Obnova sokolovny opět na stole
03.10.2019 22:51Když starosta psal do zářiového Bystřicka žádost o nápady ke zlepšení kvality života v našem městě, možná netušil, že se jeden konkrétní objeví téměř obratem. Na posledním zasedání zastupitelstva města zástupci Sokola seznámili veřejnost se svou představou o budoucnosti bystřické sokolovny.
Původní entuziasmus, s nímž místní politici usilovali o převzetí budovy, se po jejím získání do majetku města vytratil, a i plán na (necitlivou) přestavbu na objekt poskytující zázemí pro několik volnočasových a sportovních institucí byl potichu opuštěn. Bez jasné představy o budoucím využití se stavba zdála odsouzena ke kontrolovanému chátrání. Anketa mezi zastupiteli ovšem ukázala, že by mohlo být i hůře, neboť nejméně třetina z nich podpořila myšlenku demolice a nahrazení novou stavbou. Reálné ohrožení existence historické budovy aktivizovalo sokoly, kteří mezi sebou a s veřejností začali diskutovat o jiných možnostech. Zatímním výsledkem diskusí je Investiční záměr Obnovy sokolovny v Bystřici.
Už z názvu je jasné, že s demolicí nepočítají. Právě naopak, představa je taková, že se sokolovna vzhledem co nejvíce přiblíží podobě z roku 1934, kdy byla otevřena, i když třeba se zbouráním ne zcela vkusné přístavby za jevištěm dokument nepočítá. V tomto stupni, nebo možná spíše předstupni projektové přípravy se navrhuje obnova exteriéru i interiéru a stavební úpravy jen v omezeném rozsahu tam, kde to bude vyžadovat modernizace sociálního a návštěvnického zázemí (občerstvení) na úroveň 21. století. Zásahy do konstrukcí by ale měly být minimální, s čímž je spojeno i více méně zachování dispozičního řešení.
Pokud bylo jako priorita stanoveno neměnit dimenze místností, podstatně se tím zúžily možnosti využití sokolovny. Oproti opuštěnému projektu přestavby na víceúčelový objekt se tvůrci Investičního záměru rozhodli pro specializaci na jeden sport a zakomponování dalších sportovních a kulturních aktivit jen v rozsahu, který nebude kolidovat s hlavní činností. Budova se má stát primárně zázemím pro sokolský oddíl šermu, jemuž by měly sloužit velký sál i tělocvična spojené v jeden celek. Šermíři jsou připraveni přesunout své tréninky z víceúčelové haly a využívat sály v pondělí, středu a pátek od 15 do 19:30 hodin. Díky významným úspěchům v soutěžích, o nichž informuje například facebook městského úřadu, mají ovšem ambici podstatně rozšířit členskou základnu ze současných 35 členů, z toho 20 mladších 18 let, což by s sebou neslo vyšší vytížení sokolovny. Kdo ví, s vhodným zázemím se třeba význam bystřického oddílu šermu rozšíří z místního na regionální.
Vedle šermířů vyjádřili zájem využívat budovu stolní tenisté a volejbalisté, i když jen v úterý a od 15 do 19 hodin. O víkendech se nabízí možnost využívat velký sál se zachovaným jevištěm pro kulturní akce. Noční poprockové zábavy už to asi nebudou, protože při nich výnosy nepokryjí škody a náklady na uvedení do původního stavu, ale třeba přednášky a podobné drobnější akce, které přislíbil pořádat spolek PoSpolek.
Vyhlídka na faktické využití sálů jen tři dny v týdnu po pěti hodinách, pak dvakrát týdně malý sál a něco dalšího už jen občas při jednorázových akcích, ta na straně lidí, kteří by o investici měli rozhodovat, asi nevyvolává přílišné nadšení. Avšak idea přestavby na víceúčelové zařízení s vysokou kapacitou byla opuštěna a Investiční záměr je do určité míry jejím opakem: navrhuje specializované zařízení pro jeden konkrétní sport, a to sport s mimořádnými nároky na prostor nezbytný pro každého jednoho cvičícího. Současně sport, který se neveze na žádné vlně zájmu veřejnosti, jako třeba biatlon, takže do něj netečou ani sponzorské peníze. Na druhou stranu mají bystřičtí šermíři díky soutěžním úspěchům dobrou pozici a prokázat schopnost získat kromě dotací od samospráv i peníze soukromých donátorů, by byl silný argument pro podporu Investičního záměru.
