DISKUSE

06.09.2013 23:57
Zpět

Diskusní téma: EDEN CENTRE

Datum 02.10.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Podnikatelská pohádka

Odpovědět

Mně osobně ta pohádka připadá nedořčená. Chybí mi tam to hlavní - co dělal a dělá občan?!

Datum 03.10.2013

Vložil Petr Dvořáček

Titulek Re: Re: Podnikatelská pohádka

Odpovědět

Co dělal a dělá občan?!
Pane Švestko, předpokládám, že znáte ten pravdivý bonmot „Kdyby mohly volby něco změnit, tak už by je dávno zrušili“! Občan se probudí jen při zásadních historických změnách, je obvykle využit lumpy, kteří se následně chopí z pozadí moci a potom už jen zírá, kam ho jeho zvonění dostalo. Obecně se tak dělo v dějinách světa i potažmo v dějinách našeho města. I když už hodně pamatuji, nejsem a nechci být pesimistou a rezignovat. Stačí se podívat na dnešní dění kolem voleb a musíte si přiznat, že Švýcarskem nebudeme ani za dvě generace. Nezrušit si v referendu povinnou vojnu dokáží jen svéprávní občané. U nás by se nemuseli ani namáhat referendum vypisovat. Proto tím víc fandím lidem vašeho ražení, kteří se maximálně snaží využít džungli našich zákonů a něco změnit k lepšímu. Byť by to byla jen otevřená informovanost. I tyto stránky mohou věci posunout dopředu; bytí nebo nebytí CZV není natolik důležité.
Nevím, co dělal jeden konkrétní občan za první republiky ve věci bystřické cihelny. Z ústní tradice ale vím, že nikdo veřejně neprotestoval; vždyť řada lidí získala obživu – i když jen nakrátko a válka všechno změnila. Stejně tak dnes většina lidí ve městě nad CZV nepřemýšlí, i když už jen ta obrovská předpokládaná návštěvnost by jim měla signalizovat, že něco není v pořádku. Stačí si to číslo přepočítat na počet dní turistické sezóny. Ona už jen ta představa, že nás bude živit turistika, je zcela scestná. Nehledě na to, že „atrakce“, které mají být v CZV mají dnes na desítkách míst ČR; a mnohdy na podstatně vyšší úrovni.
Odpověď na otázku v úvodu je však poněkud složitější. Pokusím se na ni odpovědět příští týden.

Datum 04.10.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Podnikatelská pohádka

Odpovědět

A o to mi šlo - občan nedělá nic. Takže mu to asi nevadí.

Mimochodem, za Rakouska měli volební právo jen ti, co platitli obecní daň a podle její výše se odvíjela i váha hlasu. Takže o cihelně si rozhodli ti, kteří si ji pak i zaplatili. Jo a bez žen!

Datum 06.10.2013

Vložil Petr Dvořáček

Titulek Re: Re: Re: Re: Podnikatelská pohádka

Odpovědět

Obdivuji vaše znalosti současných právních předpisů. Z historií je to u vás už horší.
Z mých textů jasně vyplývá, že cihelna byla postavena PŘED 2 ww - v polovině 30 let 20. st., kdy platil volební zákon téměř totožný s dnešním. Za RU se volilo podle daně, vypočtené z výše nemovitého majetku. Kupodivu volili i ženy - vdovy, které vlastnili po muži dům, pole, nebo les. Obvykle tyto vdovy (platilo to i pro manželky, jejichž muži emigrovali do USA) nechávaly plnou moc volit místnímu notáři. (Zjednodušeně napsáno.)

Datum 07.10.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatelská pohádka

Odpovědět

Ano, s historií to není žádná sláva. Leč z textu není na první pohled až tak jasné, že se jedná o tu druhou světovou válku.

Počet voliček byl natolik nevýznamný, že autoři knihy, z níž jsem čerpal, zjednodušili, že volební právo ženy neměly.

