Hospodaření města 2024: firmy a spolky

23.06.2025 21:57

V návaznosti na souhrn nejdůležitějších údajů o hospodaření Bystřice nad Pernštejnem v roce 2024 v předchozím článku nyní nabízím několik zajímavostí o firmách a spolcích napojených na rozpočet města.

 

Areál sportu a kultury

Městská korporace provozující sportovní zařízení, ubytovnu Sporthotel u fotbalového stadionu a kulturní dům vykázala za rok 2024 nárůst výdajů o 2,3 mil. Kč na 32,9 mil. Kč, příjmů o 1,7 mil. Kč na 29,8 mil. Kč a prohloubení ztráty o 0,7 mil. Kč na 3,1 mil. Kč. Dynamika zvyšování nákladů je tak vyšší než tempo růstu výnosů, byť oproti předchozím letům významně zeslábly hlavní faktory zdražování, jimiž byly ceny energií a lidské práce. Podle účetní závěrky nejvýrazněji narostly výdaje na služby (nezahrnují energie), které dosáhly již 12,2 mil. Kč. Část této položky představují platby umělcům za divadelní a hudební produkce, ale u většiny výdajů nelze zjistit, komu a z jakých důvodů byly poukázány. A především proč musí firma vykazující 23 plných pracovních úvazků zajišťovat tolik činností externě.

Příspěvek na provoz sportovní části z městského rozpočtu zůstal stejně jako v roce 2023 6,16 mil. Kč, zatímco nájemné za sportovní infrastrukturu se dále pokleslo na 6,36 mil. Kč. S účinností od letošního roku dojde k zásadnímu snížení údajně nespravedlivě stanoveného nájemného na 3,4 mil. Kč ročně, ale beze změny příspěvku na činnost. Náklady města na opravy sportovních zařízení se meziročně zdvojnásobily na 0,87 mil. Kč. Přímo z rozpočtu pak šlo na opravy turniketů 167 tis. Kč a střech na koupališti 487 tisk. Kč. Do rekonstrukce střechy na sportovní hale město zatím vložilo 1,6 mil. Kč, do nového bowlingu 847 tis. Kč a do úprav zázemí Sporthotelu v souvislosti s přesunem fotbalistů do nových kabin 701 tis. Kč.

Provozní příspěvek do „kulturní“ části společnosti, která sídlí v Kulturním domě, byl valorizován o 0,3 mil. Kč na 3,5 mil. Kč při mírném poklesu nájemného na 737 tis. Kč. Další platby z rozpočtu byly určeny na pořádání konkrétních akcí. Například den dětí stál 100 tis. Kč a oslavy povýšení Bystřice na město včetně koncertu vyšly na 877 tis. Kč. Přímo z rozpočtu zaplatilo město 284 tis. Kč za opravu zánovní fasády Kulturního domu a nakoupilo nábytek do ředitelny za 180 tis. Kč. Mimo to byla provedena výměna osvětlovací techniky za něco málo přes milion korun.       

Celkové provozní i investiční výdaje města na Areál sportu a kultury, včetně vykázané ztráty, po odečtení příjmu z nájemného, tak v roce 2024 činily 11,9 mil. Kč, meziročně o 5 mil. Kč více. Po pěti letech působení Jana Illeka ve funkci ředitele již lze definitivně konstatovat, že jeho nástup zlepšení hospodaření nepřinesl, byť členy rady města nelze podezřívat, že by to byl jejich cíl.   

    

Centrum Eden a Farma Eden

Na nájemném a přefakturaci energií získalo město od nájemce Centra Eden a farmy 1,4 mil. Kč, meziročně o 0,1 mil. Kč více, přičemž samo za energie a další náklady vlastníka nemovitostí zaplatilo 884 tis. Kč, o 320 tis. Kč více. Za pořádání akcí pro veřejnost město nájemci poskytlo 200 tis. Kč, avšak nikoliv v penězích, nýbrž opět formou zápočtu za část nájemného. Smlouvy ani objednávky na pořádání kulturních akcí stále nebyly uveřejněny.  

 

Poliklinika

Nájemné z budov Polikliniky vykázalo v roce 2024 další významný růst o 1,6 mil. Kč na 4 mil. Kč. Naopak o 1,2 mil. Kč na 2,65 mil. Kč poklesly výnosy z prodeje služeb, jejichž významnou součást tvoří přefakturace energií, které zlevnily. Díky stabilizaci personálních nákladů se i přes navýšení nákladů na opravy na 336 tis. Kč podařilo zvýšit hrubý zisk před zdaněním o 0,14 mil. Kč na 2,2 mil. Kč. 

