Nejhorší je, že aby fotbalový činovník Soukop zajistil svým hochům peníze, neváhá se dopustit volebního podvodu. Ve skutečnosti totiž není ani obyvatelem Bystřice, a neměl by proto vůbec sedět v zastupitelstvu. Není žádným tajemstvím, že na Černém vršku bydlí jeho dcera a on s manželkou žijí ve Věchnově. A tenhle člověk navíc sedí v kontrolním výboru!!!
Oslíku, otřes se!
10.05.2018 23:52Sport a kultura jsou dva z oborů, které dokáží zkonzumovat jakékoliv množství cizích peněz. V tomto článku podrobněji rozeberu část transferů z městského rozpočtu do obou aktivit. Ne celkových výdajů, ale pouze těch, které šly sportovním a kulturním spolkům a individuálním sportovcům a umělcům.
Dotace pro spolky a jednotlivce jsou přidělovány třemi způsoby. Zaprvé zastupitelstvem města při schvalování ročního rozpočtu. Zadruhé radou města či zastupitelstvem rozpočtovým opatřením v průběhu roku. A zatřetí radou města na návrh komise sportu či komise kultury při rozdělování peněz z městských dotačních programů. V roce 2018 je příslušných grantů pět: Grant sportovních a volnočasových aktivit (alokace 2 mil. Kč), Grant sportovních trenérů (0,7 mil. Kč), Grant jednorázových aktivit (0,1 mil. Kč), Grant údržby majetku (0,3 mil. Kč), Grant komise kultury (0,25 mil. Kč). Výdaje schválené všemi třemi způsoby shrnují modrá a červená křivka v grafu. Zelená křivka ukazuje zvlášť vývoj odměn pro trenéry, které jsou jinak zahrnuty pod modrou křivkou.
1 Dotace spolkům a jednotlivcům v oblasti sportu a kultury v letech 2010-2018 (v tisících Kč). Zdroj dat: pro roky 2010-2016 závěrečné účty města, pro roky 2017-2018 schválené rozpočty města a uzavřené veřejnoprávní smlouvy.
K razantnímu vzestupu subvencí do sportu došlo v roce 2012, kdy byl rozšířen a především finančně posílen systém dotací, a mimo jiné zřízen Grant trenérů. Tím se ovšem růst městských nákladů nezastavil. Jednak totiž byl navyšován objem grantů, jednak bylo více samostatných položek schvalováno v rámci rozpočtu. Přestože čísla za roky 2017 a 2018 je nutné považovat za předběžná, trend dlouhodobého růstu a více než zdvojnásobení dotací pro spolky a jednotlivce ve sledovaném období jsou zřejmé.
Neustálý vzestup je charakteristický i pro odměny trenérů (zelená křivka). U nich stojí za povšimnutí, že město peníze nevyplácí jednotlivým trenérům, ale posílá je sportovním spolkům, které je následně podle vlastních pravidel a sazeb rozdělují svým trenérům. Jak je patrné z veřejnoprávních smluv, které lze dohledat např. zde, kontrola donátora nad výší a poctivostí odměn je limitovaná.
Vágnost dotačních podmínek se však neomezuje jen na odměňování trenérů, týká se i financování provozních výdajů spolků. Ač se při obhajobě existence grantů kdekdo zaklíná dětmi, veřejnoprávní smlouvy nijak neomezují placení výloh na sportování dospělých. Přitom rozsah uznatelných nákladů je dostatečně široký, aby se do něj, snad s výjimkou mzdových, vešly všechny důležité výdaje. Ano, bystřický městský rozpočet velkoryse platí i sportování dospělým.
U dotací pro spolky a jednotlivce působící v kultuře byla dlouhodobá stagnace vystřídána strmým nárůstem teprve v roce 2017, a to v přímé souvislosti s bystřickým filmovým festivalem. Na ten bylo loni v rozpočtu vyčleněno 350 tis. Kč a letos už 450 tis. Kč.
