Návrh rozpočtu města na rok 2019

12.12.2018 00:04

Ve středu 19. prosince bude zastupitelům předložen ke schválení návrh rozpočtu města Bystřice nad Pernštejnem na rok 2019, který je uveřejněn zde. S příjmy 224,84 mil. Kč a výdaji 235,37 mil. Kč je koncipován jako schodkový ve výši 10,54 mil. Kč. Návrh předpokládá krytí deficitu čerpáním z bankovních účtů, na nichž se nachází rozpočtové přebytky z minulých let.  

Výnosy centrálně vybíraných a přerozdělovaných daní (daně z příjmu a DPH) jsou i přes pokračující hospodářský růst plánovány pod úrovní skutečných příjmů roku 2017, čímž si tvůrce rozpočtu vytvořil, jako v Bystřici již tradičně, několikamilionovou „vatu“. Díky ní by se měl plánovaný deficit snadno překlopit do plusu. Spotřeba domácností, které se od nesmyslného šetření před rokem 2013 posunuly do opačného extrému, spolu s vládou vynucovaným růstem mezd nad úrovní růstu produktivity práce, vytváří záplavu daňových příjmů, v níž se současným komunálním vládám žije lehce. Nikomu se nechce snížit daně a nechat peníze lidem, a tak bude až do další ekonomické recese obecní politiky zaměstnávat otázka, za co je poutrácet.  

Nejvyšší jednotlivou výdajovou položkou by v příštím roce měly být náklady na městský úřad, včetně personálních, ve výši 45,4 mil. Kč, o 8,3 milionů více než v roce 2017. Zatímco při zvyšování platových tarifů úředníků se vláda zkrátka nedrží, u příspěvků obcím na jejich platy tak velkorysá není. Bystřický rozpočet počítá, že na tyto účely obdrží od státu 17,8 mil. Kč, jen o 850 tis. Kč více než předloni. Průběžnou valorizací procházejí i odměny pro volené a jmenované členy orgánů (zastupitelstva, rady, komisí…), které mají v souhrnu dosáhnout 3 mil. Kč, o 900 tis. Kč více než v roce 2017.

Z investičních akcí se s nejvyššími výdaji počítá u novostavby chodníku v ulici Pod Horou za 11,1 mil. Kč, z čehož by 5,7 mil. Kč měla pokrýt dotace. Na související rekonstrukci vodovodu a kanalizace město pošle jako spoluúčast Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko 1,8 mil. Kč. Rekonstrukce vodovodu a kanalizace je plánována i v ulici Rud. Vaška, kde by měla spoluúčast činit 3 mil. Kč. Bohužel se nepočítá s kompletní obnovou ulice (povrchy, osvětlení…), takže jen výkop a záplaty. Čím chce vedení města motivovat majitele nemovitostí k výměně nevyhovujících kanalizačních přípojek? Tím že na účet města nevezme ani opravu po výkopu?

Se spoluúčastí 0,5 mil. Kč je plánována také obnova krátkého úseku vodovodu a kanalizace v blízkosti letos budované opěrné zdi na ulici Zahradní. Dokončení chodníků a vozovky zde by mělo stát další 2 mil. Kč. Na ulici Okružní má vzniknout parkoviště za 3 mil. Kč, s 1,3 mil. Kč se počítá na další etapu obnovy chodníků na Sídlišti II.    

Pokračovat by měla rekonstrukce bytů v Domě s pečovatelskou službou, 8 kusů za 2,4 mil. Kč. Z letoška se v důsledku zbastleného výběrového řízení do příštího roku přesunulo dokončení oprav městských bytovek na Černém vršku za 8,5 mil. Kč. Výměnou oken a opravou balkónů u bytů na Voldáně za 7,2 mil. Kč by v roce 2019 měla být ukončena obnova fasád všech městských bytových domů, čímž se pozornost zaměří více na interiér. Na příští rok je v plánu oprava stoupaček v osmi domech (ne vchodech!) na Sídlišti I za 6 mil. Kč a rekonstrukce elektroinstalace v šesti domech tamtéž za 3 mil. Kč. Po období velkých, často dotovaných akcí za desítky milionů na zateplování, tak nasává čas menších zakázek placených z výnosů nájemného nebo přímo z rozpočtu města. Zatím se soustředí na společné prostory a sdílené rozvody, ale třeba se KDU-ČSL z pozice člena koalice podaří prosadit předvolební slib a budou se rekonstruovat i vnitřky bytů. Na všechny opravy městských bytových domů návrh rozpočtu počítá s 32 mil. Kč při předpokládaných příjmech z nájemného 43,5 mil. Kč. Po zohlednění ostatních nákladů na bytové hospodářství se má výnos z více než 1800 bytů pohybovat pod 4 mil. Kč, tedy kolem 2000 Kč z jednoho bytu. Léta přetrvávající pocit řady lidí, že na „sídlišťáky“ doplácí, tak má reálné jádro a bez adekvátního zvýšení nájemného bude jen sílit.

Po letošní přestávce by se měly obnovit investice do interiérů mateřských škol, tradiční přilepšení pro TS města. Opravy rozvodů vody, odpadů a elektřiny (školka na Sídlišti II) a zbudování bezbariérového vstupu (školka na Sídlišti I) mají stát 1,7 mil. Kč. Bezbariérový přístup včetně výtahu by měl přibýt i na Základní škole T.G. Masaryka, kde dojde také k obnově části elektroinstalace. U ZŠ Nádražní by měla být dokončena judárna a po 8 letech provozu bude nutné na přilehlém stadionu opravit umělý povrch za 1,25 mil. Kč.