Vzhledem k tomu, že ani letos se v areálu neuskuteční žádná investice, město už druhý rok zaznamená z provozu Polikliniky čistý zisk. Je to výsledek rozhodnutí převést pronajímání budovy z chronicky prodělečné obchodní korporace na jeden z odborů městského úřadu a především privatizovat do té doby nerentabilní zdravotní služby (rentgen, laboratoř).     

    

Bystřická tepelná

I přes všeobecný pokles cen energií Bystřická tepelná, městem vlastněný výrobce tepla a provozovatel systému centrálního zásobování teplem, dále zvýšila výnosy o 0,7 mil. Kč na 45,9 mil. Kč. O stejnou částku na 44,4 mil. Kč jí vzrostly i výdaje, takže rok zakončila prakticky stejným ziskem 1,5 mil. Kč, který je ovšem v dlouhodobém, srovnání podprůměrný. Jejímu hospodaření přitom pomohlo další snížení nájemného za městem vlastněnou infrastrukturu o 0,73 mil. Kč na 5,65 mil. Kč. Profitabilitu společnosti totiž v posledních letech významně ovlivňuje potřeba provádět opravy dosluhujících technologií v biomasové kotelně. V roce 2024 tak provedla např. lokální opravu vyzdívky kotle za 2 mil. Kč bez DPH, opravu servopohonů a klapky za 270 tis. Kč bez DPH nebo instalaci akumulačních nádrží za 135 tisk Kč bez DPH. Společnost také byla pověřena realizací projektu instalace a provozu fotovoltaických elektráren na střechách městských budov, na což dostala od města 12 mil. Kč: 8 mil. Kč ve formě návratné finanční výpomoci a 4 mil. Kč jako finanční vklad.         

 

Školní stravování

Velkovývařovna na základní škole Nádražní a výdejny na základní škole T.G.Masaryka a na gymnáziu, provozované společností Primirest, v roce 2024 výrazně zvýšily finanční nároky na městský rozpočet. Především se v době klesajících cen o výrazných 0,6 mil. Kč zvýšily náklady na energie, které nebyly v plném rozsahu přeneseny na provozovatele. Tento nárůst se nepodařilo kompenzovat snížením ostatních nákladů, a tak se doplatek města na provoz velkovývařovny zvýšil o 0,93 mil. Kč na 1,3 mil. Kč. Mimo to město za celkem 1,25 mil. Kč pořídilo nový konvektomat a zdvihací plošinu.

Pro další osud školního stravování bude rozhodující, zda se podaří vládě prosadit přesun financování personálních nákladů na nepedagogické pracovníky ve školství na samosprávy, což by konečně ukázalo, kolik Primirest v Bystřici vydělává, resp. kolika penězi čeští daňoví poplatníci maďarskou firmu dotují.         

 

Spolky

I v roce 2024 městský rozpočet finančně podpořil sportovní spolky. Na pokrytí provozních nákladů bylo stejně jako rok před tím vynaloženo 3,5 mil. Kč, na odměny trenérů mládeže bylo alokován prakticky stejný objem 1 mil. Kč, ale o vysokých 280 tis. Kč na 980 tis. Kč vzrostla skutečně vyplacená částka.

Jako tradičně získal nejvyšší podporu spolek SK Bystřice provozující fotbal a okrajově atletiku. K obvyklým 600 tis. Kč na péči o svěřený fotbalový stadion a tréninkové hřiště přidal nově ještě 50 tis. Kč na totéž, jen z jiné rozpočtové položky. Na financování činnosti obdržel 906 tis. Kč, pro trenéry 238 tis. Kč a dohromady s 10 tis. Kč na galavečer to v součtu vychází na 1,8 mil. Kč, meziročně o 180 tis. Kč více.

Druhé místo obhájili florbalisti z ASK Bystřice s dotacemi 753 tis. Kč (+ 20 tis. Kč), následovaní hokejovým BK Zubři s 657 tis. Kč (+ 20 tis. Kč). Druhý hokejový tým HC ORLI Byystřice n. P. obdrželi „jen“ 225 tis. Kč (-25 tis. Kč), neboť nepracují s mládeží a nepobírají proto subvence pro trenéry. I tak daňový poplatník podpořil volnočasovou aktivitu každého z 24 členů týmu částkou 9 381 Kč.        

Zpět

Diskusní téma: Hospodaření města 2024: firmy a spolky

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.