Následující graf ukazuje dotace pro nejštědřeji subvencované bystřické sportovní spolky v „běžném“ povolebním roce 2015 a v roce 2018. Přitom letošní čísla se ještě zvýší, protože u Grantu sportovních trenérů zatím došlo k odeslání zálohy jen za první pololetí.
1 Dotace z městského rozpočtu pro vybrané sportovní spolky v letech 2015 a 2018 (v tisících Kč). Zdroj dat: pro rok 2015 závěrečný účet 2015, pro rok 2018 schválený rozpočet a uzavřené veřejnoprávní smlouvy.
Jak vidíme, na městský rozpočet zůstávají nejsilněji napojeni fotbalisté (a atleti) ze Sportovního klubu Bystřice nad Pernštejnem, ale mocně se na ně dotahují hokejisté z Bruslařského klubu Zubři. Strmý růst nároků hokejistů je odůvodňován zvyšováním ceny za pronájem ledu, kterou bystřičtí politici v koncesní smlouvě nijak nezastropovali a ponechali ji čistě na rozhodnutí provozovatele zimního stadionu, byť město nese všechny investiční náklady. Při schvalování koncesního projektu byla slibována průměrná cena za hodinu pronájmu ledu 1800 Kč, nyní jsme už na 2300 Kč. Zdražení ale není problém, pokud se ho podaří přenést ne na zákazníka, ale na někoho třetího, ideálně veřejný rozpočet. Přesně to se děje v případě bystřického zimního stadionu, kde jsou BK Zubři součástí mechanismu, který hokejistům dovoluje bruslit za cizí peníze.
BK Zubři jsou typickým případem bystřického sportovního spolku. Přestože většina z nich ignoruje povinnosti uveřejňovat dokumenty (např. o hospodaření) ve Veřejném rejstříku, minimálně zakládající dokumenty odevzdat museli. A z nich se dá vyčíst, kdo za spolky stojí. V přípravném výboru spolku BK Zubři se angažoval manažer zimního stadionu Martin Svoboda a místostarosta Josef Vojta, který sepsal stanovy. Spolek má formálního předsedu, ale fakticky jej spravuje Martin Svoboda. Ten se v pozici zastupitele podílí na schvalování rozpočtu města (včetně alokace pro granty), za BK Zubři sepisuje žádosti o financování činnosti a jako manažer stadionu inkasuje městské peníze ve formě platby za led.
Obdobnou vazbu mezi veřejnou správou a spolkem najdeme i u SK Bystřice. Předseda klubu Josef Soukop je zastupitelem. Člen výkonného výboru spolku je členem městské sportovní komise, která posuzuje žádosti spolků o financování. A nad vším dohlíží předseda kontrolní a revizní komise klubu, starosta Karel Pačiska.
Nebo takový Tenisový klub Bystřice nad Pernštejnem. Předsedou je opět zastupitel Zdeněk Mašík, který je i členem městské komise sportu. Ten je navíc i jednatelem Areálu sportu a kultury, v kteréžto pozici uzavírá dohody se sebou samým jakožto představitelem klubu.
I ASK Bystřice má svého předsedu v komisi sportu. Ten se angažuje také ve spolku Dance style (dotace 2016: 95 tis. Kč), kde je ve výkonném výboru mimo jiné i Miroslav Novák, člen rady města a další člen sportovní komise. S předsedou ASK Bystřice se Miroslav Novák sešel rovněž ve výboru Studentského klubu Bystřicko, pořadatele dotovaného Majálesu a akce O pohár starosty města, čímž se dostáváme ke kulturním spolkům.
2 Dotace z městského rozpočtu pro vybrané kulturní spolky v letech 2015 a 2018 (v tisících Kč). Zdroj dat: pro rok 2015 závěrečný účet 2015, pro rok 2018 schválený rozpočet a uzavřené veřejnoprávní smlouvy.
