Hospodaření EDEN CENTRE v roce 2013

01.08.2014 01:14

Městská firma EDEN CENTRE, s.r.o. (EC), provozovatel farmy Eden, uveřejnila ve Sbírce listin Obchodního rejstříku výroční zprávu o hospodaření v roce 2013. Z předchozího článku připomenu, že ve srovnání s rokem 2012, kdy byla společnost založena, mohla vyvíjet činnost celý rok, což se odrazilo v růstu výnosů z 555 tis. Kč na 5,1 mil. Kč. Avšak vzhledem tomu, že náklady za rok 2013 dosáhly 6,1 mil. Kč, skončila ve ztrátě 990 tis. Kč, o 190 tis. Kč hlubší než v (půl)roce předchozím.

 

Hlavní položku nákladů společnosti tvořila spotřeba materiálu a energie, která vyšplhala na 2,25 mil. Kč. Druhé v pořadí byly mzdové náklady na 5 (přepočtených) zaměstnanců ve výši 2 mil. Kč. Tato částka nezahrnuje odměny pro jednatele a tři členy dozorčí rady, protože žádné údajně nebyly vyplaceny. Přitom podle usnesení rady č. 9/10/2012 (v zápisu z rady č. 10/2012) byly odměny schváleny jak řediteli, tak členům dozorčí rady. Že by si je nenechali vyplatit? Ve výroční zprávě lze najít už jen 670 tis. Kč jako souhrnnou částku osobních nákladů (mzda, odměny, sociální a zdravotní pojištění) na řídící orgány.  

 

Za služby EC utratilo 1,37 mil. Kč. Jejich předmětem bylo externí zajištění některých prací na polích, ale samozřejmě také pronájmy vybavení pro pořádání a účast na slavnostech (brambor, uzeného, chřestu). Jelikož však tento směr aktivit považuje firma za zásadní, nakoupila si v průběhu roku vybavení vlastní, čímž by měla účast na slavnostech „zlevnit“.     

 

Co se týká výnosů, nejdůležitější byl prodej výrobků a služeb, který vynesl 2,6 mil. Kč. Pod „ostatní provozní výnosy“ je zařazena částka 1 mil. Kč, pod níž zřejmě spadá 0,8 mil. Kč od zemědělské školy za poskytování zázemí pro praktickou výuku studentů. Toto zázemí se město zavázalo zajistit v rámcové smlouvě s Krajem Vysočina (ke stažení jako ZK-05-2012-71, př. 3). Smlouva je součástí komplexní smluvní úpravy vztahů, v rámci níž kraj městu převedl školní statek s rozsáhlými pozemky a vybavením, daroval 3 mil. Kč na projektovou přípravu CZV a za to na oplátku požadoval zázemí pro praktickou výuku po dobu 15 let. Není překvapivé, že od roku 2015 by měla být platba nižší, neboť město se zavázalo do úplaty nezahrnovat nájemné, údržbu, opravy a zhodnocení nemovitého a movitého majetku pořízeného v rámci projektu CZV a majetku darovaného krajem městu. Vlastně bych spíše očekával, že se s ohledem na takové nastavení podmínek úplata bude blížit nule.    

 

Další výnos ve výši 850 tis. Kč EC zrealizovalo z rozprodeje majetku. Jednalo se o movité věci, které kraj převedl na město spolu se statkem a město je darovalo EC. Seznam tvoří přílohu ZK-05-2012-71, př. 2 k bodu 71. tohoto zápisu ze zasedání zastupitelstva Kraje Vysočina. Z přiložených seznamů je patrné, že předmětem daru bylo kompletní vybavení školního statku od sedel na koně, přes ty koně a kozy až po traktory a nakladač. Trochu paradoxní je, že kraj toto vše převáděl na město s odůvodněním, že jde o věci nezbytné pro praktickou výuku, a vzápětí takový výprodej (i do šrotu). Podle smlouvy měl movitý majetek převáděný na město pořizovací cenu 5,61 mil. Kč. Do účetnictví EC vstoupil jako „ostatní kapitálové fondy“ v roce 2012 ve výši 5,4 mil. Kč. Z toho byl v roce 2013 prodán movitý majetek v pořizovací ceně 2,98 mil. Kč a zvířata v pořizovací ceně 241 tis. Kč. Tržba, jak je uvedeno už výše, byla 850 tis. Kč, z toho 792 tis. Kč za techniku a 58 tis. Kč za zvířata (skot a dva koně). V EC tak z daru od města zůstal neživý a živý inventář v pořizovací ceně 2,2 mil. Kč, který by zřejmě v obdobném rozsahu dále rozprodáván být neměl, neboť prochází opravami a měl by ve firmě zůstat. Je třeba uvést, že pořizovací cena této letité techniky nevypovídá nic o její současné (tržní) hodnotě.

