Hm, to je dobré, chystá se naše město se spolupráci s VAS ZR něco rekonstruovat a stavět a není to ani vyvěšeno na úřední desce? To je opravdu špatný vtip nebo krutá realita našich šlendrián-ouřadů? Možná je to záměrně - aby stavební řízení dotčení účastníci neblokovali svými podněty a připomínkami a případně i stížnostmi.
Jinak z hlediska retence vody (včetně dešťové) v krajině, v podobě mokřadů, tůní a vsakování na zelených zatravněných plochách je přímo od Ministerstva životního prostředí upředňostňována varianta vsakování dešťových vod na pozemcích a tím vhodněji, pokud jsou pokryvné zeminy nad skalním podložím dostatečně propustné (písčité až kamenité, nikoliv jílovité) a hladina podzemní vody v hloubce alespoň 2 m pod terénem a ideálně ještě hlouběji (podle ČSN musí být mezi vsakovacím dnem a hladinou podzemní vpdy vrstva suché zeminy o mocnosti minimálně 1 m). Nehledě na to, že v době sucha je vody málo a je tedy poměrně jasné její zásadní využití na zalévání zahrady a plodin. Jen skutečně hloupý vlastník domu a hloupé město půjde tou odvodňovací a meliorační a protipřírodní variantou... celý Domanínek a ulice K Hájům je v kopci, tudíž jakákoliv protiargumentace zatápěním pozemků při dešťových přívalech) tj. riziko povodní) je lichá a dotýká se to jen pár baráků dole přímo u Bystřičky.
Oktrojovaná kanalizace
27.04.2017 23:52Z místostarostova oznámení v dubnovém Bystřicku se obyvatelé Domanínku dozvěděli, že se v této místní části budou provádět rozsáhlé stavební práce na vodovodní a kanalizační síti. Díky uveřejnění projektové dokumentace stavby na profilu zadavatele Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko si na tomto odkazu může každý dohledat podrobnosti veřejné zakázky, které v oznámení chybí.
Důvodů pro provedení investiční akce je několik. Jednak je třeba prodloužit vodovod a kanalizaci do průmyslové zóny, která je vymezena v kopci po pravé straně silnice do Rozsoch. Dále je to nevyhovující technický stav vodovodního řadu a hlavně letitých betonových kanalizačních stok. Ale především má být omezeno množství vod přiváděných do kanalizačního sběrače, který se po připojení kanalizace z Domanína, z Centra zelených vědomostí a z nyní rozšiřované průmyslové zóny u nádraží ČD dostává kapacitně na hranu. Řešeni spočívá v nahrazení jednotné kanalizace, v níž se spojují splaškové vody s dešťovými, kanalizací oddílnou, zvlášť dešťovou, jež bude svedena přímo do potoka Bystřice, a zvlášť splaškovou.
Vodovod v ulici K Hájům má být rekonstruován ve stávající trase, což by mohlo znamenat, že se stavba vlastníků nemovitostí nedotkne, neboť stávající vodovodní přípojky je možné jen přepojit na nový řad. Lze však předpokládat, že pokud je přípojka starší ocelová, majitel bude vyzván k jejímu nahrazení plastovou na jeho náklady. Přistoupit na to se vyplatí asi těm, jejichž přípojka prochází pod komunikací, kterou by při výměně někdy v budoucnu bylo nutné rozkopat.
O něco složitější je situace v případě kanalizace. V současnosti je vedle silnice K Hájům i K Zámečku vedena na každé straně jedna kanalizační stoka, převážně v zeleném pásu. Z těchto stok se má stát dešťová kanalizace, zatímco kanalizace splašková má být zbudována nově v jednom vedení prostředkem silnice. Nevýhoda spočívá v tom, že při budoucí rekonstrukci splaškové kanalizace bude nutné kopat v silnici, a to celkem hluboko, typicky kolem dvou metrů, občas i přes tři.