Shodou okolností se ve srovnávaném roce 2015 Bystřické léto nekonalo, proto je u Zapnuto uvedena nula. Jinak ovšem spolek dostává 200 tis. Kč každoročně, a to privilegovaně přímo z rozpočtu, bez nutnosti žádat o grant. Že je jeho předsedou tajemník městského úřadu Radek Vojta, se všeobecně ví.
Vzhledem k nižšímu objemu peněz asi nemá smysl rozebírat zde kulturní dotace podrobněji. Také u nich ale platí to, co u dotací do sportu, byť v menším rozsahu: stále větší balík peněz je dělen mezi stále více příjemců. Jinak řečeno, okruh lidí profitujících na městském rozpočtu se stále rozšiřuje. Co je motorem popsaného trendu?
Nemalou částí společnosti prostoupil pocit, že na sport a kulturu má občan jaksi nárok. A je na státu a obcích, aby tento jeho nárok za peníze někoho jiného uspokojili. Přitom když někdo touží po porsche, ale má jen na fabii, pořídí si škodovku a nečeká, že mu politici z veřejných peněz zařídí vysněný vůz. Proč si jsme si v případě sportu a kultury zvykli žádat, aby nám naše záliby a koníčky sponzoroval někdo jiný? Proč nejsme ochotni platit jejich skutečnou cenu?
Je nepochybně pravda, že jsme státnímu aparátu dovolili, aby nás prostřednictvím daní připravoval o příliš vysoký podíl našich příjmů. Jenže každá obec má určitou omezenou kontrolu nad daňovou zátěží svých občanů. Například nemusí vybírat odpadní daň („poplatek“ za odpady), z níž město v roce 2016 získalo 4,8 mil. Kč. Díky zrušení odpadní daně by občanům zůstaly peníze, které by mohli využít na zaplacení skutečných nákladů na jejich koníčky, což by umožnilo zrušit provozní dotace do sportu a kultury. Jenže to současná politická reprezentace neudělá. Přišla by totiž o peníze, které by mohla (sobě) přerozdělovat. Navíc by se mohlo také ukázat, že lidé se rozhodnou „špatně“, že nebudou ochotni platit za určité sportovní a kulturní aktivity reálnou cenu. A to by přece znamenalo konec „občanské společnosti“, o níž psal starosta v dubnovém Bystřicku, nebo ne?
Pravda je taková, že se o žádnou občanskou společnost nejedná. Ta totiž vzniká odspodu, spontánní aktivitou občanů spojených nějakým konkrétním zájmem. Naopak v Bystřici jsou sportovní a kulturní spolky součástí mechanismu budovaného odshora politiky. Jsou prodlouženou rukou vládnoucí skupiny k realizaci jejích představ o volnočasových aktivitách lidu. Dobrovolnictví zdarma nahradily výplatní listiny. Politici organizují spolky, určují jejich cíle, vytváří podmínky pro zařazení co nejvíce lidí na výplatnice a pro to všechno zajišťují financování z veřejných prostředků. Mohou argumentovat, že to dělají pro lidi. A je skutečně možné, že z aktivit spolků mají prospěch i jiní lidé než bafuňáři. Subvencování provozních potřeb sportu a kultury je však především politickým nástrojem k udržování loajality. Lze se obejít i bez něj. Stačí zrušit odpadní daň a pak i provozní granty.
———
ZpětDiskusní téma: Oslíku, otřes se!
———
https://www.bystricenp.cz/zastupitelstvo
Na městských stránkách čtu adresu, Josef Soukop, Černý vršek 796. Pokud má v občance napsáno něco jiného (spousta lidí na trvalém bydlišti nebydlí, ale na přechodném), v bystřické politice tento člověk NEMÁ co dělat!!! Možná to byl jeho účel toto takhle zamaskovat.