 

Firma v roce 2013 investovala do nové zemědělské techniky 3,5 mil. Kč, z toho 2,88 mil. byl úvěr, nakoupila drobný majetek za 376 tis. Kč a zvířata za 160 tis. Kč.               
 

Na konci roku 2012 firma vykázala na bankovních účtech a v pokladně hotovost 2,94 mil. Kč, přitom rozdíl mezi jejími příjmy a výdaji za první půlrok fungování byl -860 tis. Kč. To znamená, že na počátku činnosti musela mít na účtech nejméně 3,8 mil. Kč. Tyto peníze pocházely zřejmě ze základního kapitálu ve výši 5 mil. Kč, který do firmy vložilo město. Na konci roku 2013 už vykazovala hotovost jen 1 mil. Kč, což odpovídá poklesu o 1,94 mil. Kč. Přitom rozdíl mezi výnosy a náklady činil -1,34 mil. Kč (do výnosů nezahrnuji položku „aktivace“, což je hodnota vytvořená opravami staré techniky, a odpisy, které jsou pouze účetním vyjádřením poklesu hodnoty majetku v čase, ale nic se za ně neplatí). Možná mi někdo ekonomicky fundovanější poradí, proč hotovost klesla o 1,94 mil. Kč, ale ztráta je (bez aktivace a odpisů) „jen“ 1,34 mil. Kč.

 

Každopádně úbytek hotovosti byl tak rychlý, že EC potřebovalo, aby mu město v polovině roku 2014 poslalo 460 tis. Kč na osobní náklady zaměstnanců, kteří měli v rámci firmy dělat místo města práci na přípravě CZV. Když už jsme u těch personálních nákladů, kde skončili a co dělají lidé placení Svazem měst a obcí v projektu Podpora meziobecní spolupráce? Ač by se mělo jednat o zaměstnance města, v organizační struktuře městského úřadu nikde zařazeni nejsou.  

 

Pokud se vrátíme zpět k hodnotě investic za rok 2013 (stroje, zvířata…) a zahrneme i pár stovek tisíc vložených do podzimní přípravy polí, které se v příjmech vrátí až následující rok, pak vidíme, že pokles hotovosti je příliš velký, než aby jej bylo možné vysvětlit vklady do majetku. Jinými slovy, značná část poklesu hotovosti se rozpustila v provozních nákladech. Přitom si firma nedokáže zajistit vlastními prostředky ani nezbytné zázemí – sklad nářadí nechalo zrekonstruovat město ze svého rozpočtu a EC ho pronajímá, a stejné je to u stájí, které vznikají v rámci projektu CZV. Projekt farmy Eden jakožto pachatele zemědělské činnosti by bez masivních dotací nemohl vzniknout a je otázka, zda bez nich dokáže aspoň do budoucna přežít.    

Zpět

Hospodaření EDEN CENTRE v roce 2013

Datum 03.08.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Nyní čtu, že bystřičtí hledají název pro nově připravované a vařené pivko, které má jž za půl roku začít zrát ve sklepích CZV. Co třeba "Bystřičák"? V článku se p.Pichler zmiňuje rovněž o "workshopu zkušeného sládka", přičemž jsem nikde nezaznamenal výběrové řízení na tuto pracovní pozici, která bude tou jednou ze 7 trvalých pracovních míst. Bude to opět nějaký kamarádíček p.Buriana nebo známý firmy ECEAT?

Pokud si odměny lidé z vedení CZV a městští zaměstnanci z dozorčí rady CZV nechali odhlasovat (schválit), tak by byli sami proti sobě, kdyby si je nenechali vyplatit.

Datum 04.08.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Sehnat kvalitního sládka v době, kdy minipivovary rostou jak houby po dešti, nemusí být jednoduché a laciné. Ještě že ho bude platit město přes Eden servisní...