Z letoška se na rok 2019 přesunula rekonstrukce horního rybníka v Domaníně za 3,1 mil. Kč i oprava výpustního zařízení na Domanínském rybníku. Navíc by měla být za 400 tis. Kč opravena hráz rybníka u rozvodny. 

Rok 2019 bude tak trochu rokem sakrálních staveb, a to především v místních částech. V kapličce v Divišově má dojít k opravě omítek, v Domaníně k izolaci proti vodě a obnově fasády, na Kozlově k nátěru fasády, v Lesoňovicích k výměně dveří a okna a v Pivonicích k blíže nespecifikovaným opravám. A v samotném městě je v plánu rekonstrukce mariánského sloupu v hodnotě 600 tis. Kč. V reakci na docházející místa k pohřbívání počítá návrh rozpočtu s financemi na další rozšíření bystřického hřbitova, tentokrát do zpevněné plochy ze strany od zemědělské školy. Spolu s novou kolumbární zdí mají náklady vyšplhat na 3,3 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že stávající hřbitov už není kam rozšiřovat, je asi nejvyšší čas hledat lokaci pro nový, který zatím není ani v územním plánu.

O tom, co by nás naopak v dalších letech čekat mohlo, něco málo vypoví finance alokované na projektové dokumentace. Vedle 3 mil. Kč (trojnásobek rozpočtu 2018) na nepojmenované projekty je v návrhu 1,5 mil. Kč na projektovou dokumentaci optické sítě do všech obytných domů v Bystřici a studie optických sítí v místních částech. Síť by se zřejmě budovala postupně při kompletních rekonstrukcích ulic, ale zastupitelé by před odsouhlasením tohoto bodu měli žádat ekonomickou rozvahu, která by posoudila návratnost prostředků. Pravda totiž je, že sídliště již optickou síť mají a majitelé rodinných domů nemají problém uspokojit potřebu internetového připojení a minimálně v Bystřici si mohou mezi poskytovateli vybírat. Není tedy jasné, jaký veřejný zájem ospravedlňuje utrácení veřejných peněz na další alternativní připojení k internetu. Po mnoha letech se nám vrací i myšlenka parkovacího domu na Sídlišti II, tentokrát už ne jako podnikatelský projekt, o který nebyl ze strany obyvatel zájem, ale jako akce města na místě staré kotelny. Projektová dokumentace má přijít na 300 tis. Kč.   

Nenápadně, zato setrvale rostou mandatorní výdaje spojené s různými atrakcemi. Provozní náklady parku miniatur mají být 100 tis. Kč, centrálního hřiště 45 tis. Kč, pohádkových soch 40 tis. Kč, vánočního stromu a betléma 80 tis. Kč atd. I nadále s sebou samozřejmě bude rozpočet táhnout břemeno jménem Centrum Eden, ale jak vysoké bude, těžko říct. Očekávané náklady a výnosy jsou kopií textu z rozpočtu 2017 (a 2018) a nezohledňují tudíž žádný vývoj ani vizi. 

Díky krátkým popisům k některým položkám je návrh rozpočtu zase o něco srozumitelnější, takže se jeho čtení nemusí vyhýbat ani laici. Každý občan může připomínky k návrhu uplatnit buď písemně, či přímo na zasedání zastupitelstva 19. prosince.

Zpět

Diskusní téma: Návrh rozpočtu města na rok 2019

Datum 22.12.2018

Vložil Jandásek

Titulek Otázka.

Odpovědět

A ty jsi z tábora těch chytrých nebo těch hloupých?

Datum 29.12.2018

Vložil Hlupoň

Titulek Re: Otázka.

Odpovědět

Otázka hloupá... měla by znít tak, jestli chytří kradou a podvádí? Nechají se ti hloupí tahat na vařený nudli těch chytrých?

Datum 12.12.2018

Vložil Daněk

Titulek Nikomu se nechce snížit daně...

Odpovědět

Pane Švestko, ale toto je otázkou vrcholné politiky na státní úrovni, nikoliv té na komunální. Tedy pokud nemyslíte místní daně, jako je například daň z nemovitosti nebo odpadní daň. Ty se rozhodně snižovat nebudou, spíše naopak. Hlavní příjmy státu jsou DPH, daně z příjmů fyzických i právnických osob a spotřební daň (např. na tabák, alkohol, pohonné hmoty).

Datum 14.12.2018

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Nikomu se nechce snížit daně...

Odpovědět

Ano, nastavení celostátních daní je v rukách parlamentu. Na obcích je, aby záplavu peněz využily zodpovědně a také si vytvořily rezervy na horší časy.

Datum 17.12.2018

Vložil Daněk

Titulek Re: Re: Nikomu se nechce snížit daně...

Odpovědět

Zodpovědnost v rozhodováních o přidělování peněz na určité projekty samozřejmě hledejte u radních a členů zastupitelstva. Pokud ale v koalici většinově převažují socani a strana za rozvoj Bystřického regionu, s posvěcením komunistů, žádné úspory a rezervy už z logiky věci a programů těchto stran či hnutí nehledejte. Současní i předchozí mocipáni jen rozhazují a projídají rozpočet. Nelogické je, že na tom neustále získávají od těch hloupých politické body. Bohužel, v našem pseudochytrém městě hloupost, korupce a klientelismus nikdy nevymře.