———
Tento nástroj k udržení loajality bude využívat i dnešní bezzubá opozice ,pokud by se dostala k moci.To se ale nestane ,proto dál bude jen žvanit a vztekat se.
———
Fascinuje mě, jak všichni ví, co bude a nebude po volbách. Pan Bárta napsla Pačiskovi v květnovém Bystřicku otevřený dopis. Míč teď bude v červnovém Bystřicku na straně Pačisky a bude na něm se očistit. Pokud nebude reagovat, nebo odměny nevrátí, velmi pravděpodobně ve své 13leté špinavé politice končí. Kdyby neskončil, tak to už by exkrementy v BnP pomalu přestávaly smrdět, jak by napsal Petr Dvořáček.
———
To by platilo možná před pěti lety, ale mezi tím Babiš a Zeman nastolili nový standard: vypouštět mlhu, odklánět pozornost a nechat skandál vyhnít.
Takže důkazy o zneužívání moci samy o sobě stačit asi nebudou. A programová a ideová alternativa chybí. Z tohoto pohledu jsou strany zaměnitelné, pročež není důvod volit opozici.
Je úsměvné, jak se všechna pozornost soustředí na rytíře smutné postavy a místostarosta je skryt v závětří. Přitom, dle mého soudu, je právě on iniciátorem většiny věcí, o nichž na těchto stránkách píšu...
———
Ano,pane Švestko,máte stoprocentní pravdu.Problem je , že tento expert na korupci a jeho kamarádi ze spřátelených místních firem si dávají velký pozor aby jim nikdo nemohl nic dokázat.Vojta je expert na zadávání městských zakázek.Nevim jak to provádí že zakázku získá vždy některá ze tří firem .
———
Zakázka je získána, protože tendry nejsou zrušeny a vyhrává nejnižší nabídka, která ale samozřejmě většinou také znamená nejnižší kvalitu prací. Druhá věc je, že konkurenční firmy o sobě mnohdy vědí a domluví se tak, aby už předem kostky byly vrženy. Což se mě nelíbí. V případě dětského hřiště si ale pražáci Colasáci na svůj píseček nepustili místní ;-) takže jakáž takáž soutěž funguje.
———
No nevím, jestli se dá státní politika parafrázovat na komunální. Každopádně Vojta takticky mlčí. Jestli mu mlčení projde, ukáže další Bystřicko, kde by i on měl vysvětlit nelegální pobírání odměn. Vcelku dokonce o polovinu vyšších, než u Pačisky (Vojta 1,2 mega, Pačiska 600 tisíc). Celkově je Bystřická politika hnus a souhlasím s opozičním zastupitelem panem Bártou, že je to špinavá hra. Někoho legitimně zvolíte, ale ten se pak samozvolí do různých společností města a přisaje se na městský struk. Utnout tyto penězovody!!! V legislativě by měl přibýt další zákon. Zneužití úřední a komunální moci k finančnímu prospěchu svému!
———
No vida, nejvíce z dotací pobírají fotbalisti v rámci SSK Bystřice, takže se záměrem wellnes to dává jasný smysl. Ještě se zeptám, kde je zahrnuto AVZO-TSČ, tedy asociace víceúčelových základních organizací, technických sportů a činností ČR. Kam spadá například kynologie a výcvik psů se cvičákem u Lesoňovic nad bývalou skládkou TKO, který vede Tomáš Makovský. Podle mě do této organizace jdou také nemalé finanční příspěvky. Díky za odpověď.
———
Fotbalisté jsou SK, SSK je Sportovně střelecký klub.
Finance pro AVZO hledejte ve výkazech rozdělení grantů v závěrečných účtech města (odkaz pod grafy). Ale na "nemalé finanční prostředky" to nevypadá...
———
SSK berou prd příspěvky, ikdyž bůh ví, jak to je, jednatel klubu je Otto Musil, starosta Rodkova, také kamoš Pačisky.
———
Stačí se podívat do závěrěčných účtů.
———