioplynka nepobere všechno.
Vaše zahrada pokud vím, nemá rozlohu hektarů, ale pár arů... takže nedělejte prosím z komára velblouda. Kompostér hravě těch pár pytlů pojme. Si nějaký kompostér pronajměte - město a TS za dotace nakoupí, a draze pronajímá, to je byznys, co?
Mimochodem, logika je krásná věc - platíte povinné sociální pojištění (daň)? - Jde na platy současným důchodcům... na váš? Na to zapomeňte.
Platíte povinné zdravotní pojištění (daň) - jde na úhrady lékařům a spoluúčast na ceně medikamentů.
Platíte daň z nemovitosti a z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daň z tabáku, paliv, atd.? Jdou na zlodějiny státu a ještě jim to nestačí, a musí si dál půjčovat a nás zadlužovat na X dalších generací. Jsem zvědav, kdo ten dluh 170 tisíc na hlavu státního dluhu bude nakonec platit.
Platíte povinné ručení na auto? Jde na krytí případných havárií.
No a platíte povinně odpadní daň (poplatek za odpady)? Logicky musí také jít na odvoz a likvidaci Vašich odpadků, ikdyž jen částečně - zbytek musí město doplatit ze svého, tedy opět z našeho...
———
Pokud kapacita nepostačuje k uspokojení poptávky, pak je asi nutné zvýšit kapacitu.
———
Na to reaguju podobně, jak by reagovala ČSSZ - chcete vyšší důchody? Tak si na ně spořte nebo státu odvádějte vyšší sociální pojištění! Stejně by reagovali doktoři v případě zdravotních služeb - chcete nadstandardní péči? Tak si na daních (poplatcích) připlaťte, myslím si, že i ta tisícovečka, odvedená každoročně za odpadní daň by vás určitě nezruinovala, ale mělo by to být opravdu pro ty, co nadprodukují biologický odpad, což zhruba kde se to stává TS moc dobře vědí a sám jste tímto článkem upozornil přímo na sebe... howgh
———
Datum 27.07.2017
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Business s odpady
OdpovědětV článku jsem popsal jasně, proč považuji za krátkozraké vybírat poplatky podle hmotnosti odevzdaného odpadu. Jasněji už to asi nedokážu...
"Stanovený poplatek" je daň, ne platba za poskytnutou službu.
———
Datum 27.07.2017
Vložil Zdenda Lahvička
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Business s odpady
OdpovědětJste vtipálek, protože kdyby jste měl platit za skutečnou službu, ani by vám těch současných 6 stovek za rok nestačilo.
Je to sice krátkozraké, ale uvědomte si prosím, že města a obce tento poplatek regulují právě podle počtu obyvatel a tedy v přeneseném slova smyslu také podle počtu popelnic či kontejnerů, dále logicky podle počtu svozů a někde i podle objemu a váhy odpadu, protože samozřejmě na to je navázána cena za uložení či likvidaci. Svoji cenu hraje i vzdálenost a dopravné na skládku. Ikdyž je to částka ve své podstatě symbolická a zdaleka nepokryje skutečné náklady na vyvážení.
Pokud se vám odpadní daň nelíbí? Lobujte pro to, aby byla zrušena, už dnes jsou města v ČR, kde se za odpady neplatí, třebaže by jsme je jen na prstech jedné ruky napočítali. Že by ta města na tom krachovala? Ne... pokryjí to z výnosů jiných daní, protože správný hospodář má co? Rozpočet přebytkový!
———
Datum 28.07.2017
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Business s odpady
OdpovědětVy předpokládáte, že když se platí podle množství odpadu, člověk ho odevzdává stejně, což je předpoklad mylný. K čemu taky platby podle množství vedou viz zde: https://zpravy.idnes.cz/svincik-z-dovozu-nemecko-odpadky-cerne-skladky-u-hranic-pj1-/domaci.aspx?c=A170721_2339958_domaci_hro
Obce při určování výše odpadní daně skutečně mohou přihlížet k nákladům na odpadové hospodářství. Ale vezměte si takovou Bystřici, kde zakázky v tomto oboru získává bez soutěže jedna firma. Jsou potom náklady nejnižší možné a požadavek, aby je občané hradili férový? Není bystřické odpadové hospodářství předražené a neefektivní? Není nakonec vstupní parametr pro určení odpadní daně chybný a 600 Kč za osobu a rok příliš mnoho?
———
Datum 28.07.2017
Vložil Zdenda Lahvička
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Business s odpady
OdpovědětTo trošičku vytrháváte z kontextu a píšete, co jsem nenapsal... nenapsal jsem, že člověk "ho" (odpadků) odevzdává stejně. Není v tom faktor třídění, protože správě statistiky ukazujou, že objem klasického popelnicového TKO klesá na úkor vzrůstajícího tříděného odpadu.