Samozřejmě změna místa, kde je přípojka napojena na stoku bude znamenat vetší dopady na majitele připojených nemovitostí než u rekonstrukce vodovodu. Projektová dokumentace předpokládá, že dodavatel stavby provede výměnu části přípojky, která se nachází ve veřejném prostranství, její prodloužení ke stoce a instalaci revizní šachty. Náklady na přípojky ponese město, ale nikde není řečeno, zda bude požadovat jejich proplacení po vlastnících připojených nemovitostí. Pokud by takový nárok zástupci radnice vznesli, je namístě, aby jej dotčení majitelé přípojek odmítli, neboť platí pravidlo, že náklady investice nese ten, kdo ji vyvolal.
Potenciálně mnohem problematičtější než kanalizace splašková je však ta dešťová. Pokud pominu, že bude vedena ve starých betonových rourách, které byly již při tvorbě projektové dokumentace v roce 2010 ve špatném technickém stavu, pak jsou tu ještě dopady na majitele okolních nemovitostí. Podle Čl. B.2., bodu 5) technických požadavků na přípojky VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI (VAS) je v lokalitách s oddílnou kanalizací nutné srážkové vody ze střechy a zpevněných ploch odvádět potrubím dešťové kanalizační přípojky do dešťové kanalizace. Po každém zásahu do kanalizační přípojky, kterým samozřejmě bude i výše popsané přepojení na novou stoku, provádějí pracovníci VAS její kontrolu a povolují její užívání. Lze si jen těžko představit, že by souhlasili s vypouštěním dešťových vod do splaškové kanalizace v místě, kde je snadno dostupná dešťová kanalizace. Vlastníci dotčených nemovitostí v Domanínku by tak měli počítat s tím, že se stavební práce nezastaví na hraně jejich parcely, ale budou muset sami na své náklady na svém pozemku zbudovat samostatnou dešťovou kanalizaci, která bude odvádět srážkové vody přinejmenším ze střech. Zakázány jsou i septiky a žumpy, takže tam, kde ještě stále jsou, byť jimi splašky už jen protékají, musí být zrušeny.
Kupodivu se povinnosti spojené s oddělováním splaškových a dešťových vod nebudou vztahovat na největší zdroj dešťových vod v Domanínku, na areál bývalého Čemolenu, který bude i nadále využívat výhod jednotné kanalizace. Není také jasné, jak budou likvidovány dešťové vody v průmyslovém areálu, který vznikne podél cesty k Rozsochám, protože projektová dokumentace nepočítá s prodloužením dešťové kanalizace do těchto míst. Pokud by bylo zvoleno vsakování na pozemku, majitele nemovitostí níže po svahu by to možná nepotěšilo.
Z tohoto stručného nástinu je tedy patrné, že se projekt rekonstrukce a rozšíření vodovodu a kanalizace významně dotkne práv řady majitelů nemovitostí v Domanínku. Je proto zásadní otázkou, jak dobře o něm byli informováni a jaké měli možnosti při obhajobě svých zájmů. Jak vyplývá z dokumentů na profilu zadavatele, investiční akci ošetřuje celkem pět stavebních povolení, z nichž nejstarší je z října 2010, další pak z roku 2011, 2012, 2016 a 2017. Platnost těch nejstarších musela být několikrát prodloužena.
Byť vydána v různé době, jedno mají uvedená rozhodnutí společné – naprosté ignorování majitelů dotčených nemovitostí, kterým odbor životního prostředí bystřického městského úřadu nepřiznal postavení účastníků řízení. Přestože zde má dojít k demolici cizího majetku (stávajících kanalizačních přípojek), přestože budou majitelé nemovitostí nuceni zbudovat dešťovou kanalizaci, přestože budou bourány jejich příjezdové komunikace, vodoprávní úřad za účastníky řízení označil jen investory (město a SVK Žďársko), vlastníky infrastruktury (např. E.ON) a některé instituce (např. Povodí Moravy), a pouze jim doručoval výzvy k vyjádření. Ale nejenom že vlastníci nemovitostí v Domanínku nebyli kontaktováni poštou, neměli možnost dozvědět se o záměrech ani z úřední desky, protože ani tam nebyla stavební řízení oznámena.
