Za co ještě? Za to, že si to tam rozkradli? Zůstatek byl kladný, ty tři litry ji mohly stačit. Za nic.
Hospodaření města 2023: firmy a spolky
23.06.2024 21:43Po rekapitulaci loňského hospodaření města v předchozím článku, který byl zaměřen na jádro hospodaření, jímž je rozpočet, je nyní namístě věnovat krátkou pozornost spolkům a firmám na rozpočet navázaným.
Areál sportu a kultury
Městem vlastněná společnost Areál sportu a kultury zaznamenala v loňském roce růst výnosů o 3 mil. Kč na 28,1 mil. Kč i nákladů o 2,1 mil. Kč na 30,5 mil. Kč. Výsledná ztráta 2,4 mil. Kč je o milion nižší než v roce 2022, kdy se ovšem firma v důsledku vládních restrikcí odůvodňovaných potíráním čínského viru potýkala se slabší poptávkou. Rovněž vývoj cen klíčového vstupu – energií – byl loni podstatně příznivější.
I přes pozitivní vývoj v oblasti poptávky a cen energií se příspěvek města na provozní náklady sportovní části korporace zvýšil o 0,18 mil. Kč na 6,2 mil. Kč, zatímco nájemné za sportovní infrastrukturu kleslo o milion na 6,4 mil. Kč. Náklady na opravy pronajatého majetku se městu snížily o pětinu na 0,4 mil. Kč. Do nového řídicího systému město investovalo 1,1 mil. Kč.
Příspěvek na provoz kulturní části firmy zůstal beze změny 3,1 mil. Kč, stejně jako nájemné 0,74 mil. Kč placené za kulturní dům. Některé větší akce pořádané Areálem sportu a kultury, např. koncert v rámci bystřického kulturního léta za 0,31 mil. Kč, byly financovány z rozpočtu města mimo provozní příspěvek. V kulturním domě byl rekonstruován vodovod za 0,8 mil. Kč, opraveny toalety za 1,1 mil. a do malého sálu pořízeno pódium za 0,29 mil. Kč. Za přípravu výsuvného stupňovitého hlediště („elevace“) bylo v letech 2022 a 2023 utraceno už bezmála tři čtvrtě milionu, aniž by se dostavil sebemenší hmatatelný výsledek.
Celkové provozní i investiční výdaje města na Areál sportu a kultury, včetně vykázané ztráty, po odečtení příjmu z nájemného, tak v roce 2023 činily 6,9 mil. Kč, meziročně o 2,2 mil. Kč více. Ve srovnání s rokem 2022 zdánlivě nižší ztráta 2,4 mil. Kč je po očištění o snížené nájemné a zvýšený provozní příspěvek ve skutečnosti vyšší.
Centrum Eden a Farma Eden
Za Centrum Eden a farmu město od nájemce inkasovalo 1,24 mil. Kč, meziročně o 0,15 mil. Kč méně. Do oprav pronajatého majetku vložilo 0,57 mil. Kč, oproti předloňsku částku o 0,38 mil. Kč nižší. Za pořádání akcí pro veřejnost město nájemci poskytlo 200 tis. Kč, avšak nikoliv v penězích, nýbrž formou zápočtu dluhu, který měl vůči městu. Příslušné smlouvy nebyly uveřejněny.
U původního provozovatele Centra Eden, městem vlastněné korporace Eden servisní, byl v září dokončen proces likvidace ve chvíli, kdy došly všechny zdroje, které ve firmě ještě zůstaly, a na další odměnu pro likvidátorku už nezbývaly peníze. Na účet města byl převeden zůstatek ve výši 3363,27 Kč.
Poliklinika
Hrubý zisk z pronájmu prostor na poliklinice se meziročně zdvojnásobil na 2 mil. Kč, a to i přes další růst personálních nákladů o 0,26 mil. Kč na 2,4 mil. Kč. Vybrané nájemné se zvýšilo o 0,5 mil. Kč na 2,4 mil. Kč a platby za energie a služby se i přes pokles cen energií zvýšily o 0,4 mil. Kč na 3,8 mil. Kč. Díky tomu, že v loňském roce neproběhla na poliklinice žádná investiční akce, město možná poprvé realizovalo z vlastnictví budovy zisk.