Datum 04.08.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Je to zamotané. Sládka bude platit město skrz nekomerční "provozovatelskou" firmu Eden servisní s.r.o., která dle www.obchodnirejstrik.cz není plátce DPH (tudíž nebude mít roční obrat přes 750.000 Kč, dříve byla ta hranice 1 milion), ale bystřické pivo, které sládek vyrobí, a které se tam návštěvníkům prodá, se bude nejspíše fakturovat přes komerční Eden Centre s.r.o., ale není zřejmé, že vydělané peníze skončí zpátky ve městě, spíše to vidím na bobtnající Burianův účet. Já si myslím, že už mají dopředu nalinkované jak to budou dělat, aby si posichrovali "tvrdé" podmínky přidělení dotace, tedy aby o ně nepřišli a zároveň aby na tom něco málo vydělali. A že z toho taky něco bude mít Mgr.Moncmanová, Ing.Jurošová a Ing.Pačiska je více než zřejmé, zadarmo ani to kuře nehrabe. Tady ani moc hrabat nemusí, penízky se jim přikutálí samy, ty fuknce v dozorčí radě jsou více méně formální...

Datum 04.08.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Prodej piva přes EC by asi s podmínkami dotace nebylo slučitelné. Ostatně jakékoliv uvádění na trh mimo okruh platících návštěvníků CZV by mohlo být značně problematické z pohledu (nedovolené) státní podpory.

Ty víš, kolik dělají odměny členů dozorčích rad městských firem? Abychom věděli, o jakých penězích se tu bavíme...

Datum 04.08.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Tak kdo tedy bude oficiálním prodejcem piva? Samotné město? A kdo zajistí, že se budoucí pivo z CZV nedostane na pult TIC, kde už prodávají slavnou jeřabinovou aronii ze Sagrasu? Předpokládám, že ležák nebude ležet jen tak pár měsíců v sudech, ale budou ho stáčet do lahví, možná budou i vymýšlet originální etikety - proto asi nyní pátrají po názvu piva. A předpokládám, že prodej suvenýrů CZV nevytrhne z červených čísel a tak si vypomůžou osvědčeným trikem - alkoholem, který na odbyt vždy bude (pokud to pivo bude vůbec stát za to). Vymýšlí to tak všude... vírský vánek, pernštejský likér, atd. navíc je to taky nejúčinnější reklama pro navracející se štamgasty, mít dobrou a kvalitní značku. Tak doufám, že si to nepokazí hned na začátku a sládek je ten nejdůležitejší element.

Kolik dělají odměny dozorců nevím, ani se o to blíže nezajímám, ale jistě to pár tisícovek pro každého za rok bude... spíše jednotky, než desítky. Zadarmo ani to kuře nehrabe. Na největší částku si přijde samotný jednatel Burian, co si budeme povídat, sedí rovnou v několika firmách a když se mu to sečte, je v balíku. Jen se divím, jak to vše zvládá ukočírovat, když zároveň nemůže na všech místech být, ale asi má deset ruk a dvacet nohou. Lituji jen bývalého zámeckého pána Janouška, který tímto ostrouhal a strouhají ho i jiní.

Datum 05.08.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Se současnými znalostmi smluv a rozhodnutí Evropské komise (odkaz v článku CZV z pohledu státní podpory), bych tipoval, že prodejcem piva bude přímo město.

Že se nebude dostávat mimo okruh platících návštěvníků CZV si musí zajisit konkurenti (provozovatelé restaurací), kteří se musí případně obrátit na poskytovatele dotace s podezřením, že došlo k jejímu zneužití.

Zařízení na stáčení do lahví není součástí zakázky na CZV. Jisté je tedy jen plnění do sudů.

Příspěvek ohledně odměn dozorčích rad vyzněl, jako by na tom měli zbohatnout. Ve skutečnosti mohou dost zchudnout, když ručí majetkem celé rodiny.

Datum 05.08.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Tak to tipujeme oba stejně. Ne nadarmo z citovaném článku oslovený první tipovatel byl zrovna Pačiska, který navrhuje název "Mitrovské pivo". Jen bych mu tímto způsobem vzkázal, že to sice byl dvůr hraběte Mitrovského, ale on sám se tu málo zdržoval, což mi jistě potvrdí celá řada erudovaných místních historiků.

Pokud se bude jednat plnění 25-50 litrových ocelových nebo hliníkových výčepních sudů (KEG), tak je to podobná situace, jako s lahvemi... akorát TIC nemá pípu, takže by mu to bylo stejně k ničemu. Ale neboj, ono se na to přijde, až někdo bude točit bystřické pivko mimo areál CZV. To se nedá ututlat.

Oni na tom nezbohatnou, ale dostanou něco za přilepšenou za nic, pokud se nic neděje a k žádnému průšvihu nedojde.... nicméně neznám žádný případ, kdyby by nějaký městský zaměstnanec (úředník) nebo zastupitel, nacpaný do těchto funkcí, přišel o prémie, dům nebo jiný majetek a to tady bylo průserů nasekáno docela dost... Tomáškovo lanové centrum, předimenzovaná školní velkovývařovna, chátrající budova bývalého Krasu, chátrající hotel Angela, bourání sloupů před hasičama, ale nikdo za nic samozřejmě nemůže, přitom město smlouvama a podmínkama si může nastolit co chce. A snad k nim nepřibude taky budoucí CZV.