Přitom ve správním řádu, základním předpisu upravujícím procesy ve veřejné správě, se hned na začátku v § 4 dočteme, že veřejná správa je službou, a že správní orgán umožní dotčeným osobám uplatňovat jejich práva a oprávněné zájmy. Dále se tam také třeba píše, že dotčené osoby mají při uplatňování práv rovné postavení a správní orgán vůči všem postupuje nestranně. Rovněž má povinnost šetřit práva a oprávněné zájmy dotčených osob, a může do těchto práv zasahovat jen v nezbytném rozsahu a za podmínek stanovených zákonem.
I ve světle základních zásad činnosti veřejné správy proto soudím, že se městský úřad v popisované věci dopustil tak zásadních pochybení, že kdokoliv, kdo se jeho postupem cítí dotčen na svých právech, může se u krajského úřadu úspěšně dožadovat zrušení předmětných stavebních povolení. Nám ostatním tato epizoda dokládá, v jaké vážnosti někteří úředníci a politici chovají občany. Když jsem tu psal o tendenci k ustavení nové vrchnosti, která občany stále více vytlačuje do pozice nevolníků, leckomu mohly moje úvahy připadat abstraktní, protože si pod nimi nedokázal nic konkrétního představit. Tak teď už může…
———
ZpětDiskusní téma: Oktrojovaná kanalizace
Datum 02.05.2017
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Šetřte vodou a využívejte dešťovky na zálivku!
Odpovědět———
Datum 04.05.2017
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Šetřte vodou a využívejte dešťovky na zálivku!
OdpovědětTa preference zasakování vypadá dobře na papíře, ale ve střetu s realitou často iluze blednou. Tady u nás je jílu opravdu hodně, takže nelze automaticky předpokládat, že je vsakovací systém vždy možný. Ještě problematičtější by bylo přivedení dešťových vod do blízkosti základů v případě starších domů, které mají špatnou či dokonce žádnou hydroizolaci sklepů. Ale i u novostaveb může vsakování znemožňovat tvar a velikost parcely a umístění stavby na ní. Takže vsakování je jistě sympatické, leč ne vždy možné.
———
Datum 05.05.2017
Vložil Miroslav Veselý
Titulek Re: Re: Šetřte vodou a využívejte dešťovky na zálivku!
OdpovědětZáleží, kde je jílu hodně, ale v poměrně prudkém svahu, a na táhlém kopci nad Domanínkem určitě ne. Střelnice na Chochilouši v bývalém lomu ukazuje, že nad skálou jsou kamenité sutě a štěrkopísčitá hlína, žádné jíly. Pokud by tam takový problém se vsakováním byl, ani bývalý starosta by tam nemohl mít funkční letiště a ranveje, protože by se z něho v době přívalových dešťů stalo čvachtající bahniště. K tomuto ale v minimální 20-leté minulosti letiště nikdy nedošlo, takže tamní zeminy třídy F3 MS odvádí vodu do podloží poměrně dobře. Ale možná jsi měl na mysli jinou lokalitu, protože si jen velmi těžko dokážu představit, co jsi myslel spojením "u nás", možná přímo ulici Rudolfa Vaška, ale tato je odkanalizována, jako mnohé odmeliorované polní pozemky v okolí, třeba v tratích Horní nebo Dolní Rácová.
———
Datum 06.05.2017
Vložil Jaroslav Švestka
Titulek Re: Re: Re: Šetřte vodou a využívejte dešťovky na zálivku!
Odpovědět"U nás" jsem myslel obecně Bystřici. Samozřejmě Rud. Vaška je na jílu, a mohu jen tipovat, že tento jílový pás se bude táhnout minimálně až k Cihelně, kde z něj svého času pekli cihly.
I když je někde jednotná kanalizace, při rozsáhlejších rekonstrukcích domu by mohlo být jako podmínka souhlasu s provedením stavby požadováno svedení dešťových vod do vsaku. Teoreticky...
———