Datum 09.10.2013

Vložil Petr Dvořáček

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatelská pohádka

Odpovědět

Jo, jo, neznat historii znamená si ji zopakovat - kolik známých velikánů už to řeklo!
Nevím, co to bylo za knihu, ale autoři si problém nezjednodušili, ale naopak zatemnili. Zjednodušeně by se dalo napsat, že volili ne OBČANÉ ale MAJETKY A TUTULY.
Alespoň stručně o systému obecních voleb v druhé polovině 19. st. Základní podmínky pro zisk volebního práva bylo dosažení zletilosti a splnění stanoveného majetkového cenzu, tedy zaplacení přímé daně v určené výši. Právo volit měly i právnické osoby jako akciové a obchodní společnosti či družstva. Automaticky získala volební právo honorace obce, mezi niž můžeme počítat státní úředníky, duchovní, doktory se získaným akademickým titulem na některé rakouské univerzitě, představené a vyšší učitele obecních škol či profesory na středních školách nebo vyšších učilištích. Voliči byli odstupňováni do tří volebních sborů, v I. volebním sboru byla zařazena honorace, čestní občané a největší daňoví poplatníci, jejichž souhrn přímých daní tvořil zhruba třetinu předepsaných přímých daní obce.
Nejpočetnější byl III. sbor, ve kterém bylo v roce 1864 v Bystřici 75 % ze 405 zapsaných volitelů, připadalo na něj však také pouze 6 míst v obecním výboru jak na sbor první a druhý. Tyto obecní volby se uskutečnili ve dnech 13., 14.a 15. června 1864. V I. sboru bylo 28 volitelů, tj. těch, kteří platili víc než 33 zl. daně. Zvoleni byli: hrabě Mitrovský, Josef Svoboda, Frant.Vavříček, Ferd. Bohuňovský, Antonín Konvalinka a Antonín Fiša. V II.sboru bylo 79 volitelů a navrženo bylo 36 zástupců. Zvoleni byli: Peregrin Fiša (30), Jiří Sáblík (28), Vojtěch Janda (18), Alois Dobiáš (17), Florian Koktavý (16), Frant. Polnický (15). Ve III.sboru bylo 298 volitelů a navrženo bylo 35 z nich. Zvoleni byli: Josef Dědek (25), Frant.Dvořáček (16), Jarolím Dostál (13), Josef Fiša (12), Jan Pechtl (11), Jakub Janeček (0). Je zajímavé, že mezi voliči je zapsán i Karel Dědek z Vídně, jako čestný občan města. Starostou byl zvolen soukeník Josef Dědek z č.p. 264, zvolený za III.sbor. Pozoruhodná je mizivá účast volitelů, zejména ve III. sboru (čísla v závorkách). Protože volební právo bylo vztaženo k majetku, volit mohly i ženy, pokud byly majitelkami nemovitostí (obvykle vdovy) a ty své právo písemně přenášely na notáře.
Tento systém se postupně modifikoval a skončil zavedením všeobecného volebního práva roku 1907 v předlitavské části Rakouska – Uherska a posléze i zavedením volebního práva žen v roce 1919.

Datum 10.10.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatelská pohádka

Odpovědět

Až tak zlé ty moje znalosti snad nejsou.

Napadá mě několik otázek:

Kolik zde v roce 1864 žilo plnoletých obyvatel, tzn., kolik z nich mohlo volit a naopak jak velké části bylo právo odepřeno?

Znamená to tedy, že v roce 1907 pozbylo volební právo i těch několik žen?

Uskutečnily se po roce 1907 obecní volby, nebo byly pouze do sněmů? A jak rozšíření volebního práva ovlivnilo, jací lidé byli zvoleni?

Datum 17.10.2013

Vložil Petr Dvořáček

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatelská pohádka

Odpovědět

Dokonale odpovědět na vaše otázky znamená minimálně den v OA Žďár, kde máte soupisy obyvatel města k rokům 1822, 1862, 1880, 1925.
V 60.letech 19.st. bylo ve městě přibližně 350 domů v nichž žilo asi 800 rodin s 3100 obyvateli. Z voleb 1864 vyplývá, že volilo 540 volitelů - majitelů nemovitostí + společnosti, hodnostáři, úředníci učitelé a pod. V jednom domě (na př. č.p.2 ) bydlely čtyři rodiny o 19 členech. Srovnání lze udělat s rokem 1927, kdy bylo při celostátních volbách v Bystřici zapsáno 1267 volitelů při 2340 obyvatelích (počet neustále klesal).
Obecní volby po roce 1907 pravděpodobně nebyly - nezkoumal jsem. Ženy v roce 1907 volební právo neztratily. Znovu si je potřeba uvědomit - do té doby volily majetky, ne občané.

Datum 16.09.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Ekologická zátěž

Odpovědět

V areálu zámečku budoucího CZV jsou zakopané stré nádrže od nafty z dob kdy tam byla čerpací stanice. V projektu se ale s revitalizací nepočítá. To to tam nechají zakopané s těmi starými průsaky? Trefná ekologie projektu se zátěží.

