Záměry prodat nějaké pozemky někomu, aniž by bylo jejich budoucí využití v souladu s aktuálním územním plánem vč. změn mě nepřekvapuje. Stejně tak jako že některé již užívané pozemky a stavby tomu co je uvedeno v mapě i textu ÚP rovněž neodpovídají. Tento šlendrián bystřických tu byl v minulosti (už dříve jsme je na podobné věci nachytali) a dá se čekat, že bude i v současnosti a budoucnosti. Bohužel neexistuje žádná přímá odpovědná osoba, která za toto pochybení může být popotahována vč. např. redukce odměn a prémií.
To je je v případě Korálků 29.4. ukončeno výběrové řízení ještě neznamená, že hned 30.4. bude "výhercem" započata realizace projektu. Pravděpodobně nyní bude nějaký čas vyhodnocení a převod nemovitosti bude zahájen teprve až po schválení ÚP včetně nových změn v květnu tohoto roku. Mimochodem, sepsání kupní smlouvy, samotný převod nemovitosti a přepis na katastru (zaplombování vlastnického řízení mezi převodcem a nabyvatelem, kdy nejsou povoleny vkládat žádné změny) také trvá nějakou dobu, mám pocit že okolo 2 až 3 týdnů. Podobné věci očekávám i u záměru města s bývalým objektem pekárny, rovněž po jeho demolici do budoucna uvažovaným pozemkem pro výstavbu RD (v ÚP změna plochy výroby a průmyslu na bydlení).
Ohledně Agrie Drásov si myslím, že je to omezení u pozemků okolo CZV ani nebude příliš trápit... mají tu skoupeno i pronajatých mnoho parcel, zejména zemědělských pozemků (polí). Bývalé zahradnictví a šlechtitelské stanice SZEŠBY jak název napovídá asi v současnosti není nikterak využíváno a o dalších aktivitách Agrie vč. jejich "zázemí" nevím. Sídlo mají v Drásově, to chápu jako jejich zázemí... tady můžou mít max. nějakou "pobočku". Navíc Drásov je blízko Tišnova, stejně jako Železné, odkud má pocházet ředitel EC s.r.o., takže se jistě znají a tato omezení si můžou mezi sebou dohodnout a možná se uskrovnit na nějakém kompromisu, co bude vyhovovat jak CZV, tak i Agrii.
Pokračování procesu změny územního plánu
18.04.2015 01:47Aktuálně zpracovávaná změna Územního plánu Bystřice nad Pernštejnem, jíž se věnoval tento článek, postoupila k dalšímu milníku, kterým je její veřejné projednání. Současné znění návrhu změny je dostupné zde. Byly do něj zapracovány námitky vlastníků dotčených nemovitostí, připomínky veřejnosti a stanoviska odborných orgánů veřejné správy.
Oproti předchozímu návrhu se dokument rozšířil o desítky změn, které jsou však z většiny pouze technického rázu, a spočívají v překreslení zastavěného území v důsledku toho, že některé plochy byly již zastavěny. Mimo to však byly navrženy i nové plochy pro bydlení (Domanín, Domanínek, Karasín, Pivnice) a koridor pro směrové a výškové úpravy silnic I/19, II/357 a II/388 (průtah městem). Pozemky v koridoru budou moci být vyvlastněny.
Se zprovozněním Centra zelených vědomostí souvisí pokus omezit vlastníkům možnosti využití okolních areálů (zázemí Agrie Drásov a bývalé zahradnictví). Zatímco dosud jsou určeny pro průmyslovou výrobu, v budoucnu by měly sloužit ke smíšené výrobě, jíž se rozumí spíše výroba řemeslná. Navíc u ploch smíšených výrobních jsou na rozdíl od ploch průmyslové výroby nepřípustné činnosti, které snižují kvalitu okolního prostředí. Stavby pro zemědělství jsou uvedeny výslovně pouze jako přípustné, a to za podmínky, že nenarušují užívání staveb v okolí a nezvyšují dopravní zátěž. Zatímco dosud nebyla Agria ve využívání areálu omezena, po změně územního plánu by se ty samé činnosti mohly stát nepřípustnými, neboť by narušovaly provoz CZV, které se objevilo v sousedství. Kupodivu u CZV k žádné změně využití nedochází a je stále vedeno jako veřejné občanské vybavení (zařízení pro vzdělávání, sociální a zdravotní služby, kulturu apod.), a to včetně objektu, který využívá firma EDEN CENTRE k zemědělské činnosti.