Datum 05.08.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Plnění do sudů je předpoklad, aby se pivo mohlo skladovat a čepovat a současně byly volné kapacity pro výrobu dalšího. Neznamená to nutně, že opustí brány statku.

Od Nového roku, kdy nabyl účinnosti nový ončanský zákoník a zákon o obchodních korporacích uplynulo příliš málo času, aby se objevila pravomocná rozhodnutí o náhradě škody.

Mimochodem, budova Krasu a působení firmy Solar Electric, to je taky kromobyčejně humorný příběh! Zadej si jméno firmy do insolvenčního rejstříku https://isir.justice.cz/isir/common/index.do Tam si můžeš počíst, jak jacísi Slováci čerpali úvěry jištěné (bezcennými) budovami a nikdo neví, kde peníze skončily, protože se do Krasu někdo vloupal a neukradl nic jiného, jenom kompletní účetnictví!

Datum 06.08.2014

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/bystrice-hleda-nazev-pro-sve-pivo-minipivovaru-pribyva-20140804.html

Odpovědět

Ano, pokud bude nějaký odbyt (výtoč), pak pár uskladněných soudků dává logiku, také nutně nepíšu, že to pivo opustí brány nebo sklepy CZV. Pivo se samo jakostí ukáže, může to být jak bomba, tak i propadák. Pokud ale ochutnávku piva budou podmiňovat i nákupem vstupenky, tak se to tam moc točit nebude... uvidíme.

A Kras a jeho privatizování je tunel sám o sobě. Bylo by zajímavé zjistit, jak se ke koupi ta Solar Electric vůbec dostala a za kolik to koupili, protože předmětem jejich činnosti kupodivu není provozování solárních elektráren, jak by snad název napovídal, ale pronájmy nemovitostí.

Datum 02.08.2014

Vložil Kamil Čermák

Titulek Kdo je vinen?

Odpovědět

Sleduji již delší dobu tyto stránky. Za to co se děje na Edenu je zodpovědný pan Burian a dozorčí rada. Podle Vašeho příspěvku jsem došel k názoru, že je jistě porušováno několik zákonů a smluv. Proč odpovědní lidé kteří jsou zastupiteli a tuto účetní uzávěrku dostali k dispozici, neodvolali pana Buriana s dozorčí radou a nesnaží se sjednat nápravu. Dochází k poškozování finančních zájmů města a škoda je v řádu milionů. Ten kdo to způsobil a ti co mu to umožnili, by měli škodu uhradit a zastupitelé by je měli k tomu přes orgány v trestním řízení a právní cestou dohnát. Jak budou chtít toto řešit noví zastupitelé?

Datum 02.08.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Kdo je vinen?

Odpovědět

Od dojmu o porušení zákona k pravomocnému výroku soudu je dlouhá cesta a ve většině případů se na ní dříve či později zjistí, že dojem neodpovídá skutečnosti.

Zastupitelstvo schválilo vznik EC včetně podnikatelského záměru, a bylo mu známo, že se pro první dva roky počítá s kumulovanou ztrátou 5 mil. Kč. Takže proč by někdo někoho odvolával, když všechno jde, jak má?! Možná se to někomu nelíbí, ale bylo to politické rozhodnutí zastupitelů pořídit si zemědělskou firmu a platit její ztráty. Jen těžko se tedy dá hovořit o nějaké škodě, která by byla sankcionovatelná podle trestního práva.

Datum 03.08.2014

Vložil Kamil Čermák

Titulek Re: Re: Kdo je vinen?

Odpovědět

Sice máte pravdu, ale nikdo z nás neví o pozadí vzniku Eden centre vše a bylo by zajímavé dostat smlouvy na veřejnost.
Doufám, že si zastupitelé pamatují, že zisk Eden centre za rok 2014 má být 200 000 Kč a další rok má krýt ztrátu CZV. Co bude pak, když tomu tak nebude???

Datum 03.08.2014

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Kdo je vinen?

Odpovědět

EC jako společnost 100% vlastněná samosprávným celkem spadá pod režim zákona o svobodném přístupu k informacím, takže si o smlouvy můžete požádat.

Když bude EC stále ve ztrátě, tak to město potichu zaplatí. Stejně jako u všech ostatních městských firem. A pojede se dál...