V jeho prospěch svědčí i snaha autorů dokumentu udržet pod kontrolou budoucí náklady na provoz sokolovny tak, aby nebyly vyšší než v současnosti. Jelikož zdaleka nejvyšší položkou je otop (185 tis. Kč z 250 tis. Kč ročně), u něhož lze i při zachování vzhledu stavby počítat po rekonstrukci s úsporami díky novým dveřím a oknům, částečnému zateplení (podlahy a obvodové zdi v suterénu, střecha…) a napojení na centrální zásobování teplem, není to cíl úplně beznadějný. Nákladnost provozu se samozřejmě bude odvíjet především od způsobu využití, o němž se zatím vede diskuse, a proto mohou být ve vztahu k provozním výdajům v této chvíli spíše než konkrétní čísla stanoveny základní principy. Cíl minimalizovat nároky na městský rozpočet souvisí i se snahou zvýšit výnosy. Zde se nabízí mnohem velkorysejší modernizace posilovny, než jakou zatím předpokládá Investiční záměr, který očekává i po obnově stejnou roční tržbou 30 tis. Kč. Přitom zvětšení prostoru, moderní vybavení, zavedení prodeje občerstvení a speciální výživy, zvýšení kapacity a prodloužení otevírací doby a také zbudování nejenom sauny, s níž počítá projekt, ale třeba i solária, by mohlo generovat zajímavé výnosy. A vytížit správce, jehož pozice má být zřízena, a současně přispívat na jeho plat.
Co se týká nákladů investičních, zde autoři návrhu uvádí „do 50 mil. Kč“, ale toto číslo je třeba chápat jako velmi přibližné. Jelikož rozsah stavebních prací by byl mnohem skromnější než u přestavby na víceúčelové zařízení, které mělo být jen nepatrně dražší (58,5 mil. Kč), tak i přes postupné zdražování staveb lze chovat naději, že se jedná o částku pro jistotu nadsazenou. Konkrétnější představu o nákladech bude možné získat až na základě podrobnější projektové dokumentace. Ta by měla vzniknout na základě průběžných diskusí zainteresovaných stran, které povedou k selekci mezi různými možnostmi využití sokolovny a nakonec dají vzniknout konkrétnímu projektu. Investiční náklady by šly na vrub vlastníka budovy, jímž je město. Vzhledem k tomu, že financování sportu z úrovně ústředních úřadů prochází zásadní transformací a navíc se blíží začátek nového programového období 2021-2027 pro unijní dotace, nelze v tuto chvíli zaručit, že v okamžiku dokončení projektové dokumentace (jaro 2021) bude možné na obnovu čerpat dotace, případně v jaké výši. Tato nejistota se ovšem týká naprosté většiny investičních akcí, a není to přitom důvodem k zastavení jejich přípravy.
Přínos Investičního záměru spočívá v tom, že ukončil fázi přešlapování na místě, formuloval nějakou rámcovou představu, o níž je možné dále diskutovat, a nastínil rozvrh kroků, jež by měly následovat. Bohužel se mezi zastupiteli rozhodně nesetkal s nadšeným přijetím. Když se hlasovalo o pouhém vzetí Investičního záměru na vědomí, pro bylo 13, 6 se zdrželo a jeden byl rovnou proti. Diskuse k bodu byla sice dlouhá, ale námitky oponentů nepříliš konkrétní. Vypozorovat se dala snad jen neochota udělat tak velkou investici prakticky jen ve prospěch jednoho oddílu, tedy šermířů. Jeho zástupce však připomněl, že idea víceúčelového zařízení pro kdekoho byla opuštěna, protože neměla dostatečnou podporu a že nyní se diskutuje uspořádání, v němž by figuroval jeden dominantní oddíl. Samozřejmě participace dalších subjektů by byla možná a žádoucí tam, kde by šermíři nedokázali sami prostor využít.
Nyní tedy sokolové připravují odborný odhad ceny odborných průzkumů stavby a architektonické studie, které mají záměr dále konkretizovat a po případném schválení zastupitelstvem by se staly podkladem pro stavební projekt. Podmínkou pro rozpracování nápadu tedy je, že zastupitelé schválí v rámci rozpočtu na rok 2020 příslušnou výdajovou položku.
Pokud bude mít politická reprezentace zájem na záchraně této významné stavby v její historické podobě, mnoho možností ohledně jejího smysluplného a udržitelného využití se nenabízí, což nejlépe dokládají roky přešlapování na místě. Investiční záměr jednu takovou možnost rozebírá a o jeho parametrech lze diskutovat. Těžko ale můžeme spoléhat na to, že v případě jeho odmítnutí někdo za rok za dva přijde s naprosto originální myšlenkou na obnovu sokolovny, která nikoho do té doby nenapadla. V tuto chvíli se tak výdaj na architektonickou studii v ceně do 300 tis. Kč zdá jako rozumný a přiměřený.
———
ZpětDiskusní téma: Obnova sokolovny opět na stole
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.