Pokud si jednoduchou matematikou vydělíte poplatek 600 korun počtem týdnů v roce, který je cca 55, vychází vám cca 11 korun na týden a vývoz jedné popelnice, do které narvete bratru i 50 kg a více odpadků. Zdá se vám to moc a přespříliš? Mě tedy ne.
Další otázky jsou zbytečné, protože v tomto městě prostě některé věci nejsou z principu socanského a socialistického uvažování možné, a týká se ti neprivatizace bytů. Nedokážu si představit, že by vypsali na vývoz odpadků regulérní a férové výběrové řízení a nebo že by svolali mimořádnou schůzi zastupitelů i radních, kde by o tomto hlasovali a rozhodovali.
Vždy totiž bude existovat pupeční šňůra mezi TS města a městem, koneckonců město ho stvořilo právě k tomuto (a mnohým dalším) účelům, jako např. úklid veřejných prostranství, sekání trávy na sídlištích a veřejných prostorech, výřezy stromů, atd.
———
Datum 28.07.2017
Vložil Zdenda Lahvička
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Business s odpady
OdpovědětPardon, šotek se vloudil, týdnl je v roce asi 52 a půl, tedy kalkulace je 600 / 52,5 = cca 11 korun a 50 haléžů na vývoz jedné popelnice za týden na 1 hlavu. Slice můžete namítnout, že někde bydlí dva, někde tři i čtyři lidé, ale i tak tyto týdenní částky nejsou horentní.
Pak také zapřemýšlejte... který odpad a jeho uložení nebo likvidace či další výkup je dražší a naopak levnější? TKO nebo tříděný? I toto se musí ve vývoji zohledňovat.
———
Copak Vám pane Švestko ti zpropadení zlotřilí fotbalisté provedli tak zákeřného, že na ně pořád plijete? Kdybyste znal alespoň trošičku poměry, tak byste z pera (klávesnice) v životě nevypustil žvásty o pohárech a podobně...
———
Veřejné prostředky na ně vynaložené nepřinášejí žádný všeobecný užitek.
———
Vy se asi nechodíte koukat na fotbal, že? Tak nám tedy vysvětlete, proč sport a kultura je v našem městě brána na stejné úrovni...
———
Pan Švestka se asi nechodí dívat nikam, zřejmě mu na to nezbývá čas. Musí se totiž zabývat nejrůznějšími podněty a udáními. Jinak kolem toho přínosu fotbalistů a další sportovců (kteří jsou Vám viditelně trnem v oku) - zmíním pouze jednu věc - výchova mládeže. Jistě se svým vzděláním dokážete pochopit, že nejen kverulantstvím je člověk živ.
———
Musím s panem Švestkou souhlasit. Město štědře dotuje cca 150 hráčů SK + sponzoři participující na městu. A nemá na úhradu 130 000 Kč ztráty provozu Stadionu Dvořáka. Eden spolykal 25 mega za 2 roky a nikdo z občanů z toho nic nemá. Pokud si nyní půjde Táta s dětmi zahrát na Stadion, musí si za to zaplatit. Příjde vám to normální? Město chce budovat centrální hřiště pro děti v Lužánkách za miliony, když už jedno má kousek odtud na Edenu. Buduje hřiště kde nebydlí žádné děti, příjde vám to normální? Jardo Smutný, zamysli se nad tímto.
———
Datum 25.07.2017
Vložil Jaroslav Smutný
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: A zase ti fotbalisté...
OdpovědětNo nevím, ta pověra o tom, že "chudák tatínek musí zaplatit" po Bystřici už koluje hodně dlouho. Vždyť je to blábol. Město sponzoruje všechny spolky (od hokejistů, přes šermíře, a i jednotlivce - Zdenda Kolář, atd.), řekl bych také štědře, takže mi přijde poněkud divné svalovat všechny díry v kanálech a podobné kraviny na fotbalisty. Tak tomu prostě není. A pokud si myslíš, že výchova mládeže není důležitá, tak se milý Kamile zamysli sám nad sebou. Spíš by se měly řešit podobné boty jako Eden, nebo slavný Areál sportu, kde pan manažer Mašík každoročně navyšuje ztrátu a nikdo s ním nic nedělá. Ty bys zaměstnával manažéra, který je neustále v červených číslech a člověk ho akorát tak každý den dopoledne vidí, jak se po náměstí prochází s novinama v rukou? Já teda, milý Kamile, ne.
———
Datum 25.07.2017
Vložil Kamil Čermák
Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: A zase ti fotbalisté...
OdpovědětV něčem máš Jardo pravdu, ale zrovna s Areálem sportu jsi mimo. Areál sportu platí městu nájem kolem 5 mega, proč mu neplatí jen 3 a byl by ještě v plusu? Proč do Areálu sportu radnice uklidí třeba ledkovou stěnu, která je prodělečná a ještě musí platit nájem? Máš měřit všem stejně. Eden farma hospodaří na nemovitostech do kterých město nalilo několik desítek milionů a nájem 0 Kč. Sportovní hala byla postavena za dotace, město ji jen drancuje. Za CZV by měli jít sedět a hradit škody.