Bystřická tepelná
Městem vlastněný provozovatel systému centrálního zásobování teplem a kotelny, korporace Bystřická tepelná, v roce 2023 vykázal růst nákladů o vysokých 8,3 mil. Kč na 43,7 mil. Kč. I přes regulaci cen prodávaných služeb se firmě podařilo zdražení přenést na zákazníky a díky růstu výnosů o 9,5 mil. Kč na 45,2 mil. Kč uzavřela rok ziskem 1,47 mil. Kč, meziročně o 1,3 mil. Kč vyšším. Zásadní roli v lepším hospodářském výsledku však vedle zvýšení cen hrálo i nižší nájemné zaplacené městu za pronajatou infrastrukturu, které kleslo o 0,9 mil. Kč na 6,3 mil. Kč. Část zvýšených nákladů tak na sebe převzalo i město, potažmo občané, kteří od Bystřické tepelné služby neodebírají.
TS města
Po razantním růstu v roce 2022 se náklady firmy TS města zvýšily loni o 0,35 mil. Kč na 72,2 mil. Kč. Při výnosech 75,1 mil. Kč (+1,5 mil. Kč) skončila korporace v zisku 2,9 mil. Kč, meziročně o 1,28 mil. Kč vyšším. Stejně jako v případě Bystřické tepelné však stále nedosahuje ziskovosti běžné v časech před dvoucifernou inflací a návrat aspoň k dřívějším hodnotám zůstává výzvou pro management společnosti.
Školní stravování
Stále neřešený problém bobtná ve velkovývařovně provozované firmou Primirest, dříve známou jako Scolarest. Nájemné placené za prostory i vybavení nadále zůstává na hodnotě 0,3 mil. Kč, která je zcela neadekvátní cenám zařízení, které provozovatel požaduje po městu nakupovat jako náhradu za dosloužilé kusy. Jelikož se nedaří ani zvyšovat tržby za obědy prodávané externím zákazníkům, město z provozu školních jídelen vykázalo ztrátu 0,38 mil. Kč. Vedle rostoucích nákladů na opravy, které už atakují hranici milionu korun, město loni pořídilo hnětač těsta za 0,12 mil. Kč a zaplatilo 0,8 mil. Kč za přestavbu chladicího boxu na mrazicí.
Turistické informační centrum
Turistickému informačnímu centru, které funguje jako detašovaná součást městského úřadu, se loni podařilo zhruba udržet provozní náklady na 3,1 mil. Kč a zvýšit příjmy z prodeje drobného zboží a služeb (včetně inzerce v radničním zpravodaji) na 1,2 mil. Kč. Podražil však tisk propagačních materiálů na 0,24 mil. Kč i měsíčníku Bystřicko na 0,92 mil. Kč (+ 0,12 mil. Kč) a vyšší byly i výdaje na propagaci cestovního ruchu (0,15 mil. Kč).
Spolky
V roce 2022 se pod záminkou vyšších nákladů na energie, resp. na nájem sportovišť, do nichž se energie promítly, výrazně zvýšil objem dotací pro sportovní spolky. Ačkoliv v loňském roce již ceny energií klesaly, objem dotací vyplacených z grantu sportu a volnočasových aktivit se nejenom nesnížil, ale dokonce vzrost o prakticky totožnou částku jako rok dříve. V tomto dotačním programu bylo rozdáno 3,5 mil. Kč, na odměny trenérům město poslalo dalších 0,7 mil. Kč, prakticky totožnou sumu jako předchozí rok.