Ke stejnému přesunu od průmyslové ke smíšené výrobě má dojít i u Stavebnin Zeman, bývalého Krasu a části areálu kolem technických služeb a ZDT. A opět, TS města jsou z tohoto vynechány. Nevím, co plánuje politické vedení města dělat s bývalým Krasem, pokud majiteli (jestli se nějaký solventní vůbec najde) zabrání obnovit v něm průmyslovou výrobu.
V budoucnu by se větší ochraně mělo těšit lipové stromořadí podél silnice I/19. Nově by měla být jako podmínka využití ploch Z107-Z109 (pás od stavebnin Pro doma po starou benzínku) stanoveno, že stromořadí nebude negativně ovlivněno. Stavebníci tak nemohou počítat s tím, že si lípy dle potřeby vykácí. Co se týká sjezdů z I/19, u nich se vyjádřilo Ředitelství silnic a dálnic (správce I/19), že mají být využívány přednostně stávající, aby nedocházelo ke zvyšování jejich počtu. Zákaz individuálních sjezdů by také měl přispět k zachování celistvosti aleje. Samozřejmě až praxe ukáže, jestli už se nebudou opakovat případy, jako když si pneuservis Westar bez povolení ŘSD kácel, aby si zbudoval pohodlnější sjezd.
S navrhovanou změnou územního plánu souvisí i záměr prodat bývalou mateřskou školku Korálky developerovi za účelem vybudování 10 malých domků, který byl pod číslem 10/2015 uveřejněn na úřední desce. Přestože je realizace projektu bez změny územního plánu vyloučena, uzávěrka výběrového řízení na prodej školky je už 29. dubna.
Pod číslem 9/2015 byl na stejném místě uveřejněn i záměr na prodej pozemků na Rovinkách developerovi, který by na nich zbudoval infrastrukturu a rozprodal nově vytyčené parcely stavebníkům. Ve svých připomínkách k návrhu změny územního plánu jsem navrhoval, aby u plochy Z11, na niž je developerský projekt částečně umístěn, bylo změněno určení z bytových domů na rodinné. Zpracovatel změny k tomu uvedl, že v dané lokalitě je zpracována územní studie na 11 rodinných domů, aniž by se vypořádal s tím, že plocha Z11 je ve výrokové části platného územního plánu určena pro BH – bydlení hromadné, což znamená bytové domy. Územní plán sice počítal s vypracováním územní studie, ale pouze z důvodu vhodného uspořádání území (trasy komunikací, rozčlenění na jednotlivé parcely apod.). Územní studie není nadřazena územnímu plánu, a proto nemůže plochy pro bytové domy přeměnit na území pro domy rodinné. Ani podmínky využití ploch bydlení hromadného nepřipouštějí umístění rodinných domů jako alternativu nebo doplněk bytových. Jelikož návrh změny územního plánu neobsahuje změnu na rodinné domy, kupci některých budoucích stavebních parcel mohou mít problém prosadit na nich stavbu rodinných domů.
Záměr prodeje těchto pozemků však vzbuzuje i otázku výhodnosti pro město. Developer má na své náklady vedle zasíťování stavebních parcel vybudovat přístupovou silnici, chodníky a veřejné osvětlení, které předá bezúplatně městu, což má být kompenzováno nízkou prodejní cenou 130 Kč/m2. V přiloženém výkresu však vidíme, že na developera přenesená část komunikací je nezbytným minimem (šedá barva), zatímco na budoucí investici města byla ponechána celá ulice Forota (žlutá barva), a v minulosti město zafinancovalo i ulici Za Rybníčkem, na níž má developer vytyčit dvě parcely.