Datum 06.12.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Ekologická zátěž

Odpovědět

To mě zajímá... dobrý tip na ekologický audit. Máte důkazy - fotky, dokumenty, pamětníky? Sem s tím.

Datum 07.09.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Reklama na Slavnosti brambor

Odpovědět

Nevím, jestli jste si stačili při jízdě po silnici všimnout, ale jedna reklama na Slavnosti brambor je v podobě žlutého transparentu, nataženého mezi korunami dvou stromů přes silnici I/19 v místech stoupání mezi mostem přes Bystřičku a stavebninami Marko (ve směru od městské čističky k benzínce).

Moc by mne zajímalo, jestli má p.Burian za Eden Centre s.r.o. jakožto pořadatele akce vyřízené všechna příslušná povolení, včetně povolení umístění poutače na vzrostlé stromy, které jisto jistě nebudou patřit městu, ani farmě Eden, ani budoucímu CZV, ale nejspíš ŘSD. A co na to říkají zarytí ochránci stromů? Lípy to asi nebudou. Co Jardo?

Datum 07.09.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Reklama na Slavnosti brambor

Odpovědět

Nevšimnul jsem si, takže nevím, kde přesně to je. Podle katastru je to na pozemcích ve správě ŘSD?

Datum 08.09.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Reklama na Slavnosti brambor

Odpovědět

Jo podle katastru ty stromy opět nejsou na městských pozemcích, ale pozemcích Silnic a dálnic ČR. Pokud sis nevšiml, tak se tam běž vypravit se na to podívat a nebo to vyfotím a hodím sem odkaz na fotku, případně ti tu fotku poskytnu, aby jsi ji tu zveřejnil.

Datum 09.09.2013

Vložil Radek Mazáč

Titulek Re: Re: Re: Reklama na Slavnosti brambor

Odpovědět

To samé napadlo i mě, je vidět že jsme stejně smýšlející lidé. Povolení určitě není. To samé platí i o reklamě na popundeklu u silnice. Běda tomu, kdo by takto s reklamou samovolně nakládal na prostranství města. Holt každému se měří jinak.

Datum 09.09.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Reklama na Slavnosti brambor

Odpovědět

No jo, nejsou to lípy. Jsou to topoly. :-)

Datum 09.09.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Reklama na Slavnosti brambor

Odpovědět

Je celkem jedno jaký druh stromů to je, ale tady se bavíme o principu vlastnictví/pronájmu umístění byť "dočasného" poutače, zda-li si Eden Centre může "frknout" reklamu bez povolení, kam se jim zamane, na cizí majetek a třeba i takovýmhle způsobem natáhnutí přes silnici devatenáctku. Ohledně cirkusu a farmářských trhů, jejichž poutače se objevily v podobě cedulí na městských sloupech osvětlení to chápu, ale to na těch stromech je odlišný případ. Vsadím se, že o tom ŘSD nebo okresní/krajští policejní dopraváci neví vůbec nic. Přitom to může mít stejný efekt jako billboardy, tedy odpoutání pozornosti řidičů, kteří místo na silnici budou čučet do stromů 10 m nad ní a je jedno, jestli jde o přehledný a rovný úsek.

Datum 10.09.2013

Vložil Jaroslav Švestka

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Reklama na Slavnosti brambor

Odpovědět

Já vím. Ale předně nevíme jistě, že to není se souhlasem ŘSD. Co se týká nedovoleného reklamního zařízení, než by se úřady rozhýbaly, bude po slavnostech. A že by se proti tomu pustil odbor dopravy z vlastní iniciativy, tak to asi těžko...

Datum 11.09.2013

Vložil Miroslav Veselý

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Reklama na Slavnosti brambor

Odpovědět

Nepodléhá tato "dočasná" reklama také minimálně veřejnému oznámení na veřejné desce města? Neb ty pozemky pásu trávy s příkopem a stromy sousedí po obou stranách se soukromými pozemky, jejichž vlastníkům by to mohlo teoreticky vadit nebo by o tom měli ještě před umístěním minimálně vědět. Ikdyž z tohoto bočního pohledu je to šikovně schované v korunách stromů, že to skoro nejde vidět. Jiný pohled je ale přímo ze silnice. Připomíná mi to trvale umístěný "transparent" Harendy na náměstí na budově pod Krondráfem, kde taky bije do očí.

Přidat nový příspěvek