SK Bystřice, provozující fotbal a okrajově atletiku, tradičně nejúspěšnější spolek v čerpání městských dotací, si dále polepšil a na různé účely obdržel loni už 1,62 mil. Kč (+ 0,14 mil. Kč). Na druhou pozici postoupil ASK Bystřice, který od města obdržel 0,73 mil. Kč (+0,13 mil. Kč), a nahradil hokejový spolek BK Zubři. Ten patrně v souvislosti s kratší sezónou získal 0,64 mil. Kč, o 0,15 mil. Kč méně. Druhý hokejový spolek HC ORLI prakticky zopakoval výkon roku 2022 a inkasoval 0,25 mil. Kč. S deklarovaným cílem snížit dopady vysokých cen energií na uživatele bystřického zimního stadionu město subvencovalo i jeho provozovatele. Díky tomu, že podpora byla koncipována jako kompenzace cen převyšujících stanovenou hodnotu a ceny energií na spotovém trhu, kde provozovatel nakupoval, ve třetím čtvrtletí 2022 už klesaly, bylo mu celkem vyplaceno „pouze“ zhruba 80 tis. Kč.
———
ZpětDiskusní téma: Hospodaření města 2023: firmy a spolky
———
Jmenuji se Miroslav Veselý a bydlím na Koželužská ... . Narodil jsem se v roce 1977, vystudoval místní gymnázium a MU v Brně s titulem mgr. Před více než 10 lety jsem byl vyhozen z uranových dolů (což je výkon, to se moc lidem nepovedlo) a nyní pracuji jako OSVČ. Žádná sláva to ale není. Jsem svobodný, bezdětný, téměř bez přátel (ještě že mám toho Švestku). Mezi moje oblíbené činnosti patří diskutovat sám se sebou na internetových fórech a na této diskuzi je mých zhruba 90% nicků (např. Dozimetr, Kolemjdoucí, Trafikant, Okolojdoucí, Lorem ipsum, Nemrava, Nezávislý pozorovatel, Nespokojený, Uvaděč na správnou míru, Student, Náhodný kolemjdoucí , Mireček, Augyáš, Dotační specialista, Pletichaření, Korupce, Nepíchal, Kmotříček, CZV ….). Používám i nicky těch s kterými diskutuji a úplně nejraději píšu jako ten Pepa, chtěl bych totiž být jako on. Cítím ale, že na to nemám a tak se ho alespoň snažím napodobovat. Ale ať dělám co dělám, výsledek je hloupý. Je jasné, že potřebuji odbornou pomoc. Až půjdu k doktorovi na kontrolu, musím se mu zmínit, že nás je víc. Snad mi napíše silnější prášky … . Díky mně a mým hloupým a sprostým komentářům musela být kdysi ukončena diskuze na oficiálních bystřických stránkách a stejně tak i na portálu zdarskevrchy.cz. Za to si ale samozřejmě mohli sami – neumí moderovat. Největší mojí neřestí je ale psát o lidech, kteří na rozdíl ode mě v životě něco dokázali a mají se líp než já. Hajzli. Kopíruji sem nesmysly bez důkazů, neumím pochopit, že i když to třeba napíše Deník N nebo Seznam, nemusí to být pravda. A když už nic nenajdu, tak prostě něco vymyslím. V televizi přece říkali, že fšetci kradnú … . Soudy a důkazy netřeba, já mám přece jasno. Jo a ještě mi taky vadí úředníci – nic nedělají a z mých daní chlastaj celej den kafe. Hajzli. Akorát mě tady hrozně rozčiluje ten zlej Pepa. Nechápu, proč se tady pořád zastává všech těch Nemrahů, Mašíků, Vojtů, Pačísků, Ondrů, Špatkových, Humpolíčkových …. (kdo si je má všechny pamatovat). Určitě ho na mě museli najmout, přece není možný, aby na mě takhle pořád reagoval zadarmo. Můj jediný kámoš Švestka ho sice maže a moje sračky tady nechává i když vidí, že je posílám ze stejné IP adresy ( je to fakt kámoš), ten zlej Pepa to ale vždycky nakopíruje zpátky. A vždycky mě ten zlej Pepa vytočí tak, že pak rotuji vzteky po té své pazderně a večer nemůžu usnout. A teď mi ještě k tomu všemu kvůli němu docházejí futra, protože je mám všechny prokousaný. Je úplně nejzlejší na světě. Jo a ještě mám obsesi Babišem a Pačískou, snad mi můj lékař pomůže.
Tohle si Mirku pravidelně opakuj, třeba se to zlepší.
———