Díky tomu, že developer nebude stavební pozemky prodávat za 450, 550 nebo 650 Kč/m2 jako město, se poprvé dozvíme tržní cenu pozemků na Rovinkách a také to, jak velkou dotaci město poskytlo stavitelům na Rovinkách v minulosti.
Veřejné projednání (odborné představení) návrhu změny se koná 4. května. Do 11. května může kdokoliv uplatnit u městského úřadu písemně své připomínky a vlastníci nemovitostí námitky. Pokud se nevyskytnou vážnější komplikace, bude návrh předložen ke schválení zastupitelstvu.
———
ZpětPokračování procesu změny územního plánu
———
Agria hospodaří především na propachtovaných pozemcích, přičemž o řadu z nich přišla, když se je město rozhodlo poskytnout firmě EDEN CENTRE.
Agria samozřejmě nemůže pokaždé s technikou přejíždět až z Drásova, takže v areálu naproti CZV má garáže, dílny a třeba bramborárnu.
Šlechtitelská stanice patří státu, počítalo se s ní pro rozšíření průmyslové zóny. Pokud o ni nebude mít zájem žádný restituent, Státní pozemkový úřad ji nejspíše prodá.
———
Však ano, jde o většinu pronajmutých (nově označováno jako propachtovaných) pozemků Agrii, které nyní bude město pronajímat své dceřinné a Burianově firmě EC s.r.o. (asi opět za nějaký směšný poplatek). Že je zde tato firma městem dotována, protěžována a zvýhodňována nad jinými zemědělci v okolí i třeba tím nákupem techniky, které opět hradilo město, nikoliv Burian ze své kapsy, tady všichni vidí. Bude tlak města tuto "nechtěnou" firmu Agria odsud vystrnadit na úkor firmy "žádoucí" EC s.r.o., případně rovnou tyto garáže a dílny odkoupit a přidružit k areálu CZV. Naprosto logický vývoj v tomto případě získání dotací a realizace projektu... nemohlo se ani nic jiného očekávat, protože s jídlem roste chuť, bohužel.
———
Zdravím, s tou Agrií máte pravdu. Ale pokud někdo neví, že se nějaký plán připravuje ke schválení, potom je možné vlastně stovkám subjektů změnit "status" jejich pozemků bez jejich vědomí. Něco jako účastník řízení tady asi neexistuje.
———
Cosi jako "účastník řízení" tu je - vlastníci nemovitostí dotčených územním plánem mají právo podávat námitky. Na druhou stranu o nich rozhoduje zastupitelstvo a proti jeho rozhodnutí se nedá odvolat k vyší instanci (obrana je možná jen u soudu). A především, všem potenciálním "účastníkům" se nedoručuje osobně poštou, ale na úřední desce.
Už několikrát jsem se tu pokusil informovat o tom, jak důležité je sledovat úřední desku. Situace je taková, že kdo to nedělá, nedozví se o spoustě věcí, které se týkají jeho majetku. A tím sám sebe připraví o možnost se bránit.
———
Co si má obyčejný občan města představit pod pojmem "koridor pro směrové a výškové úpravy silnic...?" Můžete to blíže specifikovat? A jak si vysvětlujete jasné znevýhodnění Agrie Drásov a výslovné protěžování CZV a TS a. s. v územním plánu?
———
Koridor je pás země podél silnic, který je vyčleněn pro případy, že bude v budoucnu rozhodnuto o směrové či výškové úpravě trasy. Článěk obsahuje odkaz na mapy, v nichž jsou koridory vyznačeny šedým šrafováním.
Třeba to Agrii nevadí. Přece pokud něco vlastním, tak se zajímám o to, jestli veřejná správa svým konáním mé vlastnictví